سفر شی جین پینگ به روسیه در حمایت از ولادیمیر پوتین | چین

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزارت خارجه چین اعلام کرد که رئیس جمهور چین هفته آینده به منظور حمایت آشکار از ولادیمیر پوتین به روسیه سفر خواهد کرد.

کرملین همچنین این سفر را که برای 20 تا 22 مارس برنامه ریزی شده بود، اعلام کرد و گفت که “به دعوت ولادیمیر پوتین” انجام خواهد شد.

کرملین افزود: شی جین پینگ و پوتین در مورد موضوعات توسعه بیشتر مشارکت جامع و تعامل استراتژیک بین روسیه و چین و همچنین تبادل نظر “در زمینه تعمیق همکاری روسیه و چین در عرصه بین المللی” گفتگو خواهند کرد.

دو رهبر همچنین اسناد دوجانبه “مهم” را امضا خواهند کرد.

این سفر اولین سفر خارجی شی پس از کسب سومین دوره ریاست جمهوری چین در نشست سالانه پارلمان در 10 مارس خواهد بود. از زمان حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، این اولین باری است که شی به دیدار پوتین می‌رود، مردی که قبلاً او را “بهترین دوست” خود توصیف کرده بود.

دوستی چین و روسیه «بدون حد» با جنگ روسیه در اوکراین آزمایش شده است. به نظر می‌رسید که این تهاجم چین را غافلگیر کرده و از آن زمان شی تلاش کرده تا نقش میانجی را ایفا کند و در مجامع بین‌المللی از پوتین حمایت کند. چین بیانیه های گروه 20 در محکومیت جنگ را مسدود کرده و از رای گیری سازمان ملل در مورد همین موضوع خودداری کرده است.

پکن به شدت ادعاهای آمریکا مبنی بر ارسال سلاح های مرگبار به روسیه را رد کرده است. ماه گذشته شی یک “مقاله موضع” 12 ماده ای در مورد بحران منتشر کرد که به طور گسترده به عنوان آنودین رد شد. تلویحاً ناتو را به تحریک درگیری متهم کرد. چین و روسیه هر دو مخالف بلوک های نظامی تحت رهبری غرب هستند.

همچنین گزارش شده است که شی قصد دارد هفته آینده با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تماس تلفنی داشته باشد، اگرچه این موضوع تایید نشده است.

روز پنجشنبه، وزیر امور خارجه چین، چین گانگ، با همتای اوکراینی خود، دمیترو کولبا گفت‌وگو کرد و گفت: چین امیدوار است «اوکراین و روسیه به گفت‌وگو و مذاکره امیدوار باشند و راه حل سیاسی را هر چقدر هم که دشوار و چالش‌برانگیز باشد، نبندند. بر اساس بیانیه وزارت خارجه چین، ممکن است.

از زمان آغاز تهاجم، تجارت بین روسیه و چین افزایش یافته است و چین بزرگترین واردکننده نفت روسیه است.

اما پکن همچنین در تلاش است تا روابط تجاری خود با اروپا را حفظ کند، به خصوص که به دنبال بهبود اقتصادی پس از سه سال سیاست صفر کووید است. این بدان معناست که شی در حال عبور از خط باریکی بین حمایت از بهترین دوست خود و محافظت از منافع خود است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

تحقیقات درباره قتل پس از چاقو زدن دو نوجوان در لیدز آغاز شد اخبار انگلستان

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، تحقیقات درباره قتل پس از …