طرف های متخاصم در سودان در عربستان سعودی گفتگو خواهند کرد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – مقامات آمریکایی، عربستانی و سودانی روز جمعه گفتند که انتظار می‌رود نمایندگان دو ژنرال سودانی روز شنبه در عربستان سعودی دیدار کنند تا درباره شرایط آتش‌بس و مکانیسم‌های اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه به این کشور بحث کنند.

وزارت خارجه ایالات متحده و وزارت خارجه عربستان سعودی به سازماندهی این نشست کمک کرده اند که در جده، عربستان سعودی، در دریای سرخ در مقابل سودان برگزار می شود. دولت عربستان سعودی کشتی های تخلیه بین جده و بندر سودان را اداره می کند.

این دو ژنرال در روزهای اخیر با آتش بس موافقت کرده اند، اما نیروهایشان این آتش بس را نقض کرده اند.

ارتش سودان با انتشار پستی در فیس بوک تایید کرد که هیئت این کشور عصر جمعه برای گفتگو در مورد “جزئیات خاص آتش بس” که هدف آن “ایمن سازی و ایجاد شرایط مناسب برای مقابله با وضعیت انسانی شهروندان ما” است، عازم جده شد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفت که گفتگوها در جده شامل مذاکرات بر سر مسائل بی ثبات پیرامون ادغام نیروهای مسلح و زنجیره فرماندهی که منجر به آغاز درگیری در 15 آوریل بین ژنرال عبدالفتاح البرهان شد، نمی شود. ارتش سودانی و سپهبد محمد حمدان که نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی را رهبری می کند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود و در مورد دیپلماسی ظریف صحبت کرد، گفت که انتظار می رود مقامات آفریقایی هر زمان که این مذاکرات آغاز شود، مدیریت کنند. دو نهاد آفریقایی، اتحادیه آفریقا و مرجع بین دولتی توسعه در شرق آفریقا، نقش های پیشرو در این فرآیند خواهند داشت.

از زمان آغاز درگیری، آنتونی جی. بلینکن، وزیر امور خارجه و دیگر مقامات وزارت خارجه مستقیماً با ژنرال‌ها صحبت می‌کنند و تلاش می‌کنند تا تلاش‌ها را با مشارکت کشورهای دارای نفوذ در سودان به نام چهارگانه هماهنگ کنند. اینها آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بریتانیا هستند.

وزارت امور خارجه روز جمعه اعلام کرد که آقای بلینکن با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، درباره جنگ در سودان صحبت کرده است. وزارت امور خارجه در خلاصه ای از این گزارش گفت، آقای بلینکن از عربستان سعودی برای کمک به انتقال شهروندان آمریکایی از سودان به جده تشکر کرد و این دو دیپلمات “همکاری فشرده کشورهای خود را در کار دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ در سودان تایید کردند.” تماس.

بر اساس آمار دولت سودان و سازمان ملل، درگیری ها در سودان حداقل 550 کشته و بیش از 334000 نفر در داخل کشور آواره شده اند. تعداد واقعی کشته شدگان تقریباً به طور قطع بسیار بیشتر است.

از زمانی که تظاهرات گسترده در سال 2019 به برکناری عمر منجر شد، غیرنظامیان و مقامات سودانی با ایالات متحده و دیگر قدرت‌های خارجی تلاش می‌کنند تا با برگزاری انتخابات دموکراتیک، کشور را از حکومت نظامی به یک حکومت غیرنظامی منتقل کنند. حسن البشیر، دیکتاتور 30 ​​ساله.

با این حال، در اکتبر 2021، ژنرال البرهان و ژنرال حمدان کودتا کردند و روند انتقال را زیر و رو کردند. مقامات ایالات متحده و سایر کشورها در حال کار بر روی یک توافق جدید با ژنرال ها برای بازگرداندن روند به مسیر اصلی خود بودند، و دیپلمات ها هفته ها پیش فکر کردند که ژنرال ها آماده پذیرش این پیمان هستند، اما سپس آنها شروع به بحث در مورد چگونگی ادغام خود کردند. نیروها، از جمله در طول یک جدول زمانی.

سلسله فرماندهی نیز مسئله‌ای بود: ژنرال حمدان می‌خواست مستقیماً به یک رهبر غیرنظامی گزارش دهد، در حالی که ژنرال البرهان می‌خواست ژنرال حمدان به او گزارش دهد.

این مقام وزارت امور خارجه گفت که یکی از آخرین طرح هایی که قبل از شروع جنگ مورد بحث قرار گرفت، پیشنهادی بود که هر دو ژنرال کنترل عملیاتی نیروهای خود را حفظ کنند و در یک کمیته ادغام با یک رئیس دولت غیرنظامی جدید بنشینند.

اگر ژنرال‌ها موافقت کنند که راه مطمئنی برای ورود کمک‌ها به سودان فراهم شود، بیشتر یا تمام کمک‌های فوری از طریق کشتی به بندر سودان می‌رسد و سپس از طریق زمین به خارطوم، پایتخت و سایر نقاط منتقل می‌شود. این مقام وزارت خارجه گفت که ایالات متحده با سازمان ملل متحد در این روند همکاری خواهد کرد.

منتقدان می گویند که دولت بایدن به جای همکاری نزدیک با آنها، باید تلاش می کرد تا این دو ژنرال را پس از کودتای 2021 مجازات کند. مقامات ایالات متحده می گویند که آنها و شرکای خود از کمک های اقتصادی و کاهش بدهی ها از دولت سودان خودداری کردند و معتقد بودند که این امر ژنرال ها را به حمایت از انتقال به حکومت غیرنظامی و دموکراسی سوق می دهد.

ادوارد وانگ از واشنگتن گزارش شد و عبدی لطیف دهیر از نایروبی، کنیا.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …