یک توهم خونین: چگونه جنگ عراق به عواقب فاجعه بار در خاورمیانه منجر شد | عراق

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

مندر قلب قدرت بغداد، نخست وزیر عراق هر روز در ساختمانی که زمانی توسط طارق عزیز، مشاور نزدیک صدام حسین و وزیر امور خارجه استفاده می شد، سر کار می آید. ویرانه‌های یک ساختمان دفاعی دوران صدام، ۲۰ سال پس از سقوط یک بمب آمریکایی از پشت بام آن در آغاز تهاجم، هنوز هم در کنار خانه‌ها فرو می‌روند.

نه چندان دور، گنبد سبز کاخ جمهوری خواهان – که به دستور ملک فیصل دوم ساخته شد و سپس توسط دیکتاتور عراق قبل از اشغال توسط ارتش ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت – بر فراز توتم هنوز پابرجا در تاریخ عراق قرار دارد.

به دنبال بمباران نیروهای ائتلاف، دود از مرکز بغداد بلند می شود.
به دنبال بمباران نیروهای ائتلاف، دود از مرکز بغداد بلند می شود. عکس: شان اسمیت/ آبان نیوز

در اطراف منطقه معروف به شهر زمرد، مرکز سیاسی پایتخت عراق، بقایای پراکنده تری از گذشته باقی مانده است: مقر حزب بعث که یک دفتر سیاسی در زمان صدام بود و به دادگاهی تبدیل شد که او را محکوم می کرد. عظمت رو به زوال خانه آگاتا کریستی در ساحل غربی دجله. قبر گرترود بل، باستان شناس و عرب شناس بریتانیایی، در آن سوی رودخانه در حال مرگ.

در جاده فرودگاه بغداد، ادای احترامی معاصر از ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی و یارانش ابومهدی المهندس وجود دارد که در ماشینی که با آن سفر می‌کردند، زمانی که موشک آمریکایی آنها را در ژانویه 2020 کشت، مجسمه‌سازی شده بود.

نقشه منطقه سبز بغداد

سایر بناهای تاریخی تاریخ بزرگ عراق هزاران سال پابرجا بوده اند، اما به سختی از بزرگترین شوکی که مردم آن در قرن ها با آن مواجه شده اند جان سالم به در برده اند: جنگی که 20 سال پیش در هفته آینده آغاز شد و رهبر بلندمدت آن را سرنگون کرد. این تهاجم که در پی حمله تروریستی 11 سپتامبر به مرکز تجارت جهانی شکل گرفت، یک جنگ داخلی فاجعه بار را به راه انداخت و میلیون ها نفر را به تبعید فرستاد و کشمکش های خشونت آمیزی را برای قدرت و نفوذ ایجاد کرد که منطقه را به شدت تغییر داده است.

عملیات پرده فولادی با جارو کردن در امتداد رودخانه فرات شمالی در رامانا، نزدیک مرز با سوریه به پایان خود نزدیک می شود.  بازداشت شدگان در حالی که دستان خود را بسته اند، با هلیکوپتر برای بازجویی برده می شوند.
عملیات پرده فولادی با جارو کردن در امتداد رودخانه فرات شمالی در رامانا، نزدیک مرز با سوریه به پایان خود نزدیک می شود. بازداشت شدگان با دستبند با هلیکوپتر برای بازجویی برده می شوند. عکس: شان اسمیت/ آبان نیوز

میراث آن شامل جسور کردن ایران و همچنین غارتگران دولت اسلامی (داعش) است که مرزها را خرد کردند و میلیون ها نفر را کشتند و آواره کردند و تجزیه سوریه.

همیشه اینطور نبود. زمانی که یک گروهبان جوان نیروی دریایی ایالات متحده برای تهاجم به کویت اعزام شده بود، کن گریفین برای ایجاد تغییر مثبت احساس خارش داشت.

او می‌گوید: «زمانی که ما راهپیمایی خود را به سمت بغداد آغاز کردیم، 100% مطمئن بودم که به دلایل درست آنجا هستیم. وقتی شما یک نیروی دریایی جوان هستید، غیرقابل درک است که دولت به شما دروغ بگوید. یا وقتی لازم نبود تو را به جنگ بفرستد. وقتی در آن موقعیت قرار می گیرید و خود را در نبرد می بینید، چیزهای کوچکی مانند: “آیا ما باید اینجا باشیم؟” یا “آیا فقط همین است؟” – با تمام وجود می دانی که این کار درستی است.

«وقتی ستون‌هایی از سربازان عراقی را می‌بینید که با خوشحالی در ازای غذا و سرپناه تسلیم می‌شوند، این باور را تقویت می‌کند. وقتی مردان، زنان و کودکان لبخند می زنند و برای ستون شما دست تکان می دهند، شما همه آنچه را که باید بدانید را می دانید.

«بعدها، وقتی عراقی‌ها در پوشش تاریکی به شما حمله می‌کنند، فکر نمی‌کنید این افراد همان مردمی باشند که لبخند می‌زدند و دست تکان می‌دادند. اینها بازیگران بد هستند، افراد شرور. اونایی که اومدی خلاصشون کنی این واقعیت که آنها می توانند همان افرادی باشند که لبخند می زدند و دست تکان می دادند: این یک درک بدبینانه است که تا سال ها بعد برای آن آماده نخواهید بود.

استقبال عراقی‌ها از نیروهای آمریکایی به‌عنوان آزادی‌بخش، سپس به‌عنوان اشغالگر با آن‌ها می‌جنگیدند، برای نیروهایی که به سرنگونی صدام کمک کرده بودند و ظاهراً برای کمک به بازسازی کشور باقی ماندند، به واقعیت تبدیل شد. در اواخر سال 2003، باور جورج دبلیو بوش مبنی بر اینکه عراق می تواند به یک دموکراسی در قلب خاورمیانه تبدیل شود، تصور نادرست به نظر می رسید. در عرض سه سال، این به یک توهم خونین تبدیل شده بود که چندین هزار سرباز آمریکایی، بیش از 100000 عراقی را کشته و کشور را به ورطه مارپیچ فرو برد.

شمال غرب عراق.  عبیدی.  پسر از جدا شدن از پدرش می ترسید، مادرش و بقیه اعضای خانواده قبلاً فرار کرده بودند.  تفنگداران دریایی آمریکا دیروز به عنوان بخشی از تهاجم مداوم علیه شورشیان در شمال غرب شهر را تصرف کردند.  ساکنان عراق مجبور به فرار از شهر شدند.  همه مردان در سن نظامی بازداشت شدند.
عبیدی، شمال غربی عراق. پسری پس از فرار مادرش و بقیه اعضای خانواده به پدرش می چسبد. تفنگداران دریایی ایالات متحده یک روز قبل از گرفتن عکس به عنوان بخشی از حمله علیه شورشیان در منطقه، شهر را تصرف کردند. عراقی ها مجبور شدند از شهر فرار کنند، به جز همه مردان در سن نظامی که بازداشت شده بودند. عکس: شان اسمیت/ آبان نیوز

تلاش برای ترویج حاکمیت قانون و بنیادهای دولتی به سختی ریشه دوانید. همچنین تلاش‌هایی برای شکستن سیستم‌های حمایتی که میلیاردها دلار از خزانه‌های دولتی را به جیب قدرتمندان و شبکه‌هایی که برای تثبیت خود استفاده می‌کردند سرازیر می‌کرد، انجام نشد.

سیاستمداران عراقی، که بسیاری از آنها اعضای گروه های تبعیدی مورد حمایت ایران بودند، همیشه متعهد به ملت سازی یا پروژه واشنگتن برای تبدیل آشفتگی عراق به چیزی نبودند که بتواند به عنوان یک خروج آبرومندانه از آن عبور کند. حمایت ایالات متحده از یک نماینده کمتر شناخته شده به نام نوری المالکی برای نخست وزیری در سال 2006 دوره مهمی در عراق پس از صدام بود. با این حال، تصمیم برای حمایت از او برای دومین بار چهار سال بعد، زمانی که رقیب آرای بیشتری در انتخابات کسب کرده بود، یک نقطه تعیین کننده در تاریخ کشور بود.

سیمون کولیس، سفیر سابق بریتانیا در عراق و سوریه می گوید: «مالکی مانند شاگرد جادوگر بود. او می‌خواست طوفان کوچکی به راه بیاندازد که رأی‌دهندگان شیعه را به حمایت از او به‌عنوان مرد قدرتمندی که به تنهایی می‌تواند با تهدیدی که او ایجاد کرده بود مقابله کند، سوق دهد.

یک تانک برادلی توسط شورشیان منفجر شد.
یک تانک برادلی توسط شورشیان منفجر شد. عکس: شان اسمیت/ آبان نیوز

«زمانی که در اواسط سال 2012 به بغداد رسیدم، مردم مالکی به طور سیستماتیک در حال از بین بردن صحوه، نیروهای امنیتی میانه رو محلی بودند که [US general David] پترائوس در [Sunni] انبار و جاهای دیگر به عنوان سنگری در برابر القاعده در عراق.

«شش ماه بعد، موصل به دست نیروهای داعش افتاد، زیرا سه لشکر از ارتش عراق شکستند و فرار کردند. داعش با معرفی خود به عنوان تنها گروهی که می تواند از مردم در برابر نیروهای مالکی محافظت کند و تنها گروهی که می تواند از آنها در برابر خود داعش محافظت کند، روستا به روستا قلمروها را تصرف کرد، زیرا دولت مرکزی بغداد تحت رهبری مالکی نمی توانست کنترلی را اعمال کند.

سال های داعش یکی از تاریک ترین سال های تاریخ مدرن خاورمیانه بود. این گروه تروریستی که تا حدی از سنی‌های ناراضی عراق نشأت گرفته بود، با آزادی زندانیان اسلام‌گرا در سوریه برای آلوده کردن قیام غیرنظامی تقویت شد و توسط رهبران فرقه‌ای در بغداد که سنی‌های این کشور را به حاشیه رانده بودند تغذیه شد، توانست ادعای بازگرداندن کرامت‌های از دست رفته را داشته باشد. و تأمین مردم خود را در حالی که یک دولت نمی خواهد.

تفنگداران دریایی ایالات متحده در عبیدی، زن در خط مقدم
تفنگداران دریایی ایالات متحده در عبیدی که به عنوان بخشی از عملیات پرده فولادی دستگیر شدند. عکس: شان اسمیت/ آبان نیوز

در طی سال‌های 2014-2015، این کشور بخش وسیعی از زمین را تصرف کرد و در اختیار داشت، به اصطلاح خلافت را در بخشی از عراق و سوریه ایجاد کرد و اقدامات تروریستی را در کشورهای همسایه و فراتر از آن هدایت کرد.

در اوج حمله داعش، چندین میلیون سوری ترکیه را با قایق به مقصد یونان یا از طریق زمین به بلغارستان ترک کردند، در حالی که آنکارا برای جلوگیری از آنها تلاش چندانی نکرد، زیرا مهاجرت به عنوان ابزاری سیاسی تبدیل شد.

ستون‌های عظیمی از پناهجویان راهی اروپای مرکزی شدند، جایی که حمایت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از وضعیت اسفبار آنها، موجب عقب‌نشینی جناح راست کشور شد و ناسیونالیسم قومی مرتجع را در سراسر قاره تغذیه کرد.

حملات تروریستی تحت رهبری داعش در سال‌های 2015-2016 در فرانسه، بلژیک و آلمان به احیای پوپولیسم و ​​قوم‌گرایی دامن زد. ریم ممتاز، مشاور سیاست خارجی و امنیت اروپا در مؤسسه بین المللی مطالعات استراتژیک می گوید: «کنترل مهاجرت یک موضوع اصلی برای طرفداران برگزیت بود، همانطور که در لهستان، فرانسه و ایتالیا چنین بود.

دونالد ترامپ با یک پلتفرم ضد مهاجرت برای ریاست جمهوری نامزد شد و حتی در مراحل اولیه دولتش ورود مسلمانان برخی کشورها به آمریکا را ممنوع کرد. او علاقه چندانی به پرداختن به پیامدهای درگیری در عراق نشان نداد و اصرار داشت که عقب نشینی ایالات متحده در سال 2011، خط مشی واشنگتن را تحت تأثیر قرار داده است.

در شرایطی که بدنه سیاست و گفتمان سیاسی در اروپا در معرض چالش‌های ناشی از ناسیونالیسم درون‌نگر قرار داشت و ترامپ تصمیم داشت میراث پیشینیان خود را از بین ببرد، عراق به زودی به باتلاقی تبدیل شد که آمریکا و متحدانش دیگر در آن سرمایه‌گذاری نکردند.

تیمی از داوطلبان دفن در بیمارستان یموک، بغداد، عراق. بیمارستان مجبور به تعطیلی و تخلیه بیماران شد.  گروه کوچکی از آن‌ها پشت سر ماندند تا مرده‌ها را دفن کنند و سعی کنند جلوی غارت آن‌ها را بگیرند.  این پسر مجروح از درگیری در نزدیکی بیمارستان رسید.  بیمارستان خالی است، ماشین ما او را منتقل کرد.
بیمارستان یموک در بغداد. به اجبار بسته شد و بیماران تخلیه شدند. یک تیم کوچک برای دفن مردگان و تلاش برای جلوگیری از غارت آن ها پشت سر ماندند. این پسر مجروح از درگیری در نزدیکی بیمارستان رسید و با ماشین شان اسمیت منتقل شد. عکس: شان اسمیت/ آبان نیوز

بغداد اکنون مملو از پول های جدید است و دیوارهایی که شهر را برای جلوگیری از خشونت فرقه ای تقسیم می کردند، عمدتاً تخریب شده اند. شهر احساس امنیت و رفاه می کند. اما دولت همچنان ضعیف و مستعد منافع بیرونی است. بسیاری از هتل‌ها و رستوران‌های بزرگ جدید، ارگ‌های پولشویی هستند. این کشور یکی از فاسدترین کشورها در جهان است و حاکمیت قانون ضعیف است و اغلب به طور تصادفی اعمال می شود.

جاسم عبید، یک معلم از شهر مقدس کربلا، می گوید: «مثبت این بود که ما از شر دیکتاتوری خلاص شدیم و رژیم قدیمی را سرنگون کردیم. ما می توانیم ماشین بخریم و استانداردهای زندگی بهتری داشته باشیم. ما آزادی های بیشتری نسبت به قبل داریم. اما منطقه بدتر شده است، به ویژه برای سوریه و دیگر کشورها.

منظره استان صلاح الدین عمدتاً سنی نشین متفاوت است. فالح العبیدی می گوید: «قانون اکنون قوی نیست. «برخی را تنبیه می‌کند و برخی را معاف می‌کند. ما ضعیف هستیم؛ ما خیلی مهمانی داریم فقط یک نفر باید عراق را اداره کند.»

گریفین به خاطر دوران حضورش در عراق همچنان نگران است. وقتی مردم می‌میرند، حتی اگر غریبه بودند، عمیقاً روی من تأثیر گذاشت. به عنوان یک نیروی دریایی جوان می توانستم به چشمان مردم نگاه کنم و بگویم که آنها در جنگ برای کشورشان کشته شده اند.

“در مقطعی من آن را از دست دادم و فقط مرگ را ضایعات عمیق زندگی دیدم. می توان تصور کرد که من فقط در مورد دوستان یا آمریکایی ها صحبت می کنم، اما برای تعداد انبوه غیرنظامیانی که اغلب به طور تصادفی از زمین بیرون رانده می شدند، غصه خوردم – فقط به خاطر اینکه در مکان اشتباه در زمان اشتباه قرار گرفتند. بسیاری از آنها فقط با صرف شام در کنار رودخانه دجله یا نگه داشتن فرزندان خود در مدرسه در تلاش هستند تا زندگی خود را بگذرانند یا به نوعی عادی بودن را حفظ کنند.

پس از بمباران ایالات متحده، یک کودک در محله غیرنظامی منطقه مسکونی القادیسیه در بغداد، یک خرگوش را پیدا کرد.
پس از بمباران آمریکا در محله غیرنظامی القادیسیه در بغداد، یک کودک یک خرگوش را پیدا کرد. عکس: شان اسمیت/ آبان نیوز

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …