سه ماه بعد: تاثیر ماندگار زمین لرزه های ترکیه-سوریه

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

سه ماه پس از زلزله ترکیه-سوریه، یورونیوز با کارکنان بشردوستانه در منطقه درباره نیازهای جاری بازماندگان صحبت کرد. با انتخابات ترکیه در 14 مه، زلزله بر مبارزات انتخاباتی نامزدها مسلط شد.

در 6 فوریه، جنوب ترکیه و مناطق هم مرز در شمال غرب سوریه توسط دو زمین لرزه به بزرگی 7.8 و 7.6 ریشتر را لرزاند. با گذشت سه ماه، هر دو کشور هنوز در حال مبارزه هستند.

بر اساس گزارشی که دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) منتشر کرده است، تنها در ترکیه 50 هزار کشته و بیش از 100 هزار زخمی برجای گذاشته اند. نه میلیون نفر آسیب دیده اند که 5.2 میلیون نفر به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

«بیش از 2.4 میلیون نفر هنوز در شهرک هستند. 800000 در سکونتگاه های رسمی و 1.2 میلیون در سکونتگاه های غیررسمی. رجینا دی دومینیسیس، نماینده یونیسف ترکیه به یورونیوز گفت: عمدتاً کانتینرها و چادرها.

بیش از 100000 ساختمان و خانه در ترکیه به خاک سپرده شد و بسیاری از خانواده ها آواره شدند. بسیاری سیاست دولت را در اعطای عفو برنامه ریزی سرزنش می کنند، به این معنی که پیمانکاران می توانند مقررات ساختمانی را کنار بگذارند.

اما شرایط آب و هوایی سخت همچنان مناطق آسیب پذیر ترکیه را تحت تاثیر قرار می دهد. در 20 آوریل، پس از وقوع طوفان در منطقه پازارجیک در خرامانمراس، چادرها و کانتینرها آسیب دیدند یا منفجر شدند و بسیاری از خانواده ها را در معرض هوای سخت قرار داد. چهل و چهار نفر به شدت تحت تأثیر قرار گرفتند.

بر اساس گزارش وضعیت سازمان ملل متحد، حدود سه میلیون ترک جابجا شدند. اما 20 درصد از کسانی که نقل مکان کردند اکنون به مناطق آسیب دیده بازگشته اند.

“این اضطراب در مورد اینکه بخواهیم چیزی را دوباره بسازیم وجود دارد، [and] دی دومینیسیس گفت. “[Famillies] تمایل خود را برای بازگشت ابراز کرده اند. فکر می‌کنم این خیلی طبیعی است.»

این البته تأثیر بزرگی دارد – به ویژه برای کودکان آواره. در ترکیه 2.5 میلیون نفر از خانواده های خود جدا شده اند و برخی والدین خود را از دست داده اند. برای یونیسف، ارائه حمایت روانی و دسترسی به آموزش حیاتی است.

سختی بیشتر برای سوریه

در مورد سوریه، پس از بیش از 7000 کشته و 10400 مجروح ثبت شده در اثر زلزله، تلاش‌های بشردوستانه در چارچوب جنگ داخلی جاری در منطقه پیچیده‌تر است.

کمک ها از طریق گذرگاه باب الحوا در مرز ترکیه و سوریه در حدود 50 کیلومتری حلب می آید. با این حال، جاده های منتهی به گذرگاه مرزی و در امتداد آن در اثر این بلای طبیعی به شدت آسیب دیدند.

جنیفر هیگینز، هماهنگ‌کننده ارتباطات سوریه کمیته نجات بین‌المللی، می‌گوید: «چیزی که واقعاً باید به خاطر بسپارید این است که تقریباً غیرممکن است که نیازهایی را که قبل از زلزله در شمال غربی سوریه وجود داشت از بعد از زلزله جدا کرد.

حتی قبل از زلزله، حداقل 4.1 میلیون نفر در شمال غرب سوریه، که حدود 90 درصد جمعیت را تشکیل می دهند، برای برآورده کردن اساسی ترین نیازهای خود به کمک های بشردوستانه وابسته بودند.

جریان نقدی نیز بسیار مهم است. از ژانویه، سازمان ملل بیش از 15 میلیون یورو به حدود 500000 سوری آسیب دیده در مناطق شمال غربی توزیع کرده است.

زیرساخت های آبی جنوب ترکیه و شمال غرب سوریه حیاتی است. شمال غرب سوریه قبلاً با شیوع وبا مواجه بود و عدم دسترسی به آب تمیز تنها باعث گسترش بیشتر بیماری ها می شود.

حمایت روانی اجتماعی بیشتر در سراسر هیئت

بسیاری از بازماندگان نیز با آسیب های روانی زندگی می کنند.

تخمین زده می شود که حدود یک میلیون نفر در شمال غرب سوریه به حمایت از سلامت روان نیاز دارند. اما با این حال، طبق گزارش‌ها تنها 24 روانشناس در این منطقه وجود دارد.

“[People are dealing with] بیش از یک دهه برخورد با زخم‌های فیزیکی و روانی بسیار واقعی درگیری، و اکنون علاوه بر آن، ما یک زلزله نیز داشته‌ایم. این بر توانایی افراد برای احساس امنیت و امنیت تأثیر می گذارد. بسیاری از مردم خانه های خود را از دست خواهند داد، افرادی که اعضای خانواده خود را از دست داده اند، همکاران و دوستان خود را از دست خواهند داد، مقابله با آن بسیار دشوار است.

و این فقط سوگواری نیست: منطقه همچنین پس لرزه های مکرری را تجربه می کند.

دی دومینیسیس به یورونیوز گفت: ما تجربه زیادی داریم. و ما می دانیم که تروما نمی گذرد و به زمان سه ماهه مربوط نمی شود، بلکه به زمان زیادی نیاز دارد.

ترکیه در 14 مه پای صندوق های رای می رود

چشم انداز اقتصادی ترکیه قبل از زلزله بسیار عالی بود. بحران ارزی و تورم افسارگسیخته اقتصاد کشور را مخدوش کرد. به طور طبیعی، زلزله به بخش بزرگی از بحث تبدیل شده است، به طوری که دولت فعلی از واکنش خود دفاع می کند و مخالفان نیز استدلال می کنند که خیلی کند بوده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی 20 سال پیش در میان خشم عمومی نسبت به مدیریت دولت وقت در زلزله قبلی به قدرت رسید. اکنون به نظر می رسد که ورق برگشته و آینده سیاسی او در خطر است.

اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری با کمال قلیچداراوغلو نامزد مخالفان روبه رو خواهد شد. قلیچداراوغلو رهبر حزب سوسیال دموکرات CHP است و توسط یک ائتلاف شش حزبی حمایت می شود.

بدون توجه به نتیجه، هر کسی که پس از انتخابات مسئول باشد، مسئول بازسازی مناطق ترکیه و همچنین اجرای برنامه هایی برای آینده بهتر خواهد بود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …