ریچارد مارلز می گوید که مخالفت حزب کارگر با جنگ عراق “محققانه” است | اخبار استرالیا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ریچارد مارلز می‌گوید مخالفان جنگ عراق به اثبات رسیده‌اند، و همین امر باعث درخواست‌های تازه از سوی مبارزان برای اصلاح قدرت جنگی دولت استرالیا برای جلوگیری از تکرار آن شد.

وزیر دفاع که منتظر گزارشی از یک تحقیق پارلمانی در مورد چگونگی تصمیم گیری کشور برای شرکت در درگیری مسلحانه است، گفت که چنین استقرارهایی از مهم ترین مواردی است که هر دولت می تواند انجام دهد.

تهاجم به رهبری آمریکا به عراق – که استرالیا و بریتانیا به آن پیوستند – 20 سال پیش به بهانه از بین بردن برنامه تسلیحات کشتار جمعی صدام حسین مستبد آغاز شد. آن سلاح ها هرگز پیدا نشد.

جان هوارد و دولت ائتلافی او در سال 2003 بدون حمایت مخالفان تصمیم گرفتند به درگیری بپیوندند.

مارلز در مصاحبه ای با آبان نیوز استرالیا که مصادف با بیستمین سالگرد این مراسم بود، گفت: «من فکر می کنم موضعی که حزب کارگر در آن زمان گرفت، تحت عنوان [then-Labor leader] سایمون کرین تایید شده است. فکر می‌کنم این واضح است.»

کرین در سال 2003 جنگ عراق را “غیرقانونی، غیرضروری و ناعادلانه” اعلام کرد. مارلز در پاسخ به سوالی درباره این ادعا، گفت که «قطعاً از موضعی که سیمون کرین به عنوان رهبر حزب کارگر ما در آن زمان اتخاذ کرد، حمایت خواهد کرد».

مارلز افزود: «اینها سؤالات واقعاً مهمی هستند. «شرایطی که ما بر اساس آن درگیر درگیری‌های مسلحانه می‌شویم، در نهایت مجموعه‌ای از تصمیمات مهم است که هر دولتی می‌تواند بگیرد. ما باید مطمئن شویم که معماری آن را به درستی دریافت کرده ایم – و این همان چیزی است که تحقیق به دنبال انجام آن است.

در حال حاضر، دولت مجریه می تواند تصمیم بگیرد که نیروهای استرالیایی را به درگیری های خارج از کشور متعهد کند. در حالی که بحث های پارلمانی درباره درگیری ها رایج است، هر رأیی که در مجلس گرفته شود الزام آور نیست.

تا به امروز، مارلز و وزرای ارشد از تایید تغییرات گسترده در اختیارات موجود کوتاهی کرده اند.

او استدلال کرده است که “دولت منتخب روز” باید بتواند به سرعت در راستای منافع ایمنی و امنیت استرالیا عمل کند، اما گفته است که این باید با بحث، شفافیت و بررسی بیشتر پارلمانی همراه باشد.

دکتر آلیسون بروینوفسکی، دیپلمات و نویسنده سابق استرالیایی که رئیس استرالیایی ها برای اصلاح قدرت های جنگی است، گفت که استرالیا به دروغ به جنگ عراق رفته است و در برابر تصمیم گیری های نادرست آسیب پذیر است.

بروینوفسکی گفت: «مجلس به عنوان یک کل به معنای واقعی کلمه هیچ کنترلی بر این فرآیند ندارد و هنوز هم ندارد. این موضوع همچنان ادامه دارد و به همین دلیل است که مردم نگران هستند که ما دوباره در همان موقعیت قرار بگیریم.»

برینوفسکی این نگرانی را مطرح کرد که قرارداد زیردریایی هسته‌ای Aukus – و افزایش چرخش نیروهای ایالات متحده به استرالیا – فقط یکپارچگی با استراتژی ایالات متحده را افزایش می‌دهد.

اکنون این ممکن است برای ایالات متحده بسیار خوب باشد، که مجبور نیست همیشه و همیشه در این منطقه زندگی کند، اما استرالیا این کار را می کند – و آخرین چیزی که من فکر می کردم ما می خواهیم این است که جنگی را با چین ایجاد کنیم. ” او گفت.

مارلز روز یکشنبه به برنامه Insiders شبکه ABC گفت که دولت هیچ تعهدی – صریح یا ضمنی – به ایالات متحده در مورد دخالت استرالیا در درگیری احتمالی آینده در دفاع از تایوان نداشته است.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

دولت گفته است که استرالیا کنترل مستقلی بر زیردریایی ها خواهد داشت و می خواهد از خطوط کشتیرانی محافظت کند و صلح و ثبات را در سراسر منطقه حفظ کند.

اما جوردون استیل جان، سناتور سبزها نیز این نگرانی را مطرح کرد که اوکوس “استقلال نظامی استرالیا را تضعیف می کند و ملت ما را به جنگ بی پروا بعدی آمریکا گره می زند”.

استیل جان گفت که هر دو حزب اصلی “حتی در تلاش برای درس گرفتن از تهاجم غیرقانونی به عراق شکست خورده اند”.

او گفت: «سیاستمداران از واشنگتن تا کانبرا فعالانه دروغ می‌گویند و عمداً اطلاعات مهمی را در راهپیمایی خود به سمت جنگ حذف می‌کنند.

ما باید راه جنگ استرالیا را با اجرای رای پارلمانی مانند بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان اصلاح کنیم تا بتوان دروغ ها و اطلاعات نادرست را قبل از اینکه مردم در معرض آسیب قرار گیرند، فراخوانی کرد.

اندرو ویلکی، نماینده مستقل پارلمان، که یک هفته قبل از حمله به عراق از سمت خود در دفتر ارزیابی ملی آن زمان استعفا داد، گفت که گذشت 20 سال “اشتباه نادرستی خیره کننده پشت جنگ را اصلاح نکرده است”.

ویلکی گفت: «متأسفانه هیچ کس در استرالیا هرگز به دلیل این رفتار نادرست فاحش پاسخگو نبوده است.

علاوه بر این، فرصت عبرت گرفتن از آن و اصلاح اختیارات جنگی، به عبارت دیگر دادن مسئولیت تصمیم به جنگ به مجلس نادیده گرفته شده است.

انتظار می‌رود تحقیقات قدرت‌های جنگ ظرف چند هفته به پارلمان گزارش شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رأی دهندگان مریلند برای تصمیم گیری درباره اصلاحیه قانون اساسی سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، آناپولیس، دکتر — رای دهندگان مریلند …