داده های جدید منشا کووید-19 را به سگ های راکون در بازار ووهان مرتبط می کند | ویروس کرونا

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

به گفته محققان، داده‌های ژنتیکی تازه منتشر شده جمع‌آوری‌شده از یک بازار غذای زنده در ووهان، کووید-۱۹ را با سگ‌های راکون مرتبط می‌کند و به این نظریه می‌افزاید که حیوانات آلوده فروخته‌شده در این مکان باعث شروع همه‌گیری ویروس کرونا شده‌اند.

سواب‌های جمع‌آوری‌شده از غرفه‌های بازار غذاهای دریایی Huanan در دو ماه پس از تعطیلی آن در ۱ ژانویه ۲۰۲۰، قبلاً حاوی DNA و کووید انسانی بود. زمانی که این یافته ها در سال گذشته منتشر شد، محققان چینی اظهار داشتند که این نمونه ها فاقد DNA حیوانی هستند.

این نتیجه اکنون توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان رد شده است. تجزیه و تحلیل آن‌ها از توالی‌های ژنی ارسال شده توسط تیم چینی به پایگاه‌داده علمی Gisaid نشان داد که برخی از نمونه‌های مثبت کووید سرشار از DNA از سگ‌های راکون هستند. ردپایی از DNA متعلق به سایر پستانداران، از جمله سیوت، در نمونه‌های مثبت کووید نیز وجود داشت.

این کشف ثابت نمی‌کند که سگ‌های راکون یا سایر حیوانات آلوده به کووید باعث ایجاد بیماری همه‌گیر شده‌اند، اما دانشمندانی که روز سه‌شنبه این کار را به یک گروه متخصص در سازمان بهداشت جهانی ارائه کردند، معتقدند که این احتمال را بیشتر می‌کند.

پروفسور کریستین اندرسن، زیست شناس تکاملی در تحقیقات اسکریپس در لا جولا، کالیفرنیا، به مجله ساینس گفت: «داده ها حتی بیشتر به منشا بازار اشاره می کنند. اندرسن در جلسه گروه مشاوره علمی WHO برای منشاء پاتوژن های جدید شرکت کرد و در حال کار بر روی داده ها است.

توالی های ژنی آپلود شده اخیر توسط فلورانس دبار، زیست شناس تکاملی در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه مشاهده شد. او به اندرسن و پروفسور مایکل ووروبی، زیست‌شناس تکاملی در دانشگاه آریزونا، که هر دو مقاله‌ای نوشته‌اند شواهدی مبنی بر منشأ بازار این بیماری همه‌گیر ارائه می‌دهند، هشدار داد.

آنچه که بدترین بیماری همه گیر در یک قرن را آغاز کرد، به کانون بحث های شدید – و اغلب سمی – تبدیل شده است. یک نظریه پیشنهاد می کند که ویروس در حیوانات وحشی ظاهر شده و از طریق آلودگی در بازار به انسان سرایت کرده است. دیگری مشکوک است که از موسسه ویروس شناسی ووهان در همان نزدیکی فرار کرده است، جایی که محققان روی پاتوژن های مشابه کار می کنند.

تئوری نشت آزمایشگاه در هفته‌های اخیر پس از ارزیابی اطلاعاتی وزارت انرژی ایالات متحده و جلسات استماع تحت رهبری جمهوری‌خواهان در مورد منشأ همه‌گیری، سرفصل‌ها را به خود اختصاص داده است. شواهد عینی برای هر دو نظریه وجود ندارد و ممکن است هرگز یافت نشود.

آخرین داده های ژنتیکی ثابت نمی کند که سگ های راکون یا سایر پستانداران به کووید آلوده شده اند و آن را در بازار پخش کرده اند. اگر حیوانات آلوده بودند، ممکن است ویروس را از انسان آلوده گرفته باشند. اما یافته‌ها به این احتمال اشاره می‌کنند که علت یک حیوان آلوده و در نهایت تجارت غیرقانونی حیات وحش بوده است.

در حالی که دانشمندان انتظار دارند این بحث ادامه پیدا کند، سؤالاتی در مورد اینکه چرا تیم چینی داده های ژنتیکی را زودتر منتشر نکرده است وجود دارد. یکی از اعضای تیم، جورج گائو، رئیس سابق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین، به Science گفت که «هیچ چیز جدیدی» در این سکانس‌ها وجود ندارد. اینکه چرا این داده ها بعداً از سایت Gisaid استخراج شد نیز مشخص نیست.

دبار گفت که در حال کار بر روی گزارشی از یافته ها است که به صورت عمومی منتشر خواهد شد و تنها زمانی که این کار انجام شود به سوالات پاسخ خواهد داد.

دکتر جاناتان استوی، ویروس شناس و رهبر گروه ارشد در موسسه فرانسیس کریک در لندن، می گوید: «یافتن سگ های راکون آلوده به Sars-CoV-2 این احتمال را تقویت می کند که حیوانات پرورشی آلوده به ویروس کرونا حلقه مهمی در مجموعه رویدادها بوده اند. منجر به همه گیری کووید-19 می شود.

با این حال، نظریه‌های نشت آزمایشگاهی را رد نمی‌کند: این امر مستلزم اثبات این است که چنین حیواناتی قبل از ورود و نمایش در بازار غذاهای دریایی Huanan آلوده شده‌اند، چیزی که ممکن است هرگز امکان‌پذیر نباشد.»

همچنین روز جمعه، WHO گفت که همه‌گیری کووید-19 ممکن است امسال فروکش کند و خطری مشابه آنفولانزا ایجاد کند.

من فکر می‌کنم به نقطه‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم به کووید-۱۹ به همان شکلی که به آنفولانزای فصلی نگاه می‌کنیم نگاه کنیم: تهدیدی برای سلامتی، ویروسی که به کشتار ادامه خواهد داد، اما ویروسی که جامعه ما را مختل نمی‌کند. مایکل رایان، مدیر فوریت‌های سازمان جهانی بهداشت، گفت: «من معتقدم که امسال این اتفاق خواهد افتاد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

نمونه‌های خاردار خاردار «دیدنی» در میان سیل‌های Lismore کلیدی برای نقشه‌برداری گونه‌ها | زندگی دریایی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، در حالی که سیل لیزمور …