نرخ بهره با تردید افزایش می یابد زیرا ترس از بحران جدید جهانی بانک های مرکزی را به لرزه درآورده است | نرخ بهره

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

در سال 2006 بانک مرکزی ایالات متحده یک سری افزایش نرخ بهره را انجام داد که نرخ پایه آن را از 1% به 5.25% رساند. این طرح برای خنک کردن اقتصاد در حال رونق بود، اما دو سال بعد با سقوط بزرگ مالی به پایان رسید.

در اوایل این ماه، انتظار می رفت فدرال رزرو با افزایش 0.25 درصدی از محدوده فعلی 4.5 درصدی خود به 4.75 درصد، این بار برای فرونشاندن تورم ناشی از همه گیری کووید-19 و جنگ اوکراین، پیش برود.

هفته گذشته این افزایش مورد تردید قرار گرفت. و به همین ترتیب افزایش نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان که قرار است در روز پنجشنبه انجام شود، بود که بسیاری در شهر فکر می کردند یک قطعیت قطعی است.

تحلیلگران پیش‌بینی نرخ بهره خود را پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی در ایالات متحده، فروش شعبه لندن SVB به HSBC به قیمت 1 پوند و نجات Credit Suisse پس از پرتاب 54 میلیارد دلار (44 میلیارد پوند) راه نجات توسط سوئیس تغییر دادند. بانک مرکزی.

هر بانکی استراتژی مخاطره آمیز خود را دنبال کرده است و به رگولاتورها اجازه می دهد تا بگویند مشکلاتشان یکباره است. اما نگرانی این است که بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌های مالی شرط‌بندی‌های مشابهی انجام داده‌اند و مشکلات آنها هنوز آشکار نشده است. ممکن است صدها بانک وجود داشته باشند که به تامین مالی ارزان قیمت وابسته باشند، جایی که مشکلات شروع به ظهور می کنند.

پل دیلز، اقتصاددان ارشد در موسسه مشاوره کپیتال اکونومیکس، گفت: نگرانی ها در مورد سلامت سیستم بانکی جهانی در روزهای اخیر به سرعت در دستور کار قرار گرفته است و می تواند نه عضو کمیته سیاست پولی بانک انگلستان (MPC) را مجبور به عقب نشینی کند. .

او گفت: «تقریباً ساعت 50:50 بین توقف یا پایان دادن به سلسله افزایش نرخ بهره در نشست 23 مارس و افزایش 25 واحدی نرخ از 4 درصد به 4.25 درصد است.

«خیلی چیزها بستگی به آنچه در سیستم بانکی جهانی از هم اکنون تا پنجشنبه آینده رخ می دهد، دارد. اگر وضعیت بیشتر بدتر نشود، ما فکر می‌کنیم 0.25 درصد افزایش خواهد یافت.»

مارتین بک، مشاور ارشد اقتصادی EY Item Club، گفت که پیش از نجات بانک، دلیل محکمی برای کاهش افزایش نرخ بهره وجود دارد.

او گفت: «حتی در غیاب موضوعاتی که به خوبی در بخش بانکی ایالات متحده منتشر شده بود، احتمال افزایش مجدد نرخ‌ها توسط MPC در جلسه مارس ضعیف شده بود.»

او گفت: «کاهش غیرمنتظره تورم خدمات، تعدیل رشد پرداخت‌های بخش خصوصی، کاهش قیمت‌های انرژی و شواهد اطمینان‌بخش نظرسنجی نشان می‌دهد که خطر تداوم تورم بالا در حال کاهش است» و افزود که «نرخ‌ها در بریتانیا به اندازه کافی افزایش یافته است».

برخی از اعضای MPC احتمالاً بر روی یک حرکت تازه در اقتصاد تمرکز می کنند که نشان می دهد قوی تر از حد انتظار است. اکثر پیش‌بینی‌کنندگان پیشرفت اقتصادی بریتانیا را ارتقا داده‌اند، پیش‌بینی‌کننده مستقل خزانه‌داری، دفتر مسئولیت بودجه، روز چهارشنبه گفت که رکودی که قبلاً پیش‌بینی شده بود، دیگر در سال جاری رخ نخواهد داد.

یکی از دلایل ذکر شده بودجه جرمی هانت بود که اندکی بیشتر از آنچه انتظار می رفت به اقتصاد وارد شد، اگرچه بیشتر بودجه اضافی در سال آینده و سال بعد هزینه خواهد شد.

Swati Dhingra و Silvana Tenreyro اعضای MPC دیدگاه مخالفی را اتخاذ کرده‌اند و در یک سری از سخنرانی‌ها استدلال می‌کنند که 10 افزایش متوالی نرخ از دسامبر 2021 باید اجازه داده شود تا قبل از در نظر گرفتن بیشتر، نرخ‌های وام مسکن و وام‌های تجاری بالاتری را در بر بگیرد.

دنگرا در سخنرانی اخیر خود گفت: «در زمانی که اقتصاد ضعیف است و زمانی که بودجه‌ها از طریق هزینه‌های انرژی و مسکن فشرده شده‌اند، خطر کاهش بی‌رویه تولید را به همراه دارد و درد خانواده‌ها را عمیق‌تر می‌کند.»

دیلز گفت که بسیار قابل توجه است که MPC در ماه فوریه زبان خود را در مورد چشم انداز نرخ ها تغییر داده است و از کسانی که معتقدند در بریتانیا به اوج خود رسیده اند حمایت می کند.

پس از افزایش نرخ بهره در اوایل فوریه، از 3.75 درصد به 4 درصد، MPC دستورالعمل آینده خود را تغییر داد و گفت که ممکن است افزایش بیشتری در نرخ بانکی لازم باشد. [saying that] اگر قرار باشد شواهد بیشتری از فشارهای مداوم بیشتر وجود داشته باشد، آنگاه تشدید بیشتر در سیاست پولی مورد نیاز است.»

این راهی برای گفتن این است که هزینه های وام می تواند در جایی که هست باقی بماند، مگر اینکه دلیل خوبی برای بالا بردن آنها وجود داشته باشد. با کمین شبح سال 2008، انفعال می تواند حرکت مثبتی باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تحقیقات درباره قتل پس از چاقو زدن دو نوجوان در لیدز آغاز شد اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، تحقیقات درباره قتل پس از …