براورمن به دلیل حذف گاردین و بی بی سی از سفر رواندا مورد انتقاد قرار گرفت | سوئلا براورمن

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

سوئلا براورمن اولین سفر خود به رواندا را به عنوان وزیر کشور در میان انتقاداتی مبنی بر اینکه آبان نیوز، سایر روزنامه های لیبرال و بی بی سی از این سفر با بودجه عمومی بسته شده اند، انجام داده است.

قبل از سفر روز جمعه، براورمن گفت سیاست جنجالی او برای اخراج پناهجویان به این کشور آفریقایی “به عنوان یک بازدارنده قدرتمند در برابر سفرهای خطرناک و غیرقانونی عمل خواهد کرد”.

سلف او، پریتی پاتل، در آوریل سال گذشته در تلاش برای جلوگیری از عبور قایق های کوچک در کانال مانش، با رواندا توافق نامه ای امضا کرد، اما این قرارداد 140 میلیون پوندی همچنان درگیر درگیری های حقوقی است.

بعد از اینکه معلوم شد آبان نیوز، بی‌بی‌سی، دیلی میرر، ایندیپندنت و روزنامه آی دعوت نشده‌اند، موسسه خیریه آزادی از شکنجه آن را «سفر با قایق نمایشی» نامید. وزیر کشور را خبرنگارانی از سازمان هایی از جمله جی بی نیوز، دیلی میل و تلگراف همراهی می کنند.

سونیا اسکیتس، مدیر اجرایی Freedom from Torture، این سیاست را طرحی «پول نقد برای انسان» توصیف کرد.

او گفت: «براورمن در همان هفته‌ای که دادگاه استیناف پذیرفت که سؤالات جدی در مورد قانونی بودن طرح پول نقد برای انسان این دولت وجود دارد، برای یک سفر قایق نمایشی به رواندا می‌رود.

به دنبال موج حمایت از گری لینه‌کر و موضع دلسوزانه‌اش از جانب پناهندگان، این دولت می‌داند که در پشت پا است و یک بار دیگر ظلم را تشدید می‌کند تا حواسش را از شکست‌های خود منحرف کند.»

Index on Censorship که برای دفاع از آزادی بیان کار می کند، همچنین از حذف برخی از سازمان های خبری انتقاد کرد. سردبیر آن، مارتین برایت، گفت: «ما نگران هستیم که بشنویم که روزنامه‌نگاران سازمان‌هایی که منتقد سیاست‌های مهاجرتی دولت هستند، دعوت نشده‌اند… دموکراسی به یک رابطه باز و شفاف بین دولت و رسانه‌ها بستگی دارد، جایی که همه روزنامه نگاران قادر به بررسی دقیق دولت هستند.

«شاخص سانسور معتقد است که دسترسی به وزرای دولت، چه در داخل و چه به عنوان بخشی از بازدیدهای بین المللی، نباید به عنوان پاداشی برای پوشش مطلوب تلقی شود.»

آبان نیوز نیوز و رسانه در بیانیه ای اعلام کرد: ما عمیقاً نگران هستیم که – یک بار دیگر – روزنامه‌نگاران آبان نیوز و سایر سازمان‌های خبری به نظر می‌رسد از گزارش سفر مالی مالیات دهندگان به رواندا برای بحث در مورد یک سیاست شاخص دولتی محروم شده‌اند.

مستثنی کردن روزنامه‌نگارانی که سیاست‌های کلیدی را بررسی می‌کنند، نه تنها به آزادی مطبوعات، که دولت بریتانیا ادعا می‌کند از آن حمایت می‌کند، آسیب می‌زند، بلکه ممکن است با دستورالعمل‌های درست خود دولت در برخورد بی‌طرفانه و یکسان با اعضای رسانه‌ها نیز مغایرت داشته باشد.

ما به دبیر دائمی وزارت کشور نامه نوشتیم تا توضیحی در مورد چگونگی این اتفاق بپرسیم.»

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

براورمن در طول سفر خود قرار است با رئیس جمهور پل کاگامه و همتای خود وینسنت بیروتا ملاقات کند تا در مورد این معامله گفتگو کنند.

او گفت: “من این آخر هفته از رواندا بازدید می کنم تا تعهد دولت به مشارکت را به عنوان بخشی از برنامه ما برای توقف قایق ها و بحث در مورد برنامه هایی برای عملیاتی کردن توافقنامه خود به زودی تقویت کنم.”

براورمن همچنین به منتقدان این توافق پاسخ داد و گفت رواندا می‌تواند «هزاران» مهاجر را در خود جای دهد – هرچند هنوز هیچ یک از آنها نقل مکان نکرده‌اند.

او گفت: “این پیشنهاد که رواندا فقط می تواند 200 نفر را بپذیرد، روایتی کاملاً نادرست است که توسط منتقدانی که می خواهند توافق را لغو کنند، مطرح شده است.”

رواندا ظرفیت اسکان مجدد هزاران نفر را دارد و به محض شروع پروازها می تواند به سرعت محل اقامت خود را بایستد.

PA Media به این گزارش کمک کرده است

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

شرکت‌های آب در انگلیس با جریمه‌های سخت‌تر تحت طرح «آلای‌دهنده‌ها بپردازند» مواجه می‌شوند | خدمات رفاهی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، شرکت های آب در انگلیس …