جو بایدن از تصمیم برای صدور حکم بازداشت دیوان بین المللی کیفری علیه ولادیمیر پوتین استقبال کرد | ولادیمیر پوتین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از تصمیم دادگاه کیفری بین‌المللی مبنی بر صدور حکم بازداشت ولادیمیر پوتین به دلیل نقش او در ربودن کودکان اوکراینی حمایت کرد و گفت که این تصمیم «توجیه» است.

اولاف شولز، صدراعظم آلمان، در میان دیگر رهبران بین المللی بود که از این تصمیم استقبال کرد و روز شنبه گفت که این تصمیم نشان می دهد “هیچ کس بالاتر از قانون نیست”.

هزاران کودک اوکراینی به اجبار به روسیه اخراج شده اند، جایی که بسیاری از آنها توسط خانواده های روسی به فرزندی پذیرفته شده اند. این تنها یکی از بسیاری از جنایات – از جمله شکنجه و هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان – است که اوکراین می‌خواهد سربازان و سیاستمداران روسی را مورد بازخواست قرار دهد.

ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، از آن به عنوان یک تصمیم تاریخی استقبال کرد که “مسئولیت تاریخی از آن آغاز خواهد شد”.

بعید است که حکم منجر به محاکمه شود. پوتین را نمی توان غیابی محاکمه کرد و تنها در صورتی می توان او را دستگیر کرد که به یکی از 123 کشور عضو دیوان کیفری بین المللی سفر کند. روسیه، متحد کلیدی پوتین، چین و ایالات متحده، همگی از عضویت در این کشور خودداری کرده اند.

جو بایدن می گوید: حکم دستگیری دیوان بین المللی کیفری برای ولادیمیر پوتین موجه است – ویدئو

بایدن این را تصدیق کرد، حتی در حالی که به گفته او این حکم «نقطه بسیار قوی» است.

این اولین بار است که دادگاه حکم بازداشت رهبر یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل را صادر می کند.

اکنون توسط دادگاهی که مسئول رسیدگی به برخی از جدی‌ترین تخلفات دهه‌های اخیر است، پوتین را تا آخر عمر به عنوان جنایتکار جنگی معرفی خواهد کرد. او را با چهره‌های بدنامی مانند اسلوبودان میلوشویچ، رئیس‌جمهور سابق یوگسلاوی و عمر البشیر، دیکتاتور سابق سودان، در کنار هم قرار می‌دهد.

در زمانی که مسکو به دنبال جلب حمایت از جنگ خود – یا خنثی کردن حمایت از اوکراین – در میان کشورهای جنوب جهانی است، به طور بالقوه سفر او را محدود خواهد کرد. با این حال، کشورهای عضو دیوان بین المللی کیفری مجبور به اجرای حکم بازداشت نیستند و در گذشته از اجرای آن خودداری کرده اند.

جو بایدن با کت و شلوار و کراوات از درب کاخ سفید خارج شد
جو بایدن گفت این حکم «نقطه بسیار قوی» است. عکس: رکس/شاتراستاک

این حکم، همراه با یک حکم برای کمیسر حقوق کودکان روسیه، ماریا آلکسی‌یونا لووا-بلوا، پیامی قوی به دیگر مقامات ارشد نظامی و غیرنظامی روسیه می‌فرستد که در جنگ نقش دارند.

اکنون واضح است که آنها می توانند در قبال کارهایی که انجام می دهند، توسط وکلایی که از نزدیک رویدادهای اوکراین را زیر نظر دارند، پاسخگو باشند. حتی اگر دولت پوتین از آنها در خانه محافظت کند، حداقل سفر آنها می تواند به شدت محدود شود اگر آنها در حکم های آینده ظاهر شوند.

در بریتانیا، کایر استارمر، رهبر حزب کارگر، گفت که این تصمیم پیام مهمی دارد: “هیچ مکانی برای اختفای پوتین و دوستانش وجود نخواهد داشت و جهان مصمم است که آنها را وادار کند تاوان کاری را که انجام داده‌اند بپردازند.”

او همچنین پیشنهاد کرد که احتمالاً حکم‌های بیشتری در پی خواهد داشت: «این موارد فقط نوک کوه یخ هستند».

روسیه ارتکاب جنایات را رد کرده است و در مسکو حکم بازداشت با خشم قابل پیش بینی مواجه شد. چهره‌های طرفدار پوتین آن را به عنوان مدرکی ارائه کردند که نشان می‌دهد واشنگتن برای تغییر رژیم در کشور فشار می‌آورد، حتی اگر ایالات متحده عضو دیوان کیفری بین‌المللی نباشد.

“یانکی ها، دست از پوتین بردارید!” رئیس مجلس، ویاچسلاو ولودین – از متحدان نزدیک رئیس جمهور – در تلگرام نوشت. ما هرگونه حمله به رئیس جمهور فدراسیون روسیه را تجاوز به کشور خود می دانیم.

این حکم احتمالاً جایگاه تندروهای روسیه را که طرفدار جنگ هستند، تقویت می کند که به دنبال ارائه تهاجم به اوکراین به عنوان یک نبرد وجودی برای بقای ملی هستند.

سرگئی مارکوف، تحلیلگر سیاسی طرفدار پوتین و مشاور سابق کرملین نوشت: «همه نیروهای لیبرال طرفدار غرب که به دنبال سازش با غرب بودند اخراج خواهند شد.

تنها راه کرملین می تواند پیروزی نظامی باشد.

مخالفان روسیه که از زمان آغاز جنگ عمدتاً به خارج از کشور گریخته اند، از اعلامیه روز جمعه استقبال کردند.

بله، این یک گام نمادین است. اما چه مهم است.

و در حالی که مخالفان پوتین اذعان داشتند که این حکم تفاوت کمی در وضعیت رهبر روسیه ایجاد می کند، آنها از این تصمیم به عنوان پاسخی مناسب به نقش احتمالی او در ربودن کودکان استقبال کردند.

ایوان پاولوف، وکیل برجسته حقوق بشر روسی، به این روزنامه گفت: «اکنون پوتین واقعاً یک منحوس بین المللی است. مشاهده کننده.

من این احتمال را رد می‌کنم که اخراج کودکان اوکراینی بدون اطلاع او، بدون رضایت و بدون دستور او انجام شده باشد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“چه شبی، جدی”: چراغ ها برای شیاطین خاموش می شوند زیرا شیرها پس از خاموشی گابا برنده می شوند | شیرهای بریزبن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، گابا به دلیل قطع برق …