“خیلی حریص”: کناره گیری دسته جمعی در مجله علمی جهانی به دلیل هزینه های “غیر اخلاقی” | بررسی همتایان و انتشار علمی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بیش از 40 دانشمند برجسته به طور دسته جمعی از هیئت تحریریه یک مجله علمی برتر در اعتراض به آنچه آنها به عنوان “طمع” انتشار غول الزویر توصیف می کنند، استعفا داده اند.

کل هیئت علمی مجله تصویر عصبیاز جمله اساتید دانشگاه آکسفورد، کینگز کالج لندن و دانشگاه کاردیف استعفا داد پس از اینکه الزویر از کاهش هزینه های انتشار خودداری کرد.

دانشگاهیان در سرتاسر جهان آنچه را که بسیاری امیدوارند آغاز شورش علیه حاشیه‌های سود هنگفت در انتشارات دانشگاهی است، تحسین کرده‌اند که از حاشیه‌های تولید شده توسط اپل، گوگل و آمازون پیشی گرفته است.

تصویر عصبینشریه پیشرو در سراسر جهان برای تحقیقات تصویربرداری مغزی، یکی از مجلات متعددی است که اکنون به جای نشستن پشت دیوار پرداخت اشتراک، «دسترسی باز» است. اما هزینه های آن به نویسندگان نشان دهنده اعتبار آن است و دانشگاهیان اکنون بیش از 2700 پوند برای انتشار یک مقاله تحقیقاتی پرداخت می کنند.. سردبیران سابق می گویند که این “غیر اخلاقی” است و هیچ ارتباطی با هزینه های مربوطه ندارد.

پروفسور کریس چمبرز، رئیس بخش تحریک مغز در دانشگاه کاردیف و یکی از تیم مستعفی، گفت: «الزویر جامعه دانشگاهی را شکار می‌کند و ادعا می‌کند که سود زیادی دارد و در عین حال ارزش کمی به علم می‌افزاید.»

او از دانشمندان دیگر خواسته است به مجله Elsevier پشت کنند و مقالاتی را به یک مجله غیرانتفاعی با دسترسی آزاد که تیم در عوض راه اندازی می کند ارسال کنند.

او گفت مشاهده کننده: “تمام چیزی که الزویر به آن اهمیت می دهد پول است و این هزینه زیادی برای آنها خواهد داشت. فقط خیلی حرص خوردند جامعه دانشگاهی می تواند رضایت ما را برای سوء استفاده در هر زمان پس بگیرد. آن زمان اکنون است.»

Elsevier، یک شرکت هلندی که ادعا می کند 25 درصد از مقالات علمی جهان را منتشر می کند، در سال گذشته 10 درصد افزایش درآمد خود را به 2.9 میلیارد پوند گزارش داد. اما این حاشیه سود نزدیک به 40 درصد طبق حساب های 2019 آن است که بیشتر دانشگاهیان را عصبانی می کند. ناشران بزرگ علمی هزینه‌ها را پایین نگه می‌دارند زیرا دانشگاهیان تحقیقات خود را – که معمولاً توسط مؤسسات خیریه و بودجه عمومی تأمین می‌شود – به صورت رایگان می‌نویسند. آن‌ها کار یکدیگر را «بررسی همتا» می‌کنند تا تأیید کنند که ارزش انتشار رایگان دارد، و ویراستاران دانشگاهی آن را به‌صورت رایگان یا با کمک هزینه‌ای اندک جمع‌آوری می‌کنند. سپس دانشگاهیان اغلب هزاران پوند دریافت می کنند تا کارشان در مجلات با دسترسی آزاد منتشر شود، در غیر این صورت دانشگاه ها هزینه های اشتراک بسیار بالایی را پرداخت می کنند.

استفان اسمیت، استاد مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه آکسفورد و سردبیر سابق در تصویر عصبی، گفت: «آکادمی ها واقعاً از این شرایط خوششان نمی آید، اما افراد احساس ناتوانی می کنند تا ناشران بزرگ را وادار به رفتار اخلاقی تر کنند.

پژوهشگران با آن کنار می‌آیند زیرا می‌خواهند در مجلات معتبری منتشر کنند که به حرفه‌شان کمک کند و اطمینان حاصل کند که آثارشان به طور گسترده خوانده شده و مورد استناد قرار می‌گیرد.»

اما او به ناشران هشدار داد: «دیگر بس است. با قرار دادن کل مجموعه ویراستاران برای شروع مجله جدید، ما شهرت را با خود می بریم.”

سخنگوی Elsevier گفت: “ما برای سردبیران خود ارزش زیادی قائل هستیم و مایوس هستیم. [with the resignations]به خصوص که ما در چند سال گذشته با آنها تعامل سازنده داشته ایم.»

او گفت که این شرکت “متعهد به پیشبرد تحقیقات دسترسی آزاد” است و هزینه های انتشار مقاله آن “کمتر از میانگین بازار نسبت به کیفیت است.” هزینه برای NeuroImage کمتر از نزدیکترین مجلات قابل مقایسه در زمینه خود است.

در همین حال، کتابخانه‌های دانشگاهی از هزینه کتاب‌های درسی آنلاین عصبانی هستند که می‌گویند دانش‌آموزان اکنون به شدت مایل به خواندن هستند – اغلب چندین برابر گران‌تر از معادل کاغذی خود. پروفسور کریس پرسلر، مدیر کتابخانه دانشگاه منچستر، گفت: «ما با هجوم مداوم مدل‌های قیمتی استثمارگرانه هم در آموزش و هم در پژوهش مواجه هستیم».

طبق جدولی از هزینه‌های نقل‌شده به کتابداران دانشگاه، دانشگاه منچستر نمونه‌ای اخیر از نقل قول 75 پوندی برای کتاب درسی زیست‌شناسی گیاهی رایج در چاپ، اما 975 پوند برای مجوز کتاب الکترونیکی سه کاربره ارائه کرد. در همین حال آموزش خواندن ریاضی در دوره متوسطهیک کتاب درسی برای معلمان کارآموز منتشر شده توسط Routledge، 35.99 پوند چاپ شده و 560 پوند برای یک کتاب الکترونیکی تک کاربره بود.

سخنگوی تیلور و فرانسیس که مالک روتلج هستند، گفت: “ما تلاش می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که قیمت کتاب هم مقرون به صرفه است و هم نمایانگر منصفانه ارزش آنها است.” او گفت که یک کتاب چاپی را می‌توان برای هفته‌ها بررسی کرد، در حالی که کتاب‌های الکترونیکی را می‌توان به سرعت بررسی کرد و از آن خارج شد و توزیع بسیار گسترده‌تری داشت.

وی افزود: ناشران دانشگاهی خدماتی را ارائه می‌کنند که برای یک اکوسیستم ارتباطی علمی و تحقیقاتی با عملکرد خوب ضروری است و اکثر محققان متوجه می‌شوند که این خدمات ارزشمندی است که ارزش پرداخت آن را دارد. “

کارولین بال، کتابدار دانشگاه دربی و یکی از بنیانگذاران کمپین آکادمیک EbookSOS، می‌گوید: «این یک سلسله مراتب دیجیتالی از داشته‌ها و نداشته‌ها ایجاد می‌کند. موسساتی هستند که نمی توانند این قیمت ها را برای متون بپردازند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …