مذاکرات بین طرف های درگیر سودان در جده در جریان است

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

در حالی که درگیری ها در سودان وارد چهارمین هفته خود می شود، طرف های متخاصم روز شنبه در شهر ساحلی جده عربستان سعودی مذاکراتی را با هدف برقراری آتش بس متزلزل آغاز کردند.

در حالی که درگیری ها در سودان وارد چهارمین هفته خود می شود، طرف های متخاصم روز شنبه در شهر ساحلی جده عربستان سعودی مذاکراتی را با هدف برقراری آتش بس متزلزل آغاز کردند.

درگیری شدید بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی (RSF) صدها نفر را کشته و هزاران نفر دیگر را زخمی کرده است.

ایالات متحده و عربستان سعودی که میانجی مذاکرات بوده اند هشدار داده اند که این درگیری این کشور آفریقایی را تا مرز فروپاشی پیش برده است.

ریاض و واشنگتن در بیانیه مشترک خود از هر دو طرف خواستند تا «به طور فعال در گفتگوها برای آتش بس و پایان دادن به درگیری شرکت کنند، که از رنج مردم سودان در امان خواهد ماند».

در این بیانیه چارچوب زمانی برای این نشست ارائه نشده است، اگرچه انتظار می‌رفت که جلسه اولیه دو تا سه روز طول بکشد.

آنها پس از تلاش‌های هماهنگ از سوی بسیاری از طرف‌ها برای تحت فشار قرار دادن دو ژنرال متخاصم برای نشستن بر سر میز مذاکره آمده‌اند.

این دو مرد پشت کودتای سال 2021 بودند که به گذار کشور به دموکراسی پایان داد، اما بعداً پس از ماه‌ها تنش به یکدیگر پرداختند.

جنبش دموکراسی خواه سودان گفت که این گفتگوها “اولین گام” برای توقف فروپاشی کشور خواهد بود و از رهبران ارتش و نیروهای RSF خواست تا “تصمیمی جسورانه” برای پایان دادن به درگیری اتخاذ کنند.

در همین حال، سودانی ها به فرار از جنگ ادامه می دهند.

سازمان ملل تخمین می زند که حدود 100000 نفر، که بسیاری از آنها زن و کودک هستند، در هفته های اخیر از سودان به کشورهای همسایه گریخته اند، در حالی که بسیاری دیگر در داخل کشور آواره شده اند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …