بیل کلینتون می گوید ما می دانستیم در سال 2011 پوتین به اوکراین حمله خواهد کرد | ولادیمیر پوتین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به گفته رئیس جمهور سابق آمریکا، ولادیمیر پوتین سه سال قبل از حمله به اوکراین در سال 2014 به بیل کلینتون گفت که او به یادداشت بوداپست که تمامیت ارضی این کشور را تضمین می کند، متعهد نیست.

این افشاگری این پرسش را مطرح می‌کند که آیا ایالات متحده و متحدان اروپایی آن باید برای حمله سال 2014، زمانی که روسیه کریمه را ضمیمه کرد و به دونباس حمله کرد، آمادگی بیشتری داشتند یا خیر.

کلینتون گفت که با رئیس جمهور روسیه در سال 2011 در مجمع جهانی اقتصاد در داووس صحبت کرده است، جایی که پوتین موضوع یادداشت را مطرح کرد، که بر اساس آن اوکراین، بلاروس و قزاقستان در سال 1994 توافق کردند که از زرادخانه هسته ای که در قلمرو خود از آنها به ارث برده بودند دست بکشند. اتحاد جماهیر شوروی، در ازای تضمین‌هایی که به حاکمیت آنها «در مرزهای موجود» احترام گذاشته می‌شود.

این سند توسط بوریس یلتسین به نمایندگی از روسیه، کلینتون برای ایالات متحده و جان میجر به نمایندگی از بریتانیا امضا شد که به عنوان سومین کشور ضامن عمل می کند.

کلینتون روز پنجشنبه در یک جلسه عمومی گفت: پوتین در سال 2011، سه سال قبل از تصرف کریمه، به من گفت که با توافقی که با بوریس یلتسین بسته‌ام موافق نیست و اگر سلاح‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارند، به خاک اوکراین احترام می‌گذارند. بحث در خیابان Y 92، یک مرکز فرهنگی و اجتماعی یهودی در نیویورک.

پوتین به من گفت: من می دانم که بوریس پذیرفت که با شما و جان میجر و ناتو همراهی کند، اما او هرگز از طریق دوما موفق نشد. [Russian parliament]. ما ملی گرایان افراطی خود را نیز داریم. من با آن موافق نیستم و از آن حمایت نمی کنم و به آن مقید نیستم.’

رئیس جمهور سابق درباره حمله پوتین گفت: «از آن روز به بعد می دانستم که این فقط یک مسئله زمان است.

رهبر روسیه قبلاً در سال 1999 به چچن و در سال 2008 به گرجستان حمله کرده بود.

پس از تصرف کریمه در سال 2014، پوتین مدعی شد که روسیه به تفاهم نامه بوداپست متعهد نیست، زیرا انقلاب میدان و تغییر دولت در کیف در اوایل همان سال به این معنی بود که اوکراین به کشور دیگری تبدیل شده است. وی گفت: در رابطه با این کشور هیچ سند اجباری امضا نکرده ایم.

با این حال، گفتگوی او با کلینتون نشان می‌دهد که پوتین سال‌ها قبل از قیام میدان تصمیم گرفته بود به این توافق پایبند نباشد.

دنیل فرید، دستیار سابق وزیر امور خارجه در امور اروپا و اوراسیا، گفت که اظهارات پوتین خطاب به کلینتون به طور گسترده در میان اعضای دولت اوباما مطرح نشده است، اما اضافه کرد که او فرض می کند که رئیس جمهور سابق باید به همسرش هیلاری که وزیر بود گفته باشد. دولت

فرید، که اکنون عضو شورای آتلانتیک است، گفت که پوتین سه سال قبل از دیدار داووس با کلینتون، در نشست شورای ناتو و روسیه در آوریل 2008، در زمان دولت بوش، تمامیت ارضی اوکراین را تهدید کرده بود. پوتین اعلام کرد که زمانی که کریمه در سال 1954 از جمهوری سوسیالیستی فدراتیو شوروی روسیه به جمهوری سوسیالیستی شوروی اوکراین منتقل شد، “همه مراحل قانونی رعایت نشد”.

فرید گفت: من در کنار مشاور امنیت ملی وقت لهستان، ماریوش هاندزلیک، حضور داشتم. هر دو با صدای بلند بلند شدیم و رو به همدیگر کردیم و گفتیم: “آیا آنچه را که من شنیدم شنیدی؟”

وی با اشاره به وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی در دولت بوش افزود: «از آن لحظه فکر می‌کردم پوتین به اوکراین روی خواهد آورد و این را به کاندی رایس و استیو هدلی گفت.»

فرید گفت: «دولت ایالات متحده از عملیات کریمه غافلگیر شد، اما با توجه به هشدارها، نباید چنین می شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …