بلاروس کارکنان ارشد یک سایت خبری مستقل را در سرکوب منتقدان لوکاشنکو زندانی کرد | بلاروس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بلاروس به کارکنان ارشد بزرگترین سایت خبری مستقل این کشور که پس از تظاهرات تاریخی علیه الکساندر لوکاشنکو، رهبر قدرتمند این کشور بیش از دو سال پیش، مجبور به تعطیلی آن شد، حکم زندان های طولانی مدت را صادر کرد.

این احکام جدیدترین در سرکوب روزنامه نگاران، چهره های مخالف و فعالانی است که ادعای لوکاشنکو مبنی بر پیروزی او برای ششمین دوره ریاست جمهوری در سال 2020 را به چالش کشیدند.

دادگاهی در مینسک روز جمعه سردبیر پرتال Tut.by، مارینا زولوتووا، 45 ساله، و مدیر کل، لیودمیلا چکینا، 54 ساله، هر کدام را به 12 سال زندان محکوم کرد.

این زنان با انبوهی از اتهامات از جمله فرار مالیاتی – که به گفته منتقدان به طور مرتب به عنوان بهانه ای برای خاموش کردن مخالفان استفاده می شود – و “تحریک به نفرت” روبرو بودند.

سویاتلانا سیخانوسکایا، رهبر مخالفان تبعیدی، که منتقدان لوکاشنکو می گویند او در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد، حبس طولانی مدت را محکوم کرد.

او گفت: «حکم مارینا زولوتووا و لیودمیلا چکینا تلاش دیگری از سوی رژیم برای کشتن روزنامه نگاری صادق در بلاروس است.

سازمان دیده بان رسانه گزارشگران بدون مرز (RSF) خواستار آزادی این زنان شد.

گروه کمپین مستقر در پاریس گفت: «RSF از این حکم ناروا، که انتقام لوکاشنکو از کسانی است که به مردم اطلاع می دهند، خشمگین است».

انجمن روزنامه نگاران بلاروس این حکم را به عنوان “انتقام ظالمانه برای حقیقت” محکوم کرد.

این روند به تظاهرات گسترده‌ای مرتبط است که پس از رأی‌گیری اوت 2020 علیه لوکاشنکو و سرکوب وحشیانه‌ای که او علیه منتقدان حکومت تقریباً 30 ساله‌اش برانگیخت، به راه افتاد.

بلاروس همچنین دو منتقد دیگر دولت را روز جمعه زندانی کرد. والریا کوستیوگووا، تحلیلگر سیاسی و سردبیر وب سایت، به 10 سال زندان محکوم شد، در حالی که تاتیانا کوزینا، که یک مدرسه مدیریت دولتی را تأسیس کرد، نیز به 10 سال زندان محکوم شد.

هر دو متهم به تحریک نفرت، تضعیف امنیت ملی و حمایت از اقدامات برای سرنگونی دولت بودند.

در اوایل ماه جاری، بلاروس به برنده جایزه نوبل و فعال حقوق بشر آلس بیالیاتسکی 10 سال زندان محکوم کرد که خشم بین‌المللی را برانگیخت.

آخرین احکام در حالی صادر شد که کارشناسان حقوق ملل متحد بلاروس را به سوء استفاده های سیستماتیک از جمله سرکوب معترضان و مخالفان متهم کردند که می تواند جنایت علیه بشریت باشد.

مقاله ای که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در روز جمعه منتشر کرد، دوره پیش از انتخابات ریاست جمهوری مورد مناقشه در اوت 2020 و سرکوب تظاهرکنندگان و منتقدان در ماه های بعد را پوشش داد.

در این گزارش آمده است: «دلایل کافی برای این باور وجود دارد که نقض سیستماتیک، گسترده و فاحش حقوق بشر در بلاروس انجام شده و در حال انجام است. برخی از تخلفات ممکن است جنایت علیه بشریت نیز باشد.»

این روزنامه گفت، موارد نقض شامل “استفاده گسترده غیرضروری و نامتناسب از زور” توسط سرویس های امنیتی است.

هیئت دائمی بلاروس در سازمان ملل در ژنو این گزارش را رد کرد و آن را “ابزار لابی برای برنامه های ضد بلاروسی کشورهای غربی در سازمان ملل و شورای حقوق بشر” خواند.

هزاران نفر در جریان تظاهرات ضد لوکاشنکو بازداشت شدند، صدها نفر مدعی بدرفتاری در بازداشت شدند و تقریباً همه چهره‌های مخالف از آن زمان تبعید یا زندانی شده‌اند.

سرکوب به خبرنگاران نیز گسترش یافت. در فشار علیه صداهای مخالف، دفاتر Tut.by مورد حمله قرار گرفت و این گروه رسانه ای در سال 2022 یک “سازمان افراطی” اعلام شد و تعطیل شد.

زولوتووا و چکینا هر دو در ماه می 2021 همراه با ده ها همکارشان بازداشت شدند. خانه های آنها نیز مورد حمله قرار گرفت.

برخی از کارکنان Tut.by از ترس تلافی جویانه – از جمله به اوکراین – از کشور گریختند و عملیات را با نام زرکالو (به روسی “آینه”) از سر گرفتند.

کارکنان این رسانه در خارج از کشور به دلیل ترس از جلب توجه اعضای خانواده که هنوز در بلاروس هستند، هویت خود را فاش نکرده اند.

“میلا، مارینا، ما به شما افتخار می کنیم. کارمندان زرکالو پیش از صدور حکم گفتند که صداقت و انعطاف شما نمونه ای برای همه ماست.

“ما به کار شما ادامه خواهیم داد و اخبار واقعی را به مردم بلاروس خواهیم گفت، مهم نیست که چه باشد.”

خبرگزاری فرانسه و رویترز در این مقاله مشارکت داشتند

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گردباد می سی سی پی: بایدن پس از طوفان مرگبار اعلام وضعیت اضطراری کرد | می سی سی پی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، جو بایدن برای مناطقی که …