نجات دو زن 9 سال پس از ربوده شدن دختران دانش آموز چیبوک | نیجریه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ارتش این کشور غرب آفریقا اعلام کرد دو زن نیجریه ای که 9 سال پیش به عنوان دانش آموز توسط یک گروه شبه نظامی جهادی ربوده شده بودند، نجات یافته اند. یکی بچه یک ساله داشت و دومی چند روز پس از آزادی فرزند دومش را به دنیا آورد.

هاوا مالتا و استر مارکوس، هر دو 26 ساله، از جمله 276 دختر دانش آموزی بودند که توسط شبه نظامیان بوکوحرام در آوریل 2014 از مدرسه متوسطه دولتی دخترانه در روستای چیبوک ربوده شدند.

به گفته سرلشکر ابراهیم علی، که رهبری عملیات نظامی نیجریه علیه خشونت افراط گرایان در منطقه شمال شرق در حال انجام است، آنها در ماه آوریل توسط سربازان نیجریه نجات یافتند و به خانواده هایشان در ایالت بورنو در شمال شرقی ملحق شدند. برای بیش از یک دهه

جنگجویان بوکوحرام 9 سال پیش در حالی که دختران خود را برای امتحانات آماده می کردند به مدرسه ای در بورنو یورش بردند. بیش از 20 دختر در سال گذشته آزادی خود را بازیافتند، اما نزدیک به 100 نفر هنوز مفقود هستند.

علی روز پنجشنبه به خبرنگاران در مایدوگوری، پایتخت ایالت بورنو، گفت که مالتا و مارکوس در زمان اسارت به زور با افراط گرایان ازدواج کردند. اظهارات او بازتاب نگرانی والدین و فعالان در مورد بدرفتاری با دختران توسط بوکوحرام بود که نامش در زبان محلی هوسا به معنای “آموزش غربی ممنوع است” است.

هر دو دختر سه بار ازدواج کردند زیرا شوهران یکی پس از دیگری در درگیری با ارتش کشته شدند.

مایدوگوری گفت: “هاوا در حین نجات حدود هشت ماه و دو هفته باردار بود، در 28 آوریل در حالی که تحت معاینات پزشکی کامل همراه با نوزادش فاطمه بود، یک نوزاد پسر به دنیا آورد.”

حسن چیبوک، یکی از رهبران محلی، گفت: “این خاطرات را برای والدین تازه کرده است که فرزندانشان هنوز مفقود هستند.”

بیشتر دخترانی که در ماه‌های اخیر به خانه بازگشتند، از جنگل سامبیسا، مخفیگاه شناخته شده افراط‌گرایان، فرار کرده بودند. دختران و والدین آنها گفته اند که اکثر آنها پس از ازدواج اجباری یا از دست دادن امید به دستیابی مجدد به آزادی، صاحب نوزاد شدند.

از زمان ربوده شدن دسته جمعی در سال 2014، بوکوحرام بر دامنه و نفوذ خود افزوده است. اکثر اعضای آن اکنون به عنوان یک جناح وحشی تر تحت حمایت گروه دولت اسلامی عمل می کنند. بر اساس برنامه توسعه سازمان ملل متحد، بیش از 35000 نفر در اثر خشونت افراط گرایان در نیجریه کشته و بیش از 2 میلیون نفر آواره شده اند.

چیندو اسادو در ابوجا، نیجریه، به این گزارش کمک کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …