در حالی که مشتریان با افزایش بازپرداخت دست و پنجه نرم می کنند، بانک ها از افزایش نرخ بهره RBA پول نقد می کنند | بانکداری

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بزرگ‌ترین بانک‌های استرالیا نه تنها از بحران هزینه‌های زندگی در امان نبودند، بلکه از این بحران سود فراوانی برده‌اند.

روز جمعه، ANZ رکورد سود نقدی شش ماهه 3.8 میلیارد دلاری را که با یک رشته افزایش نرخ بهره برای دوره گزارش منتهی به پایان مارس حمایت شده بود، معرفی کرد. این نشان دهنده افزایش 23 درصدی نسبت به سال گذشته است، دوره ای که به طور مشخص هیچ افزایشی در نرخ رسمی نقدی لحاظ نمی شود.

نتایج مشابه نتایجی است که روز قبل توسط بانک ملی استرالیا منتشر شده بود که سود شش ماهه خود را 17 درصد افزایش داد و به 4.07 میلیارد دلار رسید.

ارقام مهم دو مؤسسه مالی استرالیا نشان می‌دهد که افزایش نرخ نقدی که توسط بانک مرکزی برای مهار تورم و خنک کردن اقتصاد استفاده می‌شود، به بانک‌ها این امکان را می‌دهد تا از وام‌گیرندگان وام‌های بیشتری دریافت کنند، در حالی که افزایش نرخ‌ها را برای سپرده‌گذاران متوقف کرد.

سپرده ها برای بانک ها بسیار مهم است، زیرا آنها منبع اصلی تامین مالی برای حمایت از وام های دیگر مشتریان و سرمایه گذاری هستند.

ANZ به “حاشیه سود مطلوب ناشی از محیط افزایش نرخ بهره” به عنوان عامل سودآوری اشاره کرد، در حالی که NAB به “محرک سود نزدیک” افزایش نرخ اشاره کرد.

شاین الیوت، مدیر اجرایی ANZ، در پیامی ویدیویی که نتایج را همراهی می‌کرد، گفت: “من اولین کسی هستم که موافقم که محیط بسیار حمایتی برای بخش مالی وجود داشته است، بنابراین این اتفاق خوبی بود.”

“در حالی که محیط خوب بود، ما واقعاً توانستیم در نتیجه تغییر موقعیت بانک عملکرد بهتری داشته باشیم.”

بانک سرمایه گذاری Macquarie Group نیز در روز جمعه 5.2 میلیارد دلار سود در یک دوره 12 ماهه ثبت کرد. برخلاف چهار بانک بزرگ خرده‌فروشی، بخش عمده‌ای از سود خود را در بازارهای بین‌المللی تولید می‌کند، اگرچه دفتر وام مسکن استرالیایی خود را افزایش داده است.

دوره گزارش مالی با افزایش نرخ نقدی سریع توسط بانک مرکزی همپوشانی دارد که از ماه می سال گذشته 11 بار نرخ ها را به 3.85 درصد افزایش داده است.

سود شرکت ها باعث تورم می شود … و RBA نمی تواند کاری در مورد آن انجام دهد – آنتون عیسی

صاحبان خانه‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و کسب‌وکارهایی که با افزایش بازپرداخت وام‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، با افزایش قیمت‌های ناشی از تورم برای همه چیز، از خواربار تا قبوض برق و مواد غذایی در آن دوره مبارزه کرده‌اند.

در حالی که ANZ و NAB سطوح متوسطی از بدهی های بد را گزارش کرده اند، فشارهای مالی رو به رشد هنوز متوجه نشده اند.

ANZ گفت که بیش از یک چهارم مشتریان برای بازپرداخت در سطوح فعلی ارزیابی نشده اند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

ANZ گفت: «با محیط افزایش نرخ، 26 درصد از مشتریان در حال حاضر با نرخ بهره بالاتر از نرخ بهره ارزیابی شده خود هستند.

هنگام اعطای وام، بانک ها از یک بافر قابلیت خدمات برای کمک به تعیین ظرفیت استقراض استفاده می کنند. این بافر بین 2.5 تا 3.0 واحد درصد بالاتر از نرخ رایج وام در سال های اخیر بوده است. سطحی که نرخ آن به سرعت افزایش می یابد.

این نگرانی ها را افزایش داده است که در صورت ادامه افزایش بازپرداخت ها، موجی از نکول ها ممکن است در سال آینده به بازار وارد شود.

با این حال، ارقام بالای سود نقدی دو بانک خرده‌فروشی و حاشیه سود بیشتر لزوما مورد تمجید سرمایه‌گذاران قرار نگرفت.

سهام ANZ در اوایل معاملات روز جمعه پس از انتشار نتایج، قبل از شروع بهبود، کاهش یافت. سهام NAB اندکی پس از انتشار نتایج خود در صبح پنجشنبه بیش از 6 درصد سقوط کرد و سایر سهام بانک ها را پایین آورد.

واکنش بازار نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران بر این باورند که بانک‌ها ممکن است اکنون به اوج سودآوری رسیده باشند که تصور می‌شود چرخه افزایش نرخ بانک مرکزی در پایان یا نزدیک به پایان است.

فرانک میرنزی، نایب رئیس سرویس سرمایه‌گذاران مودی، گفت که رشد سود ANZ عمدتاً ناشی از نرخ‌های بهره بالاتر طی شش ماه منتهی به مارس بوده است.

میرنزی گفت: “ما شاهد افزایش درآمد محدود برای نیمه دوم هستیم زیرا رقابت بهبود حاشیه بیشتر را محدود می کند و چشم انداز هزینه های اعتباری بالاتر رشد سود را محدود می کند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …