سیاستگذار سابق به بانک انگلستان می گوید که نرخ بهره را کاهش دهید و فروش اوراق قرضه را متوقف کنید بانک انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سیاستگذار سابق Threadneedle Street گفت: بانک انگلستان باید نرخ بهره را کاهش دهد و فروش اوراق قرضه دولتی را در پی آشفتگی در بخش بانکداری متوقف کند.

دیوید بلانچفلاور، یکی از اعضای کمیته سیاست پولی بانک در طول بحران مالی جهانی سال 2008، گفت که هزینه های استقراض رسمی باید در جلسه این هفته از 4 درصد به 3 درصد کاهش یابد.

بازارهای مالی انتظار دارند که بانک یا نرخ ها را تا 4.25 درصد افزایش دهد یا آنها را بدون تغییر رها کند، اما بلانچفلاور گفت که کمیته باید در رویکرد خود پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی در ایالات متحده و خطوط حیاتی مالی که مقامات سوئیس به Credit Suisse انداخته اند تجدید نظر کند.

بلانچ فلاور به همراه ریچارد مورفی، اقتصاددان دیگر، از بانک خواستند تا انقباض کمی (QT) را معکوس کند، که بر اساس آن به تدریج اوراقی را که خریداری کرده بود به منظور تقویت عرضه پول و حمایت از اقتصاد بین بحران مالی 2008 و پاندمی کووید 19.

این زوج گفتند که به شدت از برنامه تسهیل کمی بانک حمایت می کنند، بر این اساس که این برنامه به خنثی کردن تأثیر ریاضت از سال 2010 کمک کرده است. بلانچ فلاور و مورفی با رد این ایده که تسهیل کمی (QE) باعث شده است تورم به بالاترین سطح خود در چهار دهه برسد. در ارسالی به کمیته منتخب خزانه داری عوام گفت که خرید اوراق قرضه باید با نرخ 50 میلیارد پوند در سال از سر گرفته شود تا از سقوط اقتصاد به سمت رکود جلوگیری شود. این بانک در سپتامبر گذشته اعلام کرد که قصد دارد 80 میلیارد پوند از 895 میلیارد پوند اوراق قرضه ای را که در 12 ماه آینده انباشته کرده بود، واگذار کند.

بر اساس پیش‌بینی بانک مبنی بر کاهش دو ساله تولید و کاهش تورم به زیر هدف تا سال 2025، بلانچ فلاور و مورفی گفتند که «نیاز فوری» به کاهش یک درصدی نرخ بهره وجود دارد و در پی آن موارد بیشتری وجود دارد.

دو عضو کمیته، سیلوانا تنریرو و سواتی دینگرا، در آخرین جلسه خود در اوایل فوریه به تعلیق نرخ‌ها در سطح 3.5 درصد رأی دادند، اما هفت عضو دیگر از آن‌ها رای دادند. بازارهای مالی فکر می‌کنند که این احتمال وجود دارد که کمیته هزینه‌های استقراض را در روز پنج‌شنبه متوقف کند، اگرچه هفته گذشته بانک مرکزی اروپا با وجود آشفتگی در SVB و Credit Suisse، افزایش برنامه‌ریزی شده 0.5 واحدی در نرخ‌های بهره را پیش برد.

بلانچفلاور گفت: «بانک انگلیس در مورد QT نشانه‌هایی از تفکر گروهی خطرناک نشان می‌دهد، و معتقد است که باید سیاست قبلی QE را تغییر دهد، در حالی که هنوز هیچ دلیل معتبری برای انجام این کار ارائه نکرده‌اند.»

وی افزود: «بانک انگلیس باید عقب بماند و نقش خود را در اقتصاد ارزیابی کند. این می‌تواند در چند سال آینده از QE استفاده کند تا نیرویی قدرتمند برای مردم بریتانیا باشد، و بازارهای وام مسکن، وام‌های دانشجویی و سرمایه‌گذاری تجاری را در این فرآیند با استفاده از وجوه جدید ایجاد شده از طریق QE تغییر دهد. ما از آن‌ها می‌خواهیم به جای اینکه ما را به سمت رکود تقریباً اجتناب‌ناپذیر یا حتی افسردگی سوق دهند، از این فرصت استفاده کنند، زیرا تأثیر QT می‌تواند شدید باشد.»

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

مورفی گفت که QE «خوش‌خیم بوده و کشور را از بسیاری از بدترین تأثیرات ریاضت اقتصادی که توسط دولت‌های متوالی از سال 2010 بدون ایجاد تورم فعلی که ما از آن رنج می‌بریم، نجات داده است.»

بانک انگلستان نیز نمی تواند سیاست QT خود را توجیه کند، اما آنچه واضح است این است که اگر این سیاست با ریاضت بیشتر در سیاست های مالی و نرخ بهره بالا همراه شود، ممکن است عواقب فاجعه باری برای اقتصاد بریتانیا در چند سال آینده داشته باشد، از جمله بدهی خانوار. و در نتیجه بحران های بانکی و همچنین با ایجاد یک تهدید بزرگ برای دوام بسیاری از مشاغل. بانک باید اکنون این سیاست را لغو کند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …