چین به عنوان صلح طلب در جنگ اوکراین؟ آمریکا و اروپا مشکوک هستند

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – در حالی که شی جین پینگ، رهبر چین، این هفته برای دیدار با رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین در مسکو آماده می شود، مقامات چینی سفر او را به عنوان یک ماموریت صلح در نظر گرفته اند، جایی که او به دنبال ایفای نقش سازنده در پیشبرد گفتگوها خواهد بود. به گفته سخنگوی دولت پکن، بین روسیه و اوکراین.

اما مقامات آمریکایی و اروپایی کاملاً مراقب چیز دیگری هستند – اینکه آیا آقای شی به جنگ تمام عیار که آقای پوتین بیش از یک سال پیش آغاز کرد، سوخت اضافه می کند یا خیر.

مقامات آمریکایی می گویند که چین همچنان در حال بررسی دادن تسلیحات – عمدتاً گلوله های توپخانه – به روسیه برای استفاده در اوکراین است. و حتی درخواست آقای شی برای آتش بس به منزله تلاشی برای تقویت موقعیت آقای پوتین در میدان نبرد است، به گفته آنها، با کنترل روسیه بر قلمروهای بیشتری نسبت به زمان شروع تهاجم.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت، آتش‌بس در حال حاضر “در واقع تایید تسخیر روسیه” است. این در واقع دستاوردهای روسیه و تلاش آن برای تسخیر قلمرو همسایه خود با زور را به رسمیت می شناسد و به نیروهای روسیه اجازه می دهد تا به اشغال سرزمین مستقل اوکراین ادامه دهند.

وی افزود: «این یک بخش کلاسیک از کتاب بازی چین خواهد بود،» که مقامات چینی از جلسه بیرون بیایند و ادعا کنند «ما هستیم که خواستار پایان دادن به جنگ هستیم و هیچ کس دیگری این کار را نمی کند».

این بدبینی نسبت به یکی از اهداف اعلام شده آقای شی، تفکر واشنگتن و برخی از پایتخت های اروپایی را فرا گرفته است. آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که روابط بین چین و روسیه در طول جنگ عمیق‌تر شده است، حتی در شرایطی که روسیه از بسیاری از کشورهای دیگر منزوی شده است.

دو کشور به انجام تمرینات نظامی مشترک ادامه می دهند و پکن نیز به مسکو پیوسته است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را محکوم می کند. چین همچنان یکی از بزرگترین خریداران نفت روسیه است که به مسکو در تامین مالی تهاجم خود کمک کرده است.

مقامات چینی هرگز این تهاجم را محکوم نکرده اند. در عوض، آنها به طور مبهم گفته اند که همه ملت ها باید به حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر احترام بگذارند. آنها با دیپلمات های روسی برای جلوگیری از بیانیه های بین المللی در محکومیت جنگ، از جمله در گردهمایی های گروه 20 کشور در هند در ماه های فوریه و مارس، همکاری کرده اند.

در حالی که برخی از مقامات چینی جنگ آقای پوتین را بی‌ثبات‌کننده می‌دانند، اما اولویت بیشتری در سیاست خارجی دارند: نیاز به حمایت از روسیه تا دو کشور بتوانند جبهه‌ای متحد در برابر دشمن مورد نظر خود، ایالات متحده ارائه دهند.

آقای شی نظرات خود را هنگامی که اوایل ماه جاری در یک نشست سیاسی سالانه در پکن گفت: «کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده همه جانبه مهار، محاصره و سرکوب چین را اعمال کرده‌اند که چالش‌های شدید بی‌سابقه‌ای را برای ما به ارمغان آورده است، نظرات خود را روشن کرد. توسعه کشور.»

اما چین همچنان محکم در اقتصاد جهانی لنگر انداخته است و آقای شی و دستیارانش می‌خواهند از دیده شدن به عنوان بازیگران بدخواه در صحنه جهانی، به‌ویژه در چشمان اروپا، یک شریک تجاری بزرگ، اجتناب کنند. برخی از تحلیلگران می گویند که آقای شی جین پیمای صلح طلب را برگزیده و مدعی است که در ماموریت پایان دادن به جنگ است تا پوششی برای تقویت همکاری خود با پوتین که دادگاه کیفری بین المللی روز جمعه رسماً او را به جنایات جنگی متهم کرد، فراهم کند. حکم بازداشت

آقای شی و پوتین وابستگی شخصی شدیدی دارند و از زمانی که آقای شی در سال 2012 به عنوان رهبر چین انتخاب شد، 39 بار ملاقات کرده اند.

به گفته برخی تحلیلگران، انتشار بیانیه 12 ماده ای اصول کلی جنگ توسط چین در ماه گذشته، تلاشی برای ایجاد پرده دودی از بی طرفی در طول برنامه ریزی برای سفر آقای شی بود.

یون سان، محقق سیاست خارجی چین در مرکز استیمسون در واشنگتن، گفت: «فکر می‌کنم چین تلاش می‌کند تصویر را مخدوش کند، تا بگوید ما برای حمایت از روسیه نیستیم، ما برای حمایت از صلح آنجا هستیم.

او گفت: «نیاز ذاتی چین برای حفظ یا محافظت از سلامت روابط خود با روسیه است.

خانم سان گفت که میانجیگری اخیر چین برای نزدیکی دیپلماتیک اولیه بین عربستان سعودی و ایران، تصورات چین را به عنوان یک صلح طلب تقویت کرده است. اما این وضعیت کاملاً متفاوت از جنگ اوکراین بود – دو کشور خاورمیانه از قبل سال‌ها در حال مذاکره برای از سرگیری دیپلماسی رسمی بودند و چین وارد تصویر شد زیرا هر دو طرف به توافق رسیدند. چین شریک نزدیک هیچ یک از کشورها نیست و منافع اقتصادی بسیار خاصی در جلوگیری از تشدید خصومت‌های دو کشور دارد – این کشور مقادیر زیادی نفت از هر دو خریداری می‌کند.

زمانی که آقای پوتین درست قبل از شروع جنگ اوکراین در فوریه 2022 از آقای شی در پکن بازدید کرد، دولت های آنها در بیانیه ای 5000 کلمه ای شراکت “بدون محدودیت” را اعلام کردند. این دو مرد در سپتامبر گذشته در یک کنفرانس امنیتی در سمرقند ازبکستان بار دیگر یکدیگر را دیدند. آقای شی از زمان آغاز جنگ با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین صحبت نکرده است، چه رسد به اینکه دیدگاه او را در مورد مذاکرات صلح بپرسد.

آقای زلنسکی گفته است که تنها در صورتی وارد مذاکرات صلح خواهد شد که پوتین نیروهای خود را از خاک اوکراین خارج کند. این شامل شبه جزیره کریمه است که ارتش روسیه در سال 2014 آن را تصرف کرد و منطقه دونباس، جایی که در همان سال نیروهای روسی شورش جدایی طلبان طرفدار روسیه را برانگیختند.

آقای زلنسکی گفته است که از فرصتی برای صحبت با آقای شی استقبال می کند و برخی از مقامات اوکراینی امیدوارند که چین در نهایت از اهرم فشار خود بر روسیه استفاده کند تا پوتین نیروهایش را خارج کند. اما چین نشان نداده است که چنین اقدامی را انجام خواهد داد.

روز پنجشنبه، چین گانگ، وزیر امور خارجه چین، تلفنی با دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین گفت‌وگو کرد و تاکید کرد که طرف‌های متخاصم باید «مذاکرات صلح را از سر بگیرند» و «به مسیر حل و فصل سیاسی بازگردند». خلاصه چینی مکالمه

در مصاحبه ای با بی بی سی قبل از اعلام سفر آقای شی، آقای کولبا گفت که معتقد است چین نه آماده تسلیح روسیه است و نه برای برقراری صلح. او گفت: «سفر از مسکو به خودی خود یک پیام است، اما فکر نمی‌کنم عواقب فوری داشته باشد.

تحلیلگران در واشنگتن موافق هستند. رایان هاس، دیپلمات سابق آمریکایی در چین و از مقامات کاخ سفید که از محققان مؤسسه بروکینگز است، گفت: «فکر نمی‌کنم چین بتواند به عنوان تکیه‌گاهی عمل کند که روند صلح اوکراین بتواند بر روی آن حرکت کند».

آقای هاس افزود که چین به عنوان بخشی از یک گروه امضاکننده یا تضمین کننده برای هرگونه توافق صلح نهایی ایفای نقش خواهد کرد و برای بازسازی اوکراین بسیار مهم است. او گفت: “من معتقدم زلنسکی این را درک می کند، به همین دلیل است که او مایل است با چین و شخص شی شکیبایی زیادی به خرج دهد.”

مقامات اروپایی نگرش های متفاوتی نسبت به چین داشته اند و برخی حفظ روابط تجاری با پکن را در اولویت قرار می دهند. اما همسویی چین با روسیه در طول جنگ باعث ایجاد سوء ظن و خصومت فزاینده در بسیاری از نقاط اروپا شده است. روز جمعه، برخی از مقامات با احتیاط به اعلام سفر آقای شی به مسکو واکنش نشان دادند – آنها آن را نشانه دیگری از دوستی چین، اگر نه اتحاد با روسیه، و همچنین تلاش چین برای معرفی خود به عنوان میانجی در جنگ دانستند. .

وانگ یی، مقام ارشد سیاست خارجی چین، در اواخر ماه گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ و قبل از توقف در مسکو بر ضرورت مذاکرات صلح تاکید کرد. او از زبانی استفاده کرد که به نظر می رسید با هدف دور کردن کشورهای اروپایی از ایالات متحده باشد.

ما باید با آرامش فکر کنیم، به خصوص دوستانمان در اروپا، در مورد اینکه چه تلاشی باید برای توقف جنگ انجام شود. چه چارچوبی باید برای ایجاد صلح پایدار در اروپا وجود داشته باشد. اروپا چه نقشی باید ایفا کند تا استقلال استراتژیک خود را نشان دهد.

او پیشنهاد کرد که واشنگتن می خواهد جنگ برای تضعیف بیشتر روسیه ادامه یابد. او گفت: «برخی نیروها ممکن است نخواهند شاهد تحقق مذاکرات صلح باشند. آنها به مرگ و زندگی اوکراینی ها یا آسیب های اروپا اهمیتی نمی دهند. آنها ممکن است اهداف استراتژیک بزرگتری از خود اوکراین داشته باشند. این جنگ نباید ادامه یابد.»

اما بیانیه 12 ماده ای چین در اروپا چندان خوب نبود. و بسیاری از مقامات اروپایی، مانند همتایان اوکراینی و آمریکایی خود، متقاعد شده اند که مذاکرات اولیه در مورد یک راه حل صلح به قیمت حق حاکمیت اوکراین خواهد بود.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، گفت که موضع چین چیزی جز خنثی است.

او درباره بیانیه چین گفت: «این یک طرح صلح نیست، بلکه اصولی است که آنها به اشتراک گذاشته اند. “شما باید آنها را در یک پس زمینه خاص ببینید. و این پس‌زمینه‌ای است که چین با امضای یک دوستی نامحدود درست قبل از شروع تهاجم روسیه به اوکراین، طرف را گرفته است.»

محکوم کردن منظم ناتو توسط چین، مقامات اروپایی را برانگیخته است. چین در مقاله موضع خود گفت: “امنیت یک منطقه نباید با تقویت یا گسترش بلوک های نظامی به دست آید” – بیانیه ای که از ادعای آقای پوتین مبنی بر اینکه مجبور به حمله به اوکراین به دلیل تهدیدهایی که شامل گسترش ناتو می شود، حمایت می کند.

نبیلا مسرالی، سخنگوی این مقام گفت: موضع چین «بر تمرکز نادرست بر به اصطلاح «منافع و نگرانی‌های امنیتی مشروع» طرف‌ها استوار است که دلالت بر توجیهی برای تهاجم غیرقانونی روسیه دارد و نقش متجاوز و متجاوز را محو می‌کند. برای سیاست خارجی و امنیت در اتحادیه اروپا.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، آن را ساده تر بیان کرد: «چین اعتبار چندانی ندارد، به ویژه به این دلیل که «آنها نتوانسته اند تهاجم غیرقانونی به اوکراین را محکوم کنند».

ادوارد وانگ از واشنگتن گزارش شد و استیون ارلنگر از بروکسل جولیان ای. بارنز گزارشی از واشنگتن ارائه کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

برایتون – منچستریونایتد: سوپر لیگ زنان – زنده | سوپرلیگ بانوان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، WSL رکورد دیگری را در این …