طرف های متخاصم سودان مذاکرات خود را در عربستان سعودی آغاز می کنند سودان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دولت‌های آمریکا و عربستان سعودی تایید کرده‌اند که مذاکرات مستقیم بین ارتش متخاصم سودان و نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی از روز شنبه در جده آغاز می‌شود، حتی در حالی که درگیری‌ها در پایتخت سودان نشانه‌های کمی از کاهش را نشان می‌دهد.

بیانیه مشترک ایالات متحده و عربستان سعودی از “شروع گفتگوهای پیش از مذاکره” استقبال کرد و از حمایت پایدار جهانی برای فرونشاندن درگیری ها خواست.

در این بیانیه آمده است: «پادشاهی عربستان سعودی و ایالات متحده از هر دو طرف می خواهند تا منافع ملت سودان و مردم آن را در نظر بگیرند و فعالانه در مذاکرات برای آتش بس و پایان دادن به درگیری شرکت کنند.»

صدها نفر در طی نزدیک به سه هفته درگیری بین نیروهای همسو با عبدالفتاح البرهان، رهبر واقعی سودان، که ارتش عادی را رهبری می‌کند، و معاون او، محمد حمدان داگلو، که فرماندهی نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) را برعهده دارد، کشته شده‌اند. .

از زمان شروع جنگ در 15 آوریل چندین آتش بس برقرار شده است، اما هیچ کدام رعایت نشده است.

ارتش اواخر روز جمعه تأیید کرد که نمایندگانی را به عربستان سعودی فرستاده تا درباره «جزئیات آتش بس در حال تمدید» با دشمنان شبه‌نظامی خود گفتگو کنند.

برهان از آتش بس هفت روزه اعلام شده در روز چهارشنبه حمایت کرده بود، اما اوایل روز جمعه، نیروهای RSF اعلام کردند که آتش بس قبلی که با میانجیگری ایالات متحده و عربستان سعودی میانجی گری شده بود را برای سه روز تمدید می کند.

در بیانیه ایالات متحده و عربستان سعودی به تلاش‌های دیگر کشورها و سازمان‌ها از جمله بریتانیا، امارات متحده عربی، اتحادیه کشورهای عربی، اتحادیه آفریقا و سایر گروه‌ها در پشت مذاکرات آخر هفته اشاره شد.

در خارطوم شاهدان از ادامه حملات هوایی و انفجارها در روز جمعه از جمله در نزدیکی فرودگاه خبر دادند.

جنگ علی‌رغم تهدید جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، علیه کسانی که «تهدید صلح، امنیت و ثبات سودان» و «تضعیف گذار دموکراتیک سودان» را تهدید می‌کنند، شدت گرفت.

این کشور شمال آفریقا در دوران حکومت خودکامه عمر البشیر که در سال 2019 پس از تظاهرات گسترده خیابانی در یک کودتای کاخ از قدرت برکنار شد، چندین دهه از تحریم ها رنج برد.

بایدن گفت: «خشونت‌هایی که در سودان اتفاق می‌افتد یک تراژدی است – و این خیانت به خواست آشکار مردم سودان برای حکومت غیرنظامی و گذار به دموکراسی است. باید تمام شود.»

بر اساس پروژه داده‌های مکان و رویداد درگیری‌های مسلحانه، این درگیری حدود 700 نفر را کشته است که بیشتر آنها در خارطوم و منطقه دارفور غربی هستند.

افرادی که از سودان عبور کرده اند در اردوگاه پناهندگان در شهرستان رنک، سودان جنوبی دیده می شوند
افرادی که از سودان عبور کرده اند در اردوگاه پناهندگان در شهرستان رنک، سودان جنوبی دیده می شوند. عکس: پیتر لوئیس/AP

آژانس کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، روز جمعه هشدار داد که “وضعیت در سودان برای تعداد بسیار وحشتناکی از کودکان مرگبار شده است”.

جیمز الدر، سخنگوی یونیسف، گفت که یونیسف گزارش‌هایی را از یک شریک مورد اعتماد دریافت کرده است – که هنوز به طور مستقل توسط سازمان ملل تأیید نشده است – مبنی بر کشته شدن 190 کودک و زخمی شدن 1700 کودک در طول 11 روز اول جنگ.

او گفت که این ارقام از 15 آوریل از مراکز بهداشتی در خارطوم و دارفور جمع آوری شده است، به این معنی که این ارقام تنها شامل کودکانی می شود که واقعاً به مراکز درمانی در آن مناطق راه یافته اند.

الدر گفت: «واقعیت احتمالاً بسیار بدتر است.

امدادگران برای تامین تجهیزات مورد نیاز مناطق آسیب دیده از خشونت تلاش کرده اند. به گفته سپاه بین المللی پزشکی، دست کم 18 امدادگر در میان درگیری های شدید شهری کشته شده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفت که نزدیک به 450,000 غیرنظامی از زمان آغاز جنگ خانه های خود را ترک کرده اند که بیش از 115,000 نفر از آنها به کشورهای همسایه پناه برده اند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، اعلام کرد که برای خروج 860000 نفر آماده می شود و اضافه کرد که برای حمایت از آنها فقط تا ماه اکتبر به 445 میلیون دلار نیاز است.

سازمان ملل هشدار داد که در صورت ادامه جنگ، تعداد زیادی از سودانی‌هایی که در معرض خطر گرسنگی و سوءتغذیه هستند تا 2.5 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

فرهان حق، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، گفت: «این تعداد در مجموع در سه تا شش ماه آینده به 19 میلیون نفر می‌رسد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …