پس از صدور حکم بازداشت دیوان بین‌المللی کیفری، روسیه «باید در مسیر خود به سوی جهنم در لاهه توقف کند».

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

سفیر اوکراین در سازمان ملل می‌گوید: «برای جنایتکاران جنگی برزخی وجود ندارد، آنها مستقیماً به جهنم می‌روند».

سخنرانی پس از دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت صادر کرد سرگی کیسلیسا، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین روز جمعه گفت: «آنهایی که پس از شکست نظامی روسیه زنده می مانند، باید در راه خود به جهنم در لاهه توقف کنند.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در سخنرانی شبانه خود خطاب به ملت، این تصمیم را “تصمیمی تاریخی” خواند که مسئولیت تاریخی از آن آغاز خواهد شد.

با این حال، کرملین حکم دستگیری دیوان کیفری بین‌المللی را رد کرده است، زیرا اگر پوتین به کشوری که یکی از امضاکنندگان دیوان کیفری بین‌المللی است برود، از نظر تئوری می‌تواند شاهد دستگیری پوتین باشد.

سخنگوی پوتین حکم بازداشت را “ظالمانه و غیرقابل قبول” خواند و تصمیمات دیوان کیفری بین المللی را “از نظر قانونی باطل” خواند.

در واشنگتن، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی را «توجیه» خواند و به خبرنگاران گفت که پوتین «به وضوح مرتکب جنایات جنگی شده است». در حالی که ایالات متحده نیز دادگاه را به رسمیت نمی شناسد، بایدن گفت که “نقطه بسیار قوی” است که اقدامات رهبر روسیه در دستور تهاجم را فراخوانی کند.

دادگاه کیفری بین المللی چه گفت؟

دادگاه کیفری بین‌المللی می‌گوید حکم بازداشت پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به دلیل ارتکاب جنایات جنگی به دلیل دست داشتن وی در ربودن کودکان از اوکراین صادر کرده است.

دادگاه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین «ظاهراً مسئول جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان) از مناطق اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه است.

در همان زمان، دادگاه همچنین حکم بازداشت ماریا الکسیونا لووا-بلوا، کمیسر حقوق کودکان در دفتر رئیس جمهور فدراسیون روسیه را به اتهامات مشابه صادر کرد.

دیوان کیفری بین‌المللی گفت که دادگاه پیش از محاکمه‌اش دریافته است که «دلایل معقولی برای این باور وجود دارد که هر مظنون مسئولیت جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت و انتقال غیرقانونی جمعیت از مناطق اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه را بر عهده دارد. کودکان اوکراینی.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …