انتقاد فوتبالیست های زن فراری از افغانستان در سال 2021 از مقاله “فوتبالیست های دروغین” بی بی سی | بی بی سی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

فوتبالیست های زن که پس از سقوط کابل به دست طالبان در سال 2021 از افغانستان گریختند، از مقاله اخیر بی بی سی انتقاد می کنند که برخی از تخلیه شده ها را “فوتبالیست های دروغین” نامیده است.

تحقیقات انجام شده توسط BBC Newsnight می گوید برخی از توصیفات متقاضیان ویزای بریتانیا به عنوان بازیکنان ملی یا اعضای یک تیم منطقه ای “به نظر نادرست است”. در این گزارش آمده است که در میان “بازیگران واقعی” که اکنون تحت حاکمیت طالبان زندگی می کنند، نارضایتی وجود دارد.

آبان نیوز با چهار بازیکن از هرات صحبت کرد که گفتند از مقاله آنلاین بی بی سی که می گویند آنها را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد و خانواده هایی که در افغانستان باقی می مانند، ناراحت هستند.

سایر بازیکنانی که در سال 2021 تخلیه شدند، روز جمعه داستان بی‌بی‌سی در توییتر را به دلیل زیر سؤال بردن درستی آنها، نام بردن از افراد بدون رضایت آنها، و نگران گذاشتن بازیکنان برای امنیت خود در میان افزایش اعتراضات ضد مهاجر، هدف گرفتند. پس از مراجعه آبان نیوز به بی بی سی، نام چند بازیکن حذف شد.

در آگوست 2021، تیم ملی زنان افغانستان از کابل به استرالیا تخلیه شد، در حالی که تیم فوتبال جوانان در پرتغال پناهندگی گرفت. ماه‌ها بعد، 130 فوتبالیست زن و خانواده‌هایشان از تیم توسعه جوانان با ویزاهای موقت به پاکستان گریختند و مکانی امن را در بریتانیا تامین کردند.

خالدا پوپل، کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال زنان که به تخلیه بازیکنان کمک کرد، گفت که از مقاله بی‌بی‌سی که 13 نفر از تخلیه‌شده‌ها را «فوتبالیست‌های دروغین» نامیده بود، بسیار ناراحت و نگران است.

پوپل گفت: “دلیل نگرانی من برای زنان در افغانستان و همچنین زنان خارج از افغانستان است.” “همانطور که می گوید “بازیکنان واقعی” [were] چپ، آنها هنوز در افغانستان هستند، در واقع تلاش می کند تا طالبان را به نگاه کردن وادار کند [for] آنها را که ما سالها در تلاش برای محافظت از آنها بوده ایم.»

پوپل که در سال 2011 از افغانستان گریخت، پس از سقوط کابل توسط هم تیمی ها و بازیکنان مضطرب در شبکه های اجتماعی به او نزدیک شد. او برای کمک به بازیکنان، عکس ها و کارت شناسایی بازیکنان را خواست. اولین تیمی که به میدان آمد تیم هرات گفت پوپل بود و پس از آن بازیکنان سایر ولایات گروه بازیکنانی را تشکیل می دادند که از پاکستان سفر می کردند.

صبریه نوروزی کاپیتان تیم جوانان هرات با بی بی سی مصاحبه کرد و همچنین گفت که از این مقاله ناراحت است.

نوروزی گفت: «از بی‌بی‌سی می‌خواهم مصاحبه واقعی را نشان دهد. او گفت که پس از ورود به انگلیس، گروه را به دو تیم تقسیم کرد، تیم A و B، که به دلیل سطوح توانایی متفاوتشان به طور جداگانه تمرین کردند، نه “چون یک تیم نمی توانست فوتبال بازی کند” همانطور که در مقاله بی بی سی گفته شد.

«هرکسی که جلو آمد، ما حمایت کردیم. این طور نیست که من عمداً افراد را انتخاب و انتخاب کرده باشم، اینطور نبود. ما تمام تلاش خود را از زمان سقوط کابل به کار گرفته ایم. به عنوان افراد [we] زمانی که دولت در برابر زنان افغانستان ناکام ماند، با قدرت کمی که ما مجبور بودیم از شبکه خود برای نجات هر چه بیشتر زنان استفاده کنیم، گرد هم آمدیم.

پوپال به یاد می آورد که وقتی تیم برای اولین بار وارد بریتانیا شد، معترضان ضد پناهجو در بیرون هتل تجمع کردند. دو برادر از بازیکنان مورد حمله فیزیکی قرار گرفتند و پدری نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفت. حالا او گفت که بازیکنان دیگر احساس امنیت نمی کنند. او گفت: «مقالاتی از این دست آنها را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

نجما عارفی 19 ساله می ترسد حادثه هتل تکرار شود. او گفت که در حالی که او خوش شانس بود که با خانواده اش فرار کرد، به هم تیمی هایش فکر می کند که برای خانواده های خود در افغانستان عصبی هستند. او گفت: «این نوع مقاله کار را برای تک تک ما و خانواده‌هایمان سخت می‌کند.

عارفی از سن 13 سالگی با فوتبال در هرات بزرگ شد. زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند، او یکی از بازیکنان زیادی بود که توانست با کمک پوپل از آنجا خارج شود.

عارفی گفت: “ما برای خودمان بسیار متاسفیم، برای دختران دیگری که هنوز در افغانستان هستند، ما فوتبالیست های زیادی در باشگاه های مختلف داشتیم.” ما از بی بی سی می خواهیم که عذرخواهی کند و مقاله آنها را حذف کند.

نرگس مایلی 20 ساله به یاد می آورد که این اولین بار نیست که هویت تیم زیر سوال می رود. چند ماه پس از ورود به انگلیس، پلیس پس از مقاله‌ای که در دیلی میل منتشر کرد، از هتل آن‌ها دیدن کرد و خواستار شواهد و شواهدی شد که نشان دهد آنها فوتبالیست‌های واقعی هستند.

مایلی گفت: «آنها این را ثابت کردند، همه. این دومین باری است که رسانه ها به این شکل به تیم ما حمله می کنند و این واقعاً واقعاً ناامید کننده است.» او گفت که فرار آنها با تهدید حملات مسلحانه و انفجار خطرناک بود. مایلی با گریه گفت: «ما فقط چند دختر نوجوان هستیم، صدمات روحی زیادی داشتیم و واقعاً برای ما سخت بود. ما سعی می کنیم آن روزها را فراموش کنیم.»

مقاله بی بی سی به فهرستی از افراد تخلیه شده اشاره می کند که برای ورود به بریتانیا به مقامات بریتانیا ارسال شده است. پوپل گفت که او هرگز با هیچ دولتی در تماس نبوده است.

مژده هویدا، 21 ساله، بی بی سی برای این مقاله با او تماس گرفت، اما او گفت که پیام را دیر دید. او که مجبور شد خانواده اش را در افغانستان رها کند تا جان خود را بگریزد، گفت که اکنون نگران آنهاست، زیرا از ترس این مقاله می تواند منجر به مجازات آنها توسط طالبان شود.

من خیلی ناراحت هستم که تیمم اینگونه مورد حمله قرار می گیرد. این مقاله می گوید که زندگی ما ارزش نجات دادن ندارد. «از این مقاله [was] منتشر شد، احساس می کنم خانواده ام را از دست دادم و دوباره کشورم را از دست دادم.»

او گفت پوپل همچنان به این افتخار می کند که به زن کشورش پشت نکرد. من به عنوان یک فرد خوشحالم، با قدرت کمی که داشتم، از نجات جان هر چه بیشتر بدون توجه به عناوین و سطح فوتبال آنها.”

سخنگوی بی‌بی‌سی در پاسخ به پرسش‌های آبان نیوز گفت که آن‌ها مراقبت کرده‌اند کسی را که قبلاً به‌عنوان «فوتبالیست واقعی» در رسانه‌های دیگر معرفی نشده است، معرفی نکنند. آنها گفتند که این تحقیقات پس از تماس با نیوزنایت توسط فوتبالیست های زن سابق که هنوز در افغانستان هستند انجام شد.

این سخنگو گفت: ما نگرانی افراد ذکر شده در داستان را بررسی کرده و حذف کرده ایم، حتی اگر نام آنها همچنان در رسانه های دیگر مانند آبان نیوز استفاده شود.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

جاناتان میجرز در نیویورک پس از فراخوان پلیس برای اختلافات داخلی دستگیر شد | جاناتان میجرز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، مقامات می گویند جاناتان میجرز …