روسیه اوکراین را مسئول حمله با خودروی بمب گذاری شده به نویسنده طرفدار کرملین می داند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

روسیه اوکراین را مسئول حمله با خودروی بمب گذاری شده به ساخار پریلپین نویسنده طرفدار کرملین دانسته و آن را “حمله تروریستی” خوانده است.

آژانس تحقیقاتی ارشد روسیه روز شنبه اعلام کرد که مظنون بمب گذاری در خودروی بمب گذاری شده که منجر به زخمی شدن یک رمان نویس برجسته طرفدار کرملین و کشته شدن راننده وی شد، اعتراف کرده است که به دستور سرویس های ویژه اوکراین عمل کرده است.

انفجاری که در خودروی زاخار پری‌لپین، نویسنده ملی‌گرای معروف و حامی سرسخت جنگ روسیه در اوکراین رخ داد، سومین انفجاری بود که در آن چهره‌های برجسته طرفدار کرملین از زمان آغاز درگیری‌ها حضور داشتند.

این رویداد در منطقه نیژنی نووگورود در حدود 400 کیلومتری شرق مسکو رخ داد. پریلپین با استخوان های شکسته، ریه های کبود و جراحات دیگر در بیمارستان بستری شد. فرماندار منطقه گفت که او به “خواب پزشکی” فرو رفته است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

کمیته تحقیقات روسیه اعلام کرد که مظنون بومی اوکراینی است و در بازجویی ها اعتراف کرده که تحت دستور اوکراین کار می کرده است.

وزارت خارجه به نوبه خود نه تنها اوکراین بلکه ایالات متحده را نیز مقصر دانست.

مسئولیت این اقدامات تروریستی و سایر اقدامات تروریستی نه تنها بر عهده مقامات اوکراینی، بلکه حامیان غربی آنها، در وهله اول، ایالات متحده است که از زمان کودتای فوریه 2014، نئونازی‌های ضد روسیه را به سختی پرورش داده‌اند. این وزارتخانه با اشاره به قیام سال 2014 در کیف که رئیس جمهور دوست روسیه را مجبور به فرار کرد، گفت.

در آگوست 2022، یک خودروی بمب گذاری شده در حومه مسکو، داریا دوگینا، دختر یک نظریه پرداز سیاسی بانفوذ روسی که اغلب از او به عنوان “مغز پوتین” یاد می شود، کشته شد. مقامات ادعا کردند که اوکراین پشت این انفجار بوده است.

ماه گذشته، انفجاری در یک کافه در سن پترزبورگ یک وبلاگ نویس نظامی مشهور به نام ولادلن تاتارسکی را کشت. مقامات یک بار دیگر سازمان های اطلاعاتی اوکراین را مقصر دانستند.

خبرگزاری روسی RBC به نقل از منابع ناشناس گزارش داد که پریلپین روز شنبه از مناطق نیمه اشغالی دونتسک و لوهانسک اوکراین به مسکو بازگشت و برای صرف غذا در منطقه نیژنی نووگورود توقف کرد.

سیاست حزبی

پریلپین در سال 2014 پس از ضمیمه غیرقانونی شبه جزیره کریمه توسط پوتین، یکی از حامیان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه شد. او در درگیری در شرق اوکراین در کنار جدایی طلبان مورد حمایت روسیه شرکت داشت. او سال گذشته به دلیل حمایت از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین از سوی اتحادیه اروپا تحریم شد.

در سال 2020، او یک حزب سیاسی به نام برای حقیقت را تأسیس کرد که رسانه های روسی گزارش دادند که توسط کرملین حمایت می شد. یک سال بعد، حزب پریلپین با حزب ملی گرای «روسیه عادل» که دارای کرسی هایی در پارلمان است ادغام شد.

پری‌پین که یکی از رئیس‌های مشترک حزب تازه‌تاسیس شده است، در انتخابات سال 2021 در دومای دولتی، مجلس پایین پارلمان روسیه، کرسی را به دست آورد، اما از آن صرف نظر کرد.

سرگئی میرونوف، رهبر حزب، حادثه روز شنبه را “اقدامی تروریستی” خواند و اوکراین را مقصر دانست. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، در پستی در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام، نظرات میرونوف را تکرار کرد و افزود که مسئولیت آن نیز بر عهده آمریکا و ناتو است.

زاخارووا نوشت: «واشنگتن و ناتو یک هسته تروریستی بین‌المللی دیگر را پرورش دادند – رژیم کیف». مسئولیت مستقیم ایالات متحده و بریتانیا. ما برای زاخار دعا می کنیم.»

دیمیتری مدودف، نایب رئیس شورای امنیت روسیه، رئیس‌جمهور سابق روسیه در پیامی که به پری‌پین فرستاد، تقصیر را به گردن «افراطی‌های نازی» انداخت.

مقامات اوکراینی به طور مستقیم در مورد این اتهامات اظهار نظر نکرده اند. با این حال، میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین، روز شنبه در توئیتی به نظر می رسد که انگشت اتهام را به سوی کرملین نشانه رفته و گفته است که «برای طولانی کردن عذاب طایفه پوتین و حفظ «کنترل کامل» توهمی، ماشین سرکوب روسیه دست به کار می شود. سرعت و پایبندی به همه، از جمله حامیان جنگ اوکراین.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بازی های برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا و لیگ کنفرانس اروپا – زنده | لیگ اروپا

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …