وزارت کشور به “نژاد پرستی بی شرمانه” نسبت به سودانی ها متهم شد | سودان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزارت کشور پس از امتناع از ارائه مسیری امن و قانونی به بریتانیا به افرادی که از سودان فرار می کنند، برخلاف طرح هایی که برای فرار از جنگ در اوکراین ارائه می شود، به اجرای یک سیستم پناهجوی “بی شرمانه نژادپرستانه” متهم شده است.

با خروج آخرین پرواز تخلیه از خارطوم به بریتانیا در هفته گذشته، فقدان گزینه‌های دولت بریتانیا نگرانی‌هایی را در مورد اتخاذ یک سیاست مهاجرتی جداگانه ایجاد کرده است. هیچ مسیر امن و قانونی برای کمک به فرار پناهندگان سودانی در دسترس نیست و هیچ نشانه ای از اعلامیه ای مبنی بر طرح طرح جدیدی برای مقابله با پیامدهای درگیری وجود ندارد.

در مقابل، تقریباً 300,000 ویزا برای اوکراینی‌ها صادر شده است تا کشور جنگ زده خود را ترک کنند، از جمله 193,900 ویزا برای طرح حمایت از خانه‌های خود که در مارس 2022 راه‌اندازی شد. 94,900 ویزا دیگر برای یک طرح خانوادگی اعطا شده است که به پناهندگان اوکراینی اجازه می‌دهد به اقوام خود در بریتانیا بپیوندند. .

کارشناسان مهاجرت به طور فزاینده ای بر این باورند که توضیح چنین رویکردهای متضادی رنگ پوست افرادی است که از دو کشور فرار می کنند.

کیتلین بوسول، مدیر سیاست و حمایت از شورای مشترک رفاه مهاجران (JCWI) گفت: «نژادپرستی سیستم مهاجرتی بریتانیا نمی‌تواند واضح‌تر باشد، زیرا این دولت سیاست‌هایی را ترسیم می‌کند که بر افرادی که به دنبال امنیت در امتداد خطوط شدید نژادی هستند، تأثیر می‌گذارد. در عین حال، وزرا از زبان‌های تحریک‌آمیز و راست افراطی بی‌شرمانه استفاده می‌کنند و نفرت را نسبت به مهاجران سیاه‌پوست و قهوه‌ای دامن می‌زنند.»

فیزا قریشی، مدیر اجرایی شبکه حقوق مهاجران، گفت: «امتناع آشکار از ارائه سطح پناهگاه و امنیت برای پناهندگان سودانی در مقایسه با سفیدپوستان اوکراینی، تفکر نژادپرستانه بی شرمانه را در قلب قوانین مهاجرت آشکار کرده است. آنها یک سیستم پناهجوی تفکیک شده ایجاد کرده اند.

واضح است که هر ذره دلسوزی برای پناهندگان سیاه و قهوه ای به خوبی و واقعاً ناپدید شده است.

راگا احمد از مرکز اطلاعات و جامعه سودانی مستقر در لندن (SCIC)، گفت: «با ما با اوکراینی‌ها متفاوت رفتار می‌شود. رنگ و نژاد نباید در زمان جنگ مهم باشد. نخست وزیر [Rishi Sunak] باید پاسخ دهد، “تفاوت بین یک پناهنده اوکراینی و یک پناهنده سودانی چیست؟”

سخنگوی دولت گفت:مقایسه و قرار دادن گروه های آسیب پذیر در برابر یکدیگر اشتباه است. در حال حاضر تمرکز ما بر پیشگیری از یک وضعیت اضطراری انسانی در سودان است.

در کنار تلاش بریتانیا برای تخلیه، ما با شرکای بین‌المللی و سازمان ملل برای پایان دادن به جنگ کار می‌کنیم. ما هیچ برنامه ای برای باز کردن مسیر اسکان مجدد برای سودان نداریم.»

شورای پناهندگان گفت که وزارت کشور این قدرت را دارد که به مردم سودانی بسیار بیشتری کمک کند، اما تاکنون از این امر امتناع کرده است.

انور سولومون، مدیر اجرایی آن، گفت: «اختیار قابل توجهی دارد که می تواند برای اعطای ویزا، به ویژه در پاسخ به شرایط استثنایی استفاده کند، اما تصمیم گرفته است که این کار را نکند.

وی افزود: ما باید ایجاد مسیرهای امن برای پناهجویان را در اولویت قرار دهیم، همانطور که از پناهجویان اوکراینی در زمان حمله روسیه در سال گذشته استقبال کردیم.

تا کنون بریتانیا بیش از 2300 نفر را با پروازهای خارطوم شامل بریتانیایی ها، افراد تحت تکفل آنها، کارکنان NHS سودانی و سایر ملیت های واجد شرایط پرواز کرده است، اما هیچ سفر دیگری برنامه ریزی نشده است.

بوسول گفت که پاسخ وزارت کشور به یک کشور ناآرام دیگر – افغانستان – از این ادعا حمایت می کند که دولت یک برنامه نژادپرستانه را دنبال می کند.

طرح اسکان مجدد شهروندان افغان (ACRS) در ژانویه 2022 با وعده کمک به افراد آسیب پذیر از جمله زنان و دختران در معرض خطر و اسکان مجدد تا 20000 نفر راه اندازی شد. با این حال، تنها 22 شهروند افغان تحت بخش مربوطه این طرح در بریتانیا اسکان داده شده اند.

«این یک عدد مضحک است. اصلا کار نمیکنه همه طرح های دولت – به جز اوکراین – برای هدف مناسب نیستند.

کارشناسان بشردوستانه واکنش بریتانیا به بحران پناهجویان سودان را آشفته توصیف کرده اند. سوئلا براورمن، وزیر کشور، ایجاد مسیرهای امن و قانونی برای مردم سودانی را رد کرد، در حالی که به اشتباه مدعی شد که پناهجویان سودانی راه‌های قانونی «مختلفی» برای رسیدن به بریتانیا دارند – دروغی که موجب سرزنش آژانس پناهندگان سازمان ملل شد.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه، به سرعت با یکی از اعضای کابینه خود مخالفت کرد و اظهار داشت که دولت در نهایت “مسیرهای امن و قانونی” را برای سودانی ها ایجاد خواهد کرد، اما آشکارا از “گمانزنی در مورد تعداد افراد سودانی” خودداری کرد. [sic] در همین حال، شورای پناهندگان اقداماتی را که باید توسط دولت بریتانیا برای کمک به اسکان مجدد ایمن سودانی‌ها انجام شود، شناسایی کرده است.

این سازمان می‌گوید که درخواست‌های پیوستن به خانواده از اتباع سودانی باید تسریع شود و واجد شرایط بودن برای پیوستن به خانواده باید گسترش یابد تا واقعیت خانواده‌هایی را که به دلیل جابجایی اجباری از هم جدا شده‌اند، منعکس کند.

علاوه بر این، شورا می‌گوید که بریتانیا باید وضعیت استعماری تاریخی خود را با سودان منعکس کند و نقشی پیشرو در واکنش جهانی به نحوه حمایت از آوارگان درگیری‌های جاری داشته باشد.

سولومون افزود که طرح جهانی اسکان مجدد بریتانیا باید تعداد بسیار بیشتری از مردم را اسکان دهد و بتواند مکان های اسکان اضطراری را در پاسخ به جنگ های جاری مانند آنچه که سودان با آن مواجه است فراهم کند.

سال گذشته تنها 1185 نفر در بریتانیا اسکان داده شدند که 218 نفر سودانی بودند.

سخنگوی دولت افزود: از سال 2015، تقریباً نیم میلیون نفری که به دنبال ایمنی هستند، مسیری امن و قانونی را به بریتانیا ارائه کرده‌ایم، اما رویکرد ما باید در دور مورد توجه قرار گیرد، نه بر اساس بحران به بحران.

یک منبع دولتی افزود که «موارد استثنایی» مربوط به سودان در صورت لزوم به مقامات بریتانیا از جمله به وزرا ارجاع داده شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …