استیو مک کوئین پس از اینکه نمایندگان مجلس دعوت فیلم برج گرنفل را رد کردند، صدای “ناراحتی” را ابراز کرد | آتش سوزی برج گرنفل

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یکی از کارگردانان برجسته سینما و تلویزیون بریتانیا، هنرمند برنده جوایز استیو مک کوئین، از عدم پاسخ سیاستمداران به فیلمش ابراز ناراحتی کرده است. گرنفل، بیانیه تصویری قدرتمندی در مورد آتش سوزی ویرانگر لندن در سال 2017. او می گوید طبقه سیاسی بریتانیا تا حد زیادی از آمدن برای تماشای آن اجتناب کرده است.

“سکوت آنها چیزهای زیادی در مورد آنچه در این کشور اتفاق می افتد می گوید. اگر نمایندگان مجلس به چیزی شبیه این فیلم پشت کنند، چه معنایی دارد؟» مک کوئین به آن گفت مشاهده کننده.

او ده ها نماینده مجلس را دعوت کرد تا فیلم 24 دقیقه ای خود را در گالری سرپنتاین لندن تماشا کنند. تا کنون، در حالی که تنها سه روز به پایان نمایش‌ها در روز چهارشنبه باقی مانده است، مک‌کوئین گفت که تنها چهار سیاستمدار را می‌شناسد که پاسخ داده و ملاقات کرده‌اند.

آنها گوردون براون، نخست وزیر سابق حزب کارگر، فلیسیتی بوکان، نماینده کنزینگتون، مایکل گوو، وزیر مسکن و دیوید لامی، وزیر امور خارجه در سایه هستند که یکی از دوستانش را در آتش از دست داد و قرار بود در یک نمایش آخر هفته شرکت کند.

مک کوئین گفت که اکثریت قریب به اتفاق کسانی که دعوت شده اند حتی پاسخی هم نداده اند. «این واقعیت که همه این نمایندگان دیگر دعوت شده اند و هنوز نزاکت را برای پاسخ دادن نداشته اند، به اندازه کافی خوب نیست. این یکی از این موقعیت‌ها است، چه آنها کارگر باشند و چه محافظه‌کار، که باید نجابت پاسخ دادن را داشتند.» این هنرمند متولد لندن گفت.

عکسی از فیلم 24 دقیقه ای استیو مک کوئین درباره آتش سوزی برج گرنفل
عکسی از فیلم 24 دقیقه ای استیو مک کوئین درباره آتش سوزی برج گرنفل. عکس: Steve McQueen/PA

فیلم کوتاه و بی کلام او به طور گسترده به عنوان یکی از مستقیم ترین و قدرتمندترین آثار هنری نمایش داده شده در بریتانیا در سال های اخیر مورد ستایش قرار گرفته است و ظاهراً تأثیر مثبتی بر منتقدان، همسایگان آسیب دیده و اعضای خانواده هایی که در آتش سوزی در کنزینگتون شمالی داغدیده اند، گذاشته است. که 72 نفر را کشت.

مک کوئین که در سال 2013 برنده اسکار بهترین فیلم شد 12 سال بردگی و جایزه ترنر برای هنر معاصر در سال 1999، گفت که او معتقد نیست که شکست تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در پاسخگویی قابل توجیه نیست زیرا آنها مطمئن نیستند که چگونه به یک اثر هنری مدرن نزدیک شوند.

فلیسیتی بوکان، نماینده محافظه کار کنزینگتون، یکی از چهار سیاستمداری بود که پاسخ داد و در نمایش فیلم کوتاه مک کوئین شرکت کرد.
فلیسیتی بوکان، نماینده محافظه کار کنزینگتون، یکی از چهار سیاستمداری بود که پاسخ داد و در نمایش فیلم کوتاه مک کوئین شرکت کرد. عکس: دیوید وولفال/ پارلمان بریتانیا

او گفت: “من نمی دانم که آیا ممکن است چنین باشد.” به هر حال، اینجا کشور شکسپیر و ویلیام بلیک است [David] هاکنی، پس من نمی دانم چرا باید اینطور باشد. آنها افراد تحصیل کرده ای هستند. و به هر حال، همه چیز در مورد گرنفل است و آنها باید می توانستند آن را درک کنند. فاصله کمی تا پارلمان دارد.»

واکنش عموماً قدردانی به مک کوئین فیلم گرنفل کاملاً در تضاد با احساسات مشکوک‌تر است که اخیراً در منطقه کنزینگتون درباره برنامه‌هایی برای ساخت یک مجموعه تلویزیونی درام تلویزیونی بی‌بی‌سی که رویدادهای منتهی به آتش‌سوزی و پیامدهای سیاسی آن را پوشش می‌دهد و نمایشنامه‌ای در تئاتر ملی که بر اساس آن ساخته می‌شود، در تضاد است. گزارش های کلمه به کلمه از بازماندگان و سایر افراد آسیب دیده.

مک کوئین که اخیرا سریال محبوب فیلم تلویزیونی را ساخته است تبر کوچک برای بی‌بی‌سی، گفت که این به او بستگی ندارد که بگوید آیا فیلم گرنفل او قابل قبول‌تر است، زیرا دیالوگی وجود ندارد.

او گفت: «این تصمیم دیگران است. تنها چیزی که می دانم این است که از پاسخ کسانی که آن را دیده اند بسیار خوشحال شدم. فیلم داستانی نیست. سریال تلویزیونی نیست. یک اثر هنری است. و همه چیز در مورد موضوع است. من فکر می‌کنم محتوا همیشه شکل مناسبی را برای گرفتن چیزی دیکته می‌کند.»

او ماه گذشته در مورد آثار هنری خود گفت: «وقتی خبر آتش سوزی را شنیدم، باید کاری انجام می دادم. من مانند بسیاری از افراد دیگر از دیدن یک تراژدی که به سادگی نباید رخ می داد، اما به دلیل غفلت عمدی رخ داد، درد داشتم. سوالی که در آن زمان برای من مطرح شد این بود: “چگونه با این فاجعه درگیر شوم؟” تنها چیزی که می توانستم به آن فکر کنم این بود که بعد از نزدیک به 30 سال دوباره از ساختمان بازدید کنم.

مک کوئین دوستان خانوادگی در آن منطقه داشت و در جوانی غرفه‌ای برای پوشاک در خیابان پورتوبلو نزدیک داشت: «انرژی فوق‌العاده‌ای وجود داشت، آشنایی، تبادلی که شبیه هیچ جای دیگری در لندن نبود. ضمنا باحال بود سروصدایی به پا شد. غرور وجود داشت. تو جای درستی بودی.»

این فیلمساز قرار است اولین مستند خود را اواخر این ماه به جشنواره کن ببرد. عنوان شده است شهر اشغالیداستان آن در آمستردام در طول جنگ جهانی دوم می گذرد. مک کوئین گفت که پروژه های هنری و سرگرمی او همیشه سیاسی هستند “زیرا همه چیز سیاسی است”.

او افزود: «حتی عاشق شدن هم سیاسی است. “هیچ چیز را نمی توان از آن جدا کرد.” مک کوئین اخیراً ابراز نگرانی کرده است که برج گرنفل از حافظه عمومی محو خواهد شد و بنابراین مصمم بود که فراموش نشود، خواه تعقیب کیفری وجود داشته باشد یا نباشد.

این آخر هفته او گفت که همچنان از هر سیاستمداری که اکنون تصمیم بگیرد برای دیدن فیلم در چند روز آخر نمایش آن بیاید استقبال خواهد کرد و امیدوار است که افراد بیشتری حداقل به این دعوت پاسخ دهند. او گفت: «ایده این است که در مقطعی به دور بریتانیا سفر کند.

این فیلم به جان باختگان آتش سوزی، به بازماندگان و بازماندگان تقدیم می شود و نمایش عمومی در گالری پس از دوره ای از تماشای خصوصی، که خانواده ها و بازماندگان داغدار را در اولویت قرار می دهد، اختصاص دارد. پس از ارائه در سرپانتین، این اثر در اختیار مجموعه‌های تیت و موزه لندن قرار خواهد گرفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …