“توجیه است”: جو بایدن از حکم بازداشت دیوان بین المللی کیفری برای ولادیمیر پوتین استقبال کرد | جو بایدن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

جو بایدن از تصمیم دادگاه کیفری بین المللی برای صدور حکم بازداشت رئیس جمهور روسیه به دلیل جنایات جنگی در اوکراین استقبال کرده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت ولادیمیر پوتین به وضوح مرتکب جنایات جنگی شده است و حکم دستگیری رهبر روسیه یک “نقطه بسیار قوی” است.

بایدن در روز جمعه در مورد این حکم گفت: «خب، من فکر می‌کنم که موجه است. اما سوال اینجاست که ما نیز در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است. اما فکر می‌کنم این یک نقطه قوت است.»

ایالات متحده عضو دیوان بین المللی کیفری نیست و پنتاگون به دلیل ترس از تعقیب سربازان آمریکایی توسط دادگاه در برابر همکاری با آن مقاومت کرده است.

تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری، به دلیل ادعاهایی که پوتین بر ربودن کودکان اوکراینی نظارت داشته است، اولین باری است که دادگاه حکمی را علیه یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل صادر می‌کند.

دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را صادر کرد – ویدئو

رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، از اقدام دادگاه استقبال کرد و در شبکه های اجتماعی گفت که این یک تصمیم تاریخی است که مسئولیت تاریخی از آن آغاز خواهد شد.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفت که ضروری است کسانی که در رأس رژیم در مسکو قرار دارند به خاطر جنایاتی که از زمان تهاجم رخ داده است، پاسخگو باشند.

کلورلی در بیانیه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، گفت: «ما از گامی که دیوان بین‌المللی کیفری مستقل برای پاسخگویی به مقامات رأس رژیم روسیه، از جمله ولادیمیر پوتین، انجام داد، استقبال می‌کنیم».

“کار باید برای بررسی جنایات انجام شده ادامه یابد.”

سر کیر استارمر، رهبر حزب کارگر بریتانیا، مدیر سابق دادستان عمومی نیز از این اقدام حمایت کرد. وی گفت: “اعلام امروز پیام مهمی را ارسال می کند: هیچ مخفیگاهی برای پوتین و دوستانش وجود نخواهد داشت و جهان مصمم است که آنها را وادار کند تاوان کاری را که انجام داده اند بپردازند.”

«این موارد فقط نوک کوه یخ هستند. روزی پوتین با عدالت روبرو خواهد شد: تا آن زمان، تمرکز همه کسانی که به آزادی و آزادی اوکراین اعتقاد دارند باید بر تضمین پیروزی او باشد.

در حالی که چشم‌انداز فوری دستگیری پوتین وجود ندارد، کارشناسان حقوقی به نمونه‌هایی از اسلوبودان میلوشویچ، رهبر سابق صربستان و چارلز تیلور، رئیس‌جمهور سابق لیبریا به عنوان رهبران بین‌المللی اشاره کرده‌اند که در دادگاه لاهه مجروح شدند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شهروند آمریکایی زندانی به دلیل انتقاد از حاکمان عربستان سعودی آزاد شد | عربستان سعودی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پسرش گفت، یک شهروند آمریکایی …