طرح بازنشستگی ماکرون می‌تواند چهار سال باقی‌مانده او در قدرت را مشخص کند | فرانسه

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هنگامی که معترضان خشمگین در دیژون یک آدمک پر شده از امانوئل ماکرون را به آتش کشیدند و هزاران نفر به طور خودجوش در شهرهایی مانند پاریس، رن و مارسی این هفته در اعتراض به افزایش سن بازنشستگی توسط دولت بدون رای پارلمان اعتراض کردند، کشور فرانسه وزیر گفت این هرج و مرج “خاطرات بدی را زنده کرد”.

در واقع، چهار سال پس از جلیقه های زرد ضد دولت جنبشی که در آن مردم در شهرهای کوچک و روستاها قیام کردند، ماکرون بار دیگر توسط بسیاری از رای دهندگان طبقه کارگر متهم به بیزاری از حال و هوای خیابان شد. سیاستمداران حزب او باز هم از ترس انتقام‌جویی‌های خشونت‌آمیز علیه پلیس خواستار حمایت پلیس شدند.

ماکرون روز سه شنبه تصمیم گرفت از اختیارات اجرایی بحث برانگیز مندرج در ماده 49.3 قانون اساسی فرانسه برای دور زدن پارلمان و اجرای طرح نامحبوب خود برای افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال بدون رأی استفاده کند.

او استدلال کرد که چاره ای وجود ندارد و گفت که از دست دادن یک رای بازارها را به وحشت می اندازد و به اقتصاد آسیب می رساند. قانون اساسی 65 ساله فرانسه، قدرت را در دستان رئیس جمهور و با هزینه نمایندگان مجلس متمرکز می کند و به او اجازه می دهد در شرایط خاص پارلمان تقسیم شده را زیر پا بگذارد.

اما این اقدام نامطلوب می تواند برنامه داخلی او و چهار سال باقی ماندن او در قدرت را مشخص کند. این بانکدار جوان و سابق که زمانی وعده داد مردم فرانسه را با طبقه سیاسی بی اعتمادشان آشتی دهد، دولت رفاه را اصلاح کند و از رفتن رای دهندگان به سمت راست افراطی جلوگیری کند، توسط منتقدان متهم شد که ناامیدی از سیاست را بدتر کرده و به طور بالقوه به راست افراطی بخشیده است. تقویت انتخابات آینده

سوال این است که در ادامه چه اتفاقی می افتد. دولت ممکن است از رای عدم اعتمادی که روز دوشنبه در پارلمان با آن روبرو می شود، جان سالم به در ببرد. برای احزاب اپوزیسیون سخت خواهد بود که اکثریت مطلق مورد نیاز را بدون جمهوری‌های راست، که رهبری آن از حمایت از آن امتناع می‌کنند، به دست آورند. اما تحلیلگران می گویند هیچ قطعیتی وجود ندارد.

حتی در صورت زنده ماندن دولت، توانایی مکرون برای اجرای برنامه داخلی خود تضعیف خواهد شد. او از زمانی که گروه میانه رو او نتوانست اکثریت مطلق را در انتخابات پارلمانی ژوئن گذشته به دست آورد، در میان دستاوردهای عمده راست افراطی و چپ رادیکال، به شدت در مجلس ملی تضعیف شده است. ردیف حقوق بازنشستگی نشان داد که چگونه نمی توان به این حق برای کمک به ماکرون برای اجرای قانون تکیه کرد.

توماس لگراند، روزنامه‌نگار سیاسی در روزنامه چپ لیبراسیون گفت: «روزی بود که مکرونیسم مرد و رئیس‌جمهور برای تصویب سایر سیاست‌های داخلی تلاش خواهد کرد».

هنگامی که ماکرون در بهار گذشته، نامزد راست افراطی، مارین لوپن را شکست داد و برای دومین بار در مقام ریاست جمهوری پیروز شد، قول داد که اجماع بیشتری ایجاد کند و گفت مردم فرانسه «از اصلاحات از بالا به پایین خسته شده اند». اتحادیه های کارگری آن را توخالی می دانند.

تغییرات در سیستم بازنشستگی نقطه عطف سیاسی برای هر رئیس جمهور فرانسه بوده است، زیرا آنها به عنوان سنگ بنای الگوی ارزشمند حمایت اجتماعی فرانسه در نظر گرفته می شوند. اما تغییرات ماکرون تا حدی ناعادلانه تلقی می‌شد که دلیل آن تلاش وزرا برای توضیح آن‌ها به مردم بود. اتحادیه های کارگری می گویند کارگران دستی و کم درآمد بیشترین آسیب را از افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال خواهند دید، زیرا آنها زندگی کاری خود را زودتر آغاز کرده اند. افراد با درآمد بالاتر که دیرتر به دلیل تحصیلات دانشگاهی شروع به پرداخت به سیستم می کنند، تأثیر کمتری خواهند داشت زیرا بسیاری از آنها در 67 سالگی بازنشسته می شوند تا مستمری کامل دریافت کنند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

در حالی که ژله‌های زرد در اولین تظاهرات خیابانی خود در نوامبر 2018 به 200000 نفر رسید، در دو ماه گذشته اتحادیه‌های کارگری 1.28 میلیون نفر را در طول دو ماه اعتصابات بی‌وقفه در سراسر فرانسه راهپیمایی کردند. اعتصابات بیشتری در روزهای آینده برنامه ریزی شده است و خشم همچنان بالاست.

فیلیپ مارتینز، رئیس اتحادیه کارگری چپگرای CGT، گفته بود که اگر ماکرون از اختیارات اجرایی برای تغییر حقوق بازنشستگی بدون رأی پارلمان استفاده کند، «کلید ریاست جمهوری» را در سال 2027 به لوپن خواهد داد.

در حالی که چپ رادیکال در پارلمان و اعتراضات پر سر و صدا بوده است، حزب تظاهرات ملی لوپن ساکت بوده و به امید به دست آوردن سرمایه، مکرون را متهم می کند که این هفته از ایجاد هرج و مرج در کشور “لذت ناسالم” می گیرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

گروه های طرفدار کرملین ویدئویی از حمله سربازان اوکراینی به زن و نوزاد را ضبط کردند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، گروه‌های طرفدار کرملین در حال نمایش …