از وزرای بریتانیا خواسته شد پرونده‌های مربوط به حمله فالکلند که منجر به کشته شدن 56 نفر شد، باز شود نظامی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

انتشار گزارش شاهدی که جزئیات «حماقت» عملیاتی را که در آن 56 پرسنل خدماتی در کشتی‌ها در نزدیکی جزایر فالکلند کشته شدند – مرگبارترین روز برای ارتش بریتانیا از سال 1945 تا کنون – باعث شده است که دولت درخواست‌های تازه‌ای را برای باز کردن تمام پرونده‌های مربوط به این موضوع داشته باشد. تراژدی

حملات هواپیماهای Skyhawk آرژانتینی به کشتی‌های فرود Sir Tristram و Sir Galahad در 8 ژوئن 1982 ده‌ها تن از پرسنل خدماتی را کشت و بیش از 150 زخمی برجای گذاشت، از جمله سیمون وستون، نگهبان ولزی که چهره مخدوشش به تصویری تعیین‌کننده از درگیری تبدیل شد.

یک هیئت رسمی تحقیق که به صورت خصوصی برگزار شد، در سپتامبر 1982 دریافت که فاجعه در آب های یخ زده بین بلوف کوو و فیتزروی، در غرب پایتخت، استنلی، به دلیل “خطا” نبود، بلکه می توان آن را به عنوان “عادی” تلقی کرد. شانس جنگ». برخی در ارتش و جاهای دیگر بعداً نگهبانان ولزی را که در کشتی بودند سرزنش کردند که به اندازه کافی سریع از کشتی پیاده نشدند.

مجموعه‌ای از اظهارات و خلاصه‌های شاهدان که قبل از تحقیق گذاشته شده بود، در آن زمان و پس از آن، همانطور که دولت گفت به صورت محرمانه به آنها داده شده بود، علنی نشد. این اسناد قرار است تا سال 2065 مهر و موم شوند، علیرغم تلاش های نمایندگان مجلس به نمایندگی از بازماندگان برای یافتن اطلاعات بیشتر.

یک بیانیه کلیدی اکنون پس از درخواست آزادی اطلاعات توسط کریسپین بلک، سرهنگ بازنشسته ای که در میان بازماندگان حملات به سر گالاهاد بود و از آن زمان کتابی درباره وقایع آن روز نوشته است، به نام Too Thin for a Shroud افشا شده است. .

در گزارش منتشر شده، 10 روز پس از حمله، سروان رابین گرین، فرمانده سر تریسترام، در بیانیه ای شش صفحه ای بازگو می کند که چگونه نسبت به “حماقت” تلاش برای فرود افراد از طریق کشتی خود و سر گالاهاد به شدت هشدار داده است. .

گرین که در سال 2009 در سن 74 سالگی درگذشت، در بیانیه خود به یاد آورد که چگونه دو روز قبل از عملیات شوم در مورد عدم حفاظت از دو کشتی فرود در برابر حملات احتمالی نیروی هوایی آرژانتین ابراز نگرانی کرده بود.

وی همچنین این عملیات را “به سرعت بدون فکر و برنامه ریزی کافی انجام شد.”

گرین نوشت: “من از عمل خیلی خوشحال نبودم و احساس کردم که ارسال یک LSL توصیه نمی شود. [landing ship logistics class ship] دور بدون اسکورت، و ماندن در آنجا بدون محافظت حداقل برای یک روز، اگر نه دو روز به نظر من احمقانه بود… کل عملیات به نظرم رسید که عجولانه بدون فکر و برنامه ریزی کافی سوار شدم.»

او در اظهارات خود مدعی شد که مهمات حمله هوایی اضافی درخواست شده قبل از عملیات را دریافت نکرده است. او گفت: «من همچنین گفتم 20 موشک دیگر Blowpipe AA می‌خواهم و اینها وعده داده شده بود اما هرگز به دستم نرسید. گرین گفت که چگونه هوا در آن روز خوب و صاف بود و ما کاملاً در معرض حمله هوایی دشمن بودیم.

بلک که در زمان فاجعه 22 ساله بود، گفت که بیانیه تازه منتشر شده دلیل قانع کننده ای برای باز کردن تمام اظهارات مهر و موم شده مربوط به وقایع منتهی به 8 ژوئن به منظور پاک کردن نام نگهبانان ولز ارائه می دهد.

او گفت: «فکر می‌کنم این سند چند کار را انجام می‌دهد. احتمالاً تکان‌دهنده‌تر این است که نظر کاپیتان سر تریسترام را در مورد نقشه‌ای که از او خواسته شده بود انجام دهد، نشان می‌دهد: این یک حماقت و نادرست بود.

او همچنین تصریح می کند که هیچ پدافند هوایی وجود نداشته است و واضح است که از این بابت بسیار ناراحت است. چیز دیگری که کاملاً روشن می کند این است که دستور او چندین بار تغییر می کند. من فکر می کنم شما شروع به دریافت ایده ای از نوع – چگونه باید بگوییم؟ – کاستی های برنامه ریزی پشت کل این. جای تعجب نیست که همه چیز شروع به اشتباه کند.»

14 ضمیمه شواهد به هیئت تحقیق سال 1983 وجود داشت که 12 مورد آن به طور کامل یا به صورت ویرایش شده در دسترس قرار گرفته است. بلک گفت: “دو پرونده بسته باقی مانده است – آنها ضمیمه E9 “اول گردان گارد ولز” و ضمیمه E10 “تخلیه سر گالاهاد” هستند. کمی شبیه هملت بدون شاهزاده است. من فکر می‌کنم در نهایت مردم فقط می‌خواهند بدانند چه خبر است.»

کریس برایانت، نماینده حزب کارگر که به نمایندگی از رای دهندگان خود برای شفافیت مبارزات انتخاباتی انجام داده است، گفت که وزارت دفاع باید تمام اسناد مربوط به 8 ژوئن 1982 را علنی کند.

وی گفت: «این که دولت همچنان در پشت استدلال های ساختگی پنهان می شود خشمگین است. خانواده‌های مربوطه واقعاً می‌خواهند حقیقت را بدانند – و زمان آن رسیده است که به آنها داده شود.»

سخنگوی دولت گفت که وزارت دفاع بر یافته های تحقیق سال 1982 پایبند است.

وی گفت: از دست دادن RFA Sir Galahad در اثر اقدام دشمن یک تراژدی بود. فداکاری که توسط سرنشینان انجام شد فراموش نخواهد شد و ما قدردان همه پرسنل نیروهای مسلح و غیرنظامیانی هستیم که شجاعانه در درگیری های فالکلند خدمت کردند.

«هیئت تحقیق در سال 1982 برای بررسی از دست دادن RFA Sir Galahad تشکیل شد. طبق قوانین دولتی (قانون آزادی اطلاعات) ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که اسناد را در صورت لزوم خودداری کنیم. ما به یافته‌ها و توصیه‌های هیئت مدیره اطمینان داریم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …