سفیر انگلیس در یمن در افتتاح کارخانه سیگار اردن شرکت کرد | دخانیات بریتیش امریکن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یک سفیر بریتانیا در مراسم افتتاحیه یک کارخانه سیگار اردنی که بخشی از آن متعلق به British American Tobacco (BAT) است، شرکت کرد و در یک مصاحبه تلویزیونی از تاسیسات جدید تمجید کرد. خارج از کشور

فرستاده هنگام بریده شدن روبان روی آن ایستاد و بعداً در مطالب تبلیغاتی در وب سایت شرکت دخانیات ظاهر شد، اما هیچ سابقه ای از حضور او در این مراسم توسط سفارت بریتانیا در امان نگهداری نشد زیرا این رویداد یک “جلسه رسمی” تلقی نمی شد. .

بعداً توسط محققی که رسانه‌های عربی زبان را رصد می‌کند – و یک کمپین آزادی اطلاعات (FoI) یک ساله برای تأیید وزارت امور خارجه به راه انداخت، کشف شد.

حادثه سال 2019 که به گفته سفیر یک اشتباه صادقانه بود، بخشی از الگوی مقامات بریتانیایی است که به نظر می رسد منافع دخانیات بزرگ در کشورهای در حال توسعه را ترویج می کنند، برخلاف وضعیت داخلی، جایی که بریتانیا به عنوان یک رهبر جهانی در نظر گرفته می شود. محدود کردن تعاملات بین دولت و شرکت های سیگار.

نرخ استعمال دخانیات در خاورمیانه طی دهه های گذشته به سرعت رشد کرده است، درست همانطور که مصرف سیگار در اروپا و ایالات متحده کاهش یافته است. آبان نیوز در سال 2020 فاش کرد که میزان مصرف دخانیات در اردن بالاترین میزانی است که در یک نظرسنجی سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است.

افتتاح این کارخانه توسط شرکت تولید کننده سیگار یمن کامران که حدود یک سوم آن متعلق به BAT است، در یک روزنامه یمنی گزارش شد و اشاره کرد که در این مراسم چندین سفرای عرب و همچنین سفیر وقت انگلیس در یمن حضور داشتند. مایکل آرون.

رئوف آلبشهی، از گروه تحقیقاتی کنترل تنباکو در دانشگاه باث، که مقاله را کشف کرد، گفت: “من فکر کردم ممکن است این یک اشتباه باشد.”

دستورالعمل‌های دفتر توسعه خارجی و مشترک المنافع (FCDO) دیپلمات‌ها را به شدت از حضور در رویدادهایی که توسط شرکت‌های دخانیات حمایت می‌شود منع می‌کند، و به طور خاص اشاره می‌کند که این ممنوعیت شامل «گشایش رسمی یک کارخانه دخانیات بریتانیا در خارج از کشور» می‌شود.

تحقیقات بیشتر تأیید کرد که نه تنها آرون در این رویداد شرکت کرده بود، بلکه او با یک مصاحبه تلویزیونی یمن گفت که معتقد است این کارخانه سرمایه گذاری ارزشمندی برای BAT و اقتصاد یمن خواهد بود.

بریتانیا یک معاهده سازمان بهداشت جهانی را امضا کرده است که آن را موظف می کند تعامل بین مقامات دولتی و شرکت های دخانیات را فقط به آنچه برای تنظیم محصولاتش ضروری است محدود کند.

آلبشهی درخواستی را برای اطلاعات بیشتر به وزارت خارجه ارائه کرد و به دنبال جزئیات بیشتر در مورد دخالت دیپلمات در این رویداد بود، و زمانی که آنها ماه ها بعد پاسخ دادند، به افتتاح کارخانه اشاره ای نشد.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

او به دفتر کمیساریای اطلاعات مراجعه کرد، دفتری که تایید کرده بود که آرون واقعاً در این مراسم شرکت کرده است، اما گفت که سفارت در امان “هیچ سابقه رسمی” از انجام این کار او ندارد، زیرا فقط جزئیات “جلسات رسمی و نه پذیرایی/راه اندازی” را حفظ می کند. رویدادهایی از این قبیل».

آرون، که از آن زمان وزارت خارجه را ترک کرده است، به آبان نیوز گفت که در حضور در این مراسم اشتباه کرده است و این کار را از روی ادب به جامعه تجاری یمن انجام داده است. او گفت: «در نگاهی به گذشته، می‌پذیرم که این یک اشتباه بود و هیچ قصدی در تبلیغ شرکت دخانیات نداشتم.

وزارت امور خارجه به طور مرتب در گذشته به دلیل استفاده از نفوذ خود برای کمک به تجارت خارجی BAT مورد انتقاد قرار گرفته است. کمیسر عالی سابق بنگلادش در سال 2017 برای کمک به BAT در اختلاف مالیاتی با دولت مداخله کرد. در سال 2015، کمیساریای عالی پاکستان در نشست لابی بین BAT و وزارت دارایی این کشور شرکت کرد.

در همان سال، کارکنان وزارت خارجه برای کار در دفاتر BAT در مجارستان اعزام شدند، در حالی که در سال 2020، دیپلمات‌های بریتانیایی در پاکستان در مراسم راه‌اندازی کیسه نیکوتین BAT حضور داشتند.

FCDO روز یکشنبه گفت: “سفیران ما به طور منظم با بخش خصوصی در هر دو ظرفیت رسمی و غیر رسمی تعامل دارند.” همچنین آنچه را که به کمیسر اطلاعات گفته بود تکرار کرد – که این رویداد را ضبط نکرد زیرا این یک تعامل رسمی تلقی نمی شد.

آلبشهی گفت که حضور سفیر در کارخانه در اردن ممکن است نادیده گرفته شده باشد، اما این واقعیت که توسط سفارت ثبت نشده بود، این سوال را ایجاد کرد که چگونه بسیاری از تعاملات دیگر با شرکت های دخانیات در کشورهای فقیرتر بررسی نشده است.

«بسیار سخت است [to track these interactions] چون همانطور که در این حادثه مشاهده می کنید، سفیر به زبان عربی صحبت می کرد، در رسانه های عربی گزارش شد. من یک عرب زبان هستم، بنابراین آن را انتخاب کردم، اما در شرایط دیگر به این آسانی نخواهد بود.»

ما نمی دانیم در جاهای دیگر چه می گذرد، چه جلسات دیگری در حال وقوع است.»

کمپین‌های تبلیغاتی در اردن افزایش نرخ سیگار را به دلیل دخالت‌های سیاسی شرکت‌های دخانیات برای بی‌حرکتی در پذیرش انواع قوانین سختگیرانه ضد دخانیات که استفاده از سیگار را در غرب محدود کرده‌اند، مقصر می‌دانند، روندی که به گفته آنها در سراسر جنوب جهانی منعکس شده است.

یافته های آلبشهی روز جمعه در یک مجله بهداشت عمومی منتشر شد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …