آیا جو بایدن می تواند از پیامدهای بحران بانکی ایالات متحده فرار کند؟ | لری الیوت

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نچیزهای زیادی برای دیدن اینجا وجود دارد، پس لطفاً حرکت کنید. این پیام کاخ سفید به کسانی است که می ترسند سقوط سه بانک آمریکایی در چند ماه آینده بزرگترین اقتصاد جهان را با مشکل جدی مواجه کند.

جو بایدن نکته‌ای دارد، حتی اگر این خط که سیستم مالی ایالات متحده اساساً سالم است، سخت‌تر شده است زیرا مشخص می‌شود که بانک سیلیکون ولی یک‌بار نبوده است. اقتصاد آمریکا کند شده است اما همچنان به رشد خود ادامه می دهد. شغل هنوز در حال ایجاد است. نرخ بیکاری پایین 3.4 درصد است. شرکت های تولیدی برای استفاده از یارانه های سبز موجود در قانون کاهش تورم بایدن به ایالات متحده می روند.

چرخش این است که هیچ یک از آنچه تاکنون رخ داده است – حداقل سقوط تعداد کمی از بانک های منطقه ای ایالات متحده – نباید غافلگیر کننده باشد. در واقع، آنچه که مایه تعجب است این است که اقتصاد ایالات متحده چقدر خوب است. ایالات متحده مانند همیشه بدون آسیب ظاهر خواهد شد. چه چیزی برای نگرانی وجود دارد؟

فراوان، همانطور که اتفاق می افتد. ایالات متحده به تازگی شاهد یکی از بزرگترین حباب های 100 سال گذشته بوده است. به دنبال آن، سریع‌ترین افزایش نرخ بهره در چهار دهه گذشته صورت گرفته است، که هزینه‌های استقراض رسمی را از نزدیک به صفر به بیش از 5 درصد در کمتر از یک سال رسانده است. اگر بایدن نگران پیامدهای این موضوع برای دورنمای انتخاب مجدد خود در نوامبر 2024 نیست، پس باید نگران باشد. اوضاع می تواند خیلی سریع برای اقتصاد و شخص رئیس جمهور بد شود.

در این شرایط، اگر فدرال رزرو – بانک مرکزی ایالات متحده – موفق شود یک فرود نرم برای اقتصاد ایجاد کند، معجزه چندانی نخواهد داشت. وال استریت انتظار دارد که نرخ بهره در ماه ژوئیه شروع به کاهش کند و تا پایان سال 2023 کمی بیش از 4٪ باشد، اما بازارها در حال پیشروی هستند. رشد مشاغل در حال کاهش است اما این به خودی خود برای متقاعد کردن فدرال رزرو برای شروع کاهش نرخ ها کافی نیست. برای اینکه این اتفاق بیفتد، بانک‌های بیشتری باید شروع به سقوط کنند.

این کاملا ممکن است. هر چه نرخ‌ها طولانی‌تر باشند، زندگی برای بانک‌های آسیب‌پذیر سخت‌تر می‌شود. موسساتی که وضعیت مالی بهتری دارند، جریان اعتبارات جدید را به شرکت ها و افراد محدود می کند. تورم از اقتصاد خارج خواهد شد اما با هزینه سنگین. فدرال رزرو در نهایت نرخ های بهره را به شدت کاهش خواهد داد، اما در آن زمان برای جلوگیری از فرود سخت بسیار دیر خواهد بود.

تا حد زیادی رکودی است که خود بانک مرکزی ساخته است. در پایان سال 2021، قیمت دارایی ها در سراسر ایالات متحده در حال رونق بود. سهام، املاک مسکونی، اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال: همه بخشی از شیدایی خرید بودند. با برخی توجیهات، به آن لقب «حباب همه چیز» داده شد.

برای دانشجویان تاریخ اقتصادی، شباهت‌های مشخصی بین شور و هیجان ناشی از ظهور اقتصاد آمریکا از همه‌گیری کووید و حباب‌های قبلی وجود داشت: رشد تا سقوط وال استریت در سال 1929، رونق سرمایه و دارایی ژاپن در اواخر دهه 1980. انفجار dotcom در سال 2000 و بحران مالی جهانی در سال 2008.

با این حال، یک تفاوت اساسی وجود داشت. چهار حباب قبلی همگی در اوج چرخه های تجاری به وجود آمده بودند، زمانی که قدرت اقتصاد زیربنایی توجیهی برای خوش بینی در بازارهای مالی ایجاد کرد. حباب “همه چیز” اینطور نبود. قیمت دارایی ها – که توسط مقادیر زیادی پول ارزان از طرف فدرال رزرو انجام می شود – رونق گرفت، اما اقتصاد واقعی رشد نکرد.

بنابراین، به اندازه کافی قابل پیش بینی بود که وقتی فدرال رزرو شروع به تشدید سیاست های فدرال در اوایل سال گذشته کرد، قیمت دارایی ها اولین چیزی بود که متضرر شد. فاز اول کاهش حباب شامل قیمت‌های مسکن، اوراق قرضه و سهام بود که همه در طول سال 2022 رنج می‌بردند. در فاز دوم، توجه به بانک‌هایی معطوف شد که تحت تأثیر افزایش سریع غیرمنتظره نرخ‌های بهره قرار گرفتند. فاز سوم، که تازه شروع شده است، زمانی است که اقتصاد واقعی واقعاً شروع به آسیب خواهد کرد. تا زمانی که بیکاری شروع به افزایش کند، رکود در حال حاضر در راه است. برخی از اقتصاددانان فکر می کنند که در حال حاضر وجود دارد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

ضربه زدن به دو تا از حباب های بزرگ قبلی آمریکا – در سال های 1929 و 2008 – پیامدهای طولانی مدت و گسترده ای داشت. برای پایان دادن به رکود بزرگ، هزینه های نظامی جنگ جهانی دوم صرف شد، در حالی که تأثیر سقوط 2008 هنوز 15 سال بعد احساس می شود.

پیامدهای دو حباب دیگر – ژاپن در سال 1989 و پایان شیدایی سهام اینترنت – چندان جدی نبود اما همچنان دردناک بود. ژاپن یک دهه از دست رفته را در دهه 1990 متحمل شد و اقتصاد ایالات متحده پس از فروپاشی دات کام دچار رکود کوتاهی شد.

حتی اگر این معادل سال 1929 یا 2008 نباشد (و نشانه‌ها تا کنون اینطور نیست)، بایدن همچنان ممکن است در مشکلات سیاسی باشد. غیرعادی است که حبابی به بزرگی حبابی که در اواخر سال 2021 به اوج خود رسید، بدون خسارات جانبی بیشتر از آنچه تاکنون دیده شده، تخلیه شود.

تنها سه رئیس جمهور مستقر ایالات متحده که از زمان جنگ جهانی دوم پس از گذراندن دوره اول کامل به دنبال انتخاب مجدد بودند، نتوانستند دومین رئیس جمهور را برنده شوند: دونالد ترامپ در سال 2020، جورج بوش رئیس جمهور ارشد در سال 1992 و جیمی کارتر در سال 1980. هر سه با مشکلاتی مواجه شدند. نبرد به دلیل مشکلات اقتصادی در مورد کارتر، پس از آن که فدرال رزرو – تحت حاکمیت شاهین تورم افسانه ای پل ولکر – نرخ های بهره را افزایش داد، قبل از اینکه تورم کاملا تحت کنترل قرار گیرد، کاهش داد و سپس دوباره آن را افزایش داد، یک رکود دوگانه وجود داشت. فدرال رزرو بدون شک می خواهد از تکرار عملکرد اجتناب کند، و از آنجایی که رئیس آن، جروم پاول، اعتراف کرده است که هیچ راهی برای کاهش بی دردسر تورم نمی داند، این یک سوال است که رکود چقدر سخت خواهد بود و چقدر زود رخ خواهد داد. بر فراز.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …