ایران یک ایرانی سوئدی-ایرانی را به اتهام تروریسم اعدام کرد | ایران

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رسانه‌های دولتی گزارش داده‌اند که ایران مردی را اعدام کرده است که گفته می‌شود پشت حمله‌ای که ده‌ها نفر را در یک رژه نظامی در جنوب استان خوزستان در سال ۲۰۱۸ کشتند، بود.

حبیب فرج الله چعب به اتهام «فساد فی الارض» به اعدام محکوم شده بود که طبق قوانین سختگیرانه اسلامی ایران یک جرم بزرگ است.

ایران در سال 2022 چاب را به اتهام رهبری جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز، که به دنبال تشکیل کشوری جداگانه در استان نفت خیز خوزستان در جنوب غربی ایران است، و همچنین توطئه و انجام «بمب‌گذاری‌های متعدد و تروریستی» به دادگاه محاکمه کرد. عملیات».

ایران در سال 2020 اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور، چاب را که تابعیت ایرانی و سوئدی دارد، در کشور همسایه ترکیه بازداشت کرده و به تهران برده‌اند، بدون اینکه جزئیاتی از دستگیری وی ارائه کند.

در سپتامبر 2018، شبه‌نظامیان در لباس سربازان به رژه نظامی سالانه در اهواز، پایتخت خوزستان نفت‌خیز تیراندازی کردند. دست کم 25 نفر از جمله یک پسر چهار ساله کشته و 70 نفر زخمی شدند. ایران سپس مدعی شد که عربستان سعودی و سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از آنچه حمله این گروه جدایی‌طلب است حمایت می‌کنند.

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، با “ناراحتی” به اعدام چاب واکنش نشان داد و گفت که دولت او از ایران خواسته است که این اعدام را اجرا نکند. وی گفت: “مجازات اعدام یک مجازات غیرانسانی و غیرقابل برگشت است و سوئد همراه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا اعمال آن را تحت هر شرایطی محکوم می کند.”

سوئد نسبت به پرونده چاب ابراز نگرانی کرده بود و روابط با ایران نیز به دلیل حکم حبس ابد یک مقام سابق ایرانی در دادگاه سوئد به دلیل دست داشتن در اعدام دسته جمعی زندانیان سیاسی در سال 1988 در جمهوری اسلامی تیره شده بود.

ایران روابط پرتنشی با اقلیت های قومی خود از جمله عرب، کرد، آذری و بلوچ داشته و آنها را به همسویی با کشورهای همسایه متهم کرده است. اعراب و دیگر اقلیت‌ها مدت‌هاست که از تبعیض در ایران شکایت دارند، اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …