پیتر گرت می‌گوید قرارداد زیردریایی هسته‌ای پرهزینه‌ترین و خطرناک‌ترین اقدامی است که تاکنون توسط دولت استرالیا انجام شده است | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

پیتر گرت، وزیر سابق محیط‌زیست کارگری، توافقنامه زیردریایی هسته‌ای Aukus را مورد انتقاد قرار داد و تصمیم دولت سابق ائتلاف را «پرهزینه‌ترین و پرخطرترین اقدامی که تاکنون توسط هر دولت استرالیا انجام شده است» خواند و گفت که تصمیم آنتونی آلبانیز برای حمایت از آن، انحراف از سیاست تعیین‌شده ALP بود.

خواننده فیلم Midnight Oil و فعال قدیمی خلع سلاح هسته ای ادعا کرد که قرارداد 368 میلیارد دلاری بوی بدی می دهد و نشان می دهد که این پول می تواند بهتر خرج شود و این نگرانی را در مورد نحوه دفع زباله های هسته ای استرالیا از قایق ها افزایش می دهد.

«آیا دفاع تا به حال یک برنامه ساخت و ساز یا تحویل سلاح بزرگ را به موقع و با بودجه ارائه کرده است؟ گرت در بیانیه ای چهار صفحه ای که روز جمعه منتشر شد، گفت: نه یک بار به یادگار مانده است.

از هر استرالیایی بپرسید که چگونه این مقدار پول عمومی را خرج می کند تا استرالیا را به کشوری عادلانه تر، ایمن تر و مهربان تر تبدیل کند و من شک دارم که پاسخ زیردریایی های هسته ای باشد.

گرت که بین سال‌های 2004 تا 2013 به‌عنوان نماینده حزب کارگر برای کینگزفورد اسمیت فعالیت می‌کرد، در روزهای اخیر در توییتی از قرارداد Aukus انتقاد کرده است. همانطور که نخست وزیر آلبانیز در این هفته در سن دیگو اعلام کرد، استرالیا تا پنج فروند زیردریایی اتمی کلاس ویرجینیا ساخت ایالات متحده را خریداری خواهد کرد، قبل از اینکه هشت زیردریایی کلاس Aukus ساخت محلی وارد خدمت شوند.

نخست وزیران سابق پل کیتینگ و مالکوم ترنبول نیز این هفته این طرح را نقض کردند.

این پروژه 30 ساله که شامل زیردریایی‌های آمریکایی مستقر در استرالیا و ساخت پایگاه‌های زیردریایی هسته‌ای جدید نیز می‌شود، در حال حاضر بین 268 تا 368 میلیارد دلار یا به طور متوسط ​​0.15 درصد تولید ناخالص داخلی در سال هزینه خواهد داشت.

Sydney Morning Herald اولین بار در روز جمعه گزارش داد که گرت بیانیه ای در مخالفت با Aukus نوشته است. این بیانیه که بعداً در اختیار آبان نیوز استرالیا قرار گرفت، از دولت کارگر به دلیل حمایت از توافقنامه Aukus منعقد شده در دولت ائتلافی سابق انتقاد می کند و می گوید که باید با نظارت عمومی بیشتری روبرو می شد.

گرت نوشت: «تصمیم اسکات موریسون برای ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای با مشارکت قدرت‌های امپراتوری سابق نیمکره شمالی پرهزینه‌ترین و مخاطره‌آمیزترین اقدامی بود که تاکنون توسط هیچ دولت استرالیا انجام شده است و نباید اجازه می‌داد که سرپا بماند».

«حداقل، تصویب یک تعهد به این بزرگی باید مورد بررسی و بحث و بررسی کامل در تمام سطوح حزب کارگر استرالیا و در عرصه عمومی قرار می گرفت. در عوض، اعلامیه اولیه، که به صورت محرمانه توسط سه رهبر ملی، که دو تن از آنها قبلاً سمت خود را ترک کرده اند، اعلام شد، اکنون توسط یک دولت کارگر اجرایی شده است.

در بیانیه – با عنوان “Aukus بوی بد می دهد و این یک دست کم گرفتن است” – گرت تأکید می کند که او با دیدگاه “خوش خیم” کیتینگ در مورد چین موافق نیست و او نمی خواهد “همکاران سابق من را که تصمیمات دشواری را در مواجهه با آنها تحمل می کنند به چالش بکشد.” منطقه ای به طور فزاینده ای بی ثبات».

با این حال، این یک انحراف بارز از حداقل نیم قرن رهبری سیاست خارجی است که در آن ALP تعامل با همسایگان ما را بر رویکرد قدیمی “قدرت های بزرگ” ترجیح داده است که معمولاً مورد علاقه کسانی است که آینه دید عقب را به شیشه جلو ترجیح می دهند.” گرت نوشت.

گرت با ابراز نگرانی در مورد دفع زباله‌های هسته‌ای زیردریایی‌ها، گفت: «خدا به نسل‌های آینده کمک کند، به‌ویژه اگر در دوردست‌ها یا نزدیک تأسیسات دفاعی موجود – یا آینده – زندگی کنند، یا اگر محصولات اولیه تحت تأثیر مواد رادیواکتیو را مصرف کنند. به زمین یا آب نشت می کند.»

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

آیا این هزینه در برچسب قیمت 368 میلیارد دلاری لحاظ شده است؟ رقمی که به ناچار در سال های آینده سر به فلک می کشد.»

در حالی که علناً سیاستمداران حزب کارگر در حمایت از Aukus متحد شده‌اند، آبان نیوز استرالیا می‌داند که برخی از شاخه‌های محلی کارگر در حال بررسی پیشنهادهایی برای محکوم کردن قرارداد زیرمجموعه‌ها هستند.

آدام بندت، رهبر سبزها، روز جمعه از منتقدان قرارداد Aukus خواست تا “خشم را حفظ کنند” و به مخالفت در برخی از بخش‌های شبکه‌های کارگری و اتحادیه‌های کارگری اشاره کرد.

او در توییتی نوشت: «بسیار خوب است که می‌بینیم این همه افراد خوب در میان کارگران و جنبش اتحادیه‌های کارگری علیه قرارداد وحشتناک زیرمجموعه‌ها صحبت می‌کنند.

قیمت 368 میلیارد دلاری به عنوان بهانه ای برای خرج نکردن پول برای مسکن، حمایت از درآمد یا خدمات اجتماعی استفاده می شود – و فقط استرالیا را کمتر ایمن می کند.

آلبانیز در کنفرانس مطبوعاتی سیدنی از تصمیم خرید زیردریایی های هسته ای دفاع کرد

به عنوان یک قاره جزیره ای، زیردریایی ها بخش مهمی از چارچوب دفاعی ما هستند. و حقیقت این است که زیردریایی‌های هسته‌ای بسیار برتر از زیردریایی‌های معمولی هستند.»

پس از انتقاد شدید کیتینگ از پنی وانگ، وزیر امور خارجه، آلبانیز گفت که او معتقد است که “وقتی تاریخ به گذشته نگاه کند، او به عنوان بزرگترین وزیر امور خارجه استرالیا خواهد ماند.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …