فرار بانک ها، کمک های مالی، نجات: آیا ارواح 2008 دوباره در حال ظهور هستند؟ | بانکداری

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

نo یکی از اعضای خزانه داری انتظار داشت که ماه مارس آسان باشد. بررسی اقتصادی سنگین دوشنبه گذشته درباره دفاع و سیاست خارجی، و بودجه چهارشنبه گذشته، به این معنی بود که هفته سختی برای ماندارین‌هایش از قبل تعیین شده بود. اما هیچ‌کدام از آنها انتظار نداشتند بانکی را به قیمت 1 پوند بفروشند.

این در ساعات اولیه روز دوشنبه اتفاق افتاد، زمانی که مقامات خزانه داری و بانک مرکزی در نهایت معامله اچ اس بی سی را برای خرید شاخه بریتانیایی بانک سیلیکون ولی (SVB UK) در ازای کارمزد اسمی – پس از فروپاشی شرکت مادر SVB در کالیفرنیا پس از یک سرمایه گذاری فاجعه بار میانجی کردند. استراتژی آشکار شد

پس از یک تعطیلات آخر هفته‌ای که برای نجات بانک سپری کردند، که بخش اعظم بخش فناوری بریتانیا برای جریان نقدینگی به آن وابسته بود، آن‌ها مجبور شدند بودجه اولیه جرمی هانت را تمام کنند.

با این حال، به گفته یکی از مقامات ارشد وایت هال، معلوم شد که این نجات از جهاتی فقط یک “اقدام گرم کردن” بوده است. آنچه پس از آن روزها ارتباط تقریباً مداوم با بانک انگلستان به منظور جلوگیری از تکرار بحران بانکی سال 2008 بود، زیرا اعتماد به دومین وام دهنده بزرگ سوئیس، Credit Suisse کاهش یافت.

این مقام گفت: «نگرانی در مورد Credit Suisse و پیامدهای سقوط بانک Silicon Valley در این هفته بیشتر از بودجه بود. «چرت‌های محتاطانه بین تماس‌های ساعت 1 تا 3 صبح در اتاق‌های کنفرانس وجود داشته است. زندگی، به درستی، لغو شد.»

معامله روز دوشنبه فقط قبل از شروع یک هفته از جهنم مهلت ایجاد کرد. شاخص بانک Stoxx اروپا که حرکت سهام بانکی عمده در این قاره را اندازه گیری می کند، در آغاز معاملات روز دوشنبه 5 درصد کاهش یافت و شاخص بلوچی لندن نیز به قرمز سقوط کرد.

«این واقعیت است که بانک ایالات متحده [SVB] فردریک کریر، رئیس بریتانیایی استراتژی سرمایه‌گذاری برای مدیریت ثروت RBC، می‌گوید: داشتن برخی مشکلات به این معنا بود که مردم شروع به نگاه کردن به اطراف و پرسیدن «نقاط ضعف دیگر در سطح جهانی» کردند. «Credit Suisse مملو از بحث و جدل است. این یک نقطه ضعف آشکار بود و این بیانیه که برخی بی‌نظمی‌های حسابداری به‌علاوه سپرده‌هایی که از بانک خارج می‌شد، وضعیت را متزلزل کرد.»

نمای نزدیک از تابلویی که نشان‌واره SVB را نشان می‌دهد
بانک سیلیکون ولی، وام دهنده فناوری، زمانی که استراتژی سرمایه گذاری آن شکست خورد، شکست خورد. عکس: Ronald Wittek/EPA

اعتراف روز سه‌شنبه توسط Credit Suisse مبنی بر اینکه «نقاط ضعف مادی» در گزارش‌های مالی خود پیدا کرده است، برای بازارهای جهانی اهمیت زیادی داشت. در حالی که از نظر دارایی های تحت مدیریت بسیار کوچکتر از قبل از بحران مالی جهانی است، اما همچنان یکی از بزرگترین وام دهندگان سوئیس و یک بانک اروپایی بزرگ با نقش مهمی در سرمایه گذاری ها و برخی ابزارهای مالی است. به گفته تحلیلگران مورنینگ استار دایرکت، بین دوشنبه تا چهارشنبه بیش از 450 میلیون دلار (370 میلیون پوند) خروجی خالص از وجوه تحت مدیریت ایالات متحده و اروپا داشته است.

برخی از صداهای مطرح این نگرانی را ایجاد کرده اند که مشکلات در شرکت هایی مانند SVB و Credit Suisse ممکن است به کل بخش مالی سرایت کند. لری فینک، مدیر اجرایی بلک راک، بزرگترین مدیر دارایی جهان، روز چهارشنبه گفت که فروپاشی SVB می تواند شروع یک “بحران آهسته” در سیستم مالی ایالات متحده باشد، با “توقیف و تعطیلی بیشتر”.

در همین حال، نوریل روبینی، اقتصاددان، که به دلیل پیش بینی بحران مالی سال 2008 به نام دکتر دووم شناخته می شود، هشدار داد که در حالی که سقوط SVB “اثر موجی” بر بخش مالی داشته است، هر گونه شکست احتمالی توسط کردیت سوئیس می تواند یک “لحظه Lehman” باشد. .

در حالی که هنوز خیلی زود است که بگوییم اثرات بلندمدت این شرایط اضطراری ممکن است چه باشد، اما فشار بر رهبران جهانی برای بازگرداندن آرامش وجود دارد.

وزرای دارایی و بانک های مرکزی در تلاش هستند تا به بازارها و عموم مردم اطمینان دهند که اگرچه ممکن است میلیاردها دلار به بانک ها تزریق شود، اما این بار اوضاع متفاوت است: ما در یک بحران مالی جهانی دیگر غوطه ور نخواهیم شد.

جو بایدن روز دوشنبه بر این نکته تاکید کرد که “سیستم بانکی امن است” و “سپرده های شما در صورت نیاز در آنجا خواهند بود”. جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده و رئیس سابق بانک مرکزی، روز پنجشنبه این موضوع را به کنگره تکرار کرد. یلن گفت: «من می‌توانم به اعضای کمیته اطمینان دهم که سیستم بانکی ما سالم است و آمریکایی‌ها می‌توانند مطمئن باشند که سپرده‌هایشان در صورت نیاز وجود دارد.»

اما در حالی که هیچ چیزی به صف‌هایی که در خارج از بانک بریتانیایی نورترن راک در سال 2007 مشاهده شد، نرسیده است، که نشان‌دهنده بحران مالی جهانی بود که منجر به فروپاشی شرکت‌های وال استریت، Bear Stearns و Lehman Brothers یک سال بعد شد، زخم‌های ذهنی که این رویدادها پشت سر گذاشتند، سرمایه‌گذاران را به خطر انداختند. و مردم اکنون به راحتی از چشم انداز مشکلات بانک ها نگران شده اند.

بحران مالی دوره‌ای از وقایع را آغاز کرد که بانک‌های مرکزی را به کاهش نرخ‌های بهره به صفر رساندند – یا حتی در مورد اروپای اصلی پایین‌تر. به عنوان مثال، در آلمان، سرمایه گذاران مجبور بودند برای نگهداری بدهی های دولت، به جای دریافت سود از آن، پول بپردازند.

زنی که به فومن خود نگاه می کند از جلوی سردر سبز و طلایی یکی از شعبه های بانک فرست ریپابلیک می گذرد
First Republic Bank 30 میلیارد دلار وجوه اضطراری از کنسرسیومی از سایر بانک های ایالات متحده دریافت کرد. عکس: جاستین سالیوان/گتی ایماژ

تورم سال گذشته با افزایش فعالیت های اقتصادی پس از همه گیری کووید-19 و حمله به اوکراین تقویت شد. عصر پول ارزان به طور ناگهانی به پایان رسید، زیرا بانک‌های مرکزی شروع به افزایش نرخ‌های بهره برای کاهش تورم کردند، تورمی که در سال 2022 به شدت و با سرعت پیش می‌رفت. اگر آنها تصمیم بگیرند دوباره در این هفته نرخ‌ها را افزایش دهند، این نهمین افزایش متوالی خواهد بود. فدرال رزرو و یازدهمین افزایش متوالی توسط بانک انگلستان.

کریر می گوید: «دوران نرخ های بهره بسیار پایین، برای آینده قابل پیش بینی، به وضوح به پایان رسیده است.

و اکنون بانک ها مجبورند دوباره برای حمایت به بانک های مرکزی مراجعه کنند. در هفته گذشته حدود 300 میلیارد دلار از فدرال رزرو وام گرفته شد. تقریباً نیمی از پول، 143 میلیارد دلار، به شرکت‌های هلدینگ دو بانک بزرگی که در روزهای اخیر شکست خورده‌اند، یعنی SVB و Signature Bank اختصاص یافت. فدرال رزرو بانک هایی را که نیمی دیگر از بودجه را دریافت کرده اند یا تعداد آنها را مشخص نکرده است.

در نشانه دیگری از ترس از سرایت مالی، گروهی از بانک های بزرگ ایالات متحده، از جمله بانک آمریکا، گلدمن ساکس و جی پی مورگان، پس از ترس از اینکه می تواند راه SVB را دنبال کند، برای تزریق 30 میلیارد دلار به وام دهنده ایالات متحده آمریکا پیوستند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

اقدامات بزرگترین بانک های آمریکا نشان دهنده اعتماد آنها به سیستم بانکی این کشور است. بانک‌ها در بیانیه‌ای مشترک روز پنج‌شنبه گفتند، ما با هم، قدرت مالی و نقدینگی خود را در سیستم بزرگ‌تر، جایی که بیش‌ترین نیاز به آن است، مستقر می‌کنیم.

تاکتیک های مشابهی در اروپا به کار گرفته می شود. شبانه روز چهارشنبه، کردیت سوئیس اعلام کرد که 50 میلیارد فرانک سوئیس (44 میلیارد پوند) از بانک مرکزی سوئیس وام خواهد گرفت، در اقدامی که مدعی شد «پیشگیرانه نقدینگی خود را تقویت می کند». در بازارها ضربه شدیدی خورده بود: قیمت سهام 30 درصد سقوط کرد و در روز چهارشنبه به پایین ترین سطح خود رسید و پس از اخبار مربوط به این وام، وضعیت خود را بهبود بخشید.

Credit Suisse در آخر هفته در حال مذاکره با رقیب بزرگتر UBS، همراه با تنظیم کننده Finma و بانک مرکزی این کشور بود. منابع گفتند که گزینه ها شامل ادغام با حمایت مالی از سوی مقامات بود.

روز جمعه، کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان، تاکید کرد که سیستم مالی این کشور باثبات است و این تکرار سال 2008 نیست.

با این حال، بازارها همچنان تب دار هستند: در روز جمعه، سهام Credit Suisse 8 درصد دیگر کاهش یافت. مشکلات اخیر بانک سوئیس پس از رسوایی‌ها رخ داده است. در مدت کمی بیش از دو سال به کلاهبرداری از سرمایه گذاران به عنوان بخشی از رسوایی وام «قرضه ماهی تن» موزامبیک، که منجر به جریمه بیش از 350 میلیون پوندی شد، اعتراف کرد و در فروپاشی وام دهنده Greensill Capital و سرمایه گذاری آمریکا درگیر شد. سرمایه Archegos Capital

اکنون سرمایه‌گذاران آمریکایی برای بازگرداندن پول‌های از دست رفته در شرط‌بندی روی بانک، اقدامات قانونی را آغاز کرده‌اند و ادعا می‌کنند که بانک پیش از سقوط سهام هفته گذشته، چشم‌انداز خود را اغراق کرده است. شرکت حقوقی روزن، متخصص دعاوی دسته جمعی، شکایتی را به دادگاهی در کامدن، نیوجرسی تسلیم کرده است که مدعی است بانک در گزارش سالانه خود در سال 2021 “اظهارات نادرست و گمراه کننده” را ارائه کرده است. Credit Suisse از اظهار نظر در مورد این شکایت خودداری کرده است.

به طور کلی، تحلیلگران در بانک سرمایه گذاری ایالات متحده Keefe، Bruyette & Woods گفته اند که فروپاشی بانک “محتمل ترین راه حل” است، در حالی که JP Morgan گفت فروش به UBS ممکن است بهترین گزینه باشد.

با این حال، با وجود هفته‌ها کنفرانس تلفنی اواخر شب بین بانک‌های مرکزی و مقامات آمریکایی، اروپایی و بریتانیایی، کارشناسان می‌گویند که ما لزوماً با یک بحران مالی گسترده فوری از نوع که باعث رکود جهانی می‌شود مواجه نیستیم.

جان دانیلسون، مدیر مرکز ریسک سیستمی در دانشکده اقتصاد لندن می‌گوید: «سیستم مالی جهانی بسیار قوی‌تر از سال 2008 است. “مقامات دولتی عدم اطمینان و آسیب پذیری ها را بسیار بیشتر درک می کنند، و سیستم مالی در جذب شوک ها بسیار بهتر است … شما می توانید بدون اینکه آن را از چرخه خارج کنید، چیزهای زیادی به آن بیندازید.”

با این حال، سؤالات سیاسی که چنین مداخلات ایالتی و بانک مرکزی را درگیر می کند، بازگشته است.

حمایت ارائه شده توسط مقامات بریتانیا و ایالات متحده به بخش بانکی قبلاً سؤالاتی را در مورد “خطر اخلاقی” نجات موثر فن‌آوران و سرمایه‌گذاران خطرپذیر – از جمله میلیاردر و بنیانگذار PayPal پیتر تیل – که تمایل به انتقاد از نظارت دولت و ایالت بزرگ دارند ایجاد کرده است. تا زمانی که پول خودشان به خطر بیفتد.

و در حالی که پول ایالات متحده برای صرفه جویی در سپرده گذاران از مخزن پول نقدی که بانک های آمریکایی خودشان آن را تامین می کنند گرفته شده است، آن پول هنوز – به گفته برخی کارشناسان – در واقع پول مالیات دهندگان با نام دیگری است. دانیلسون می‌گوید: «این معناشناسی است، زیرا مالیات است: دولت به بانک‌ها می‌گوید پول را در صندوق بیمه سپرده بگذارند… این پول مجانی نیست. به نوعی.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وزرا خواستار بازنگری در راهبرد جلوگیری از رادیکال‌سازی شدند | استراتژی پیشگیری

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بیش از 200 سازمان جامعه …