رئیس سازمان جهانی بهداشت می‌گوید کووید-19 می‌تواند «درست مانند آنفولانزا» تبدیل شود

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید همه‌گیری کووید-19 می‌تواند در سال جاری به حدی فروکش کند که خطری مشابه آنفولانزا ایجاد کند.

آژانس بهداشت سازمان ملل متحد قبلاً ابراز اطمینان کرده بود که می تواند در سال 2023 پایان وضعیت اضطراری را اعلام کند و گفت که به طور فزاینده ای نسبت به پایان مرحله همه گیری ویروس امیدوار است.

آخر هفته گذشته سه سال از زمانی که WHO برای اولین بار وضعیت را به عنوان یک «همه‌گیری» توصیف کرد، گذشت، اگرچه تدروس آدهانوم گبریسوس، رئیس سازمان، اصرار دارد که کشورها باید چندین هفته قبل از آن اقدام می‌کردند.

مایکل رایان، مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من فکر می‌کنم به نقطه‌ای می‌رسیم که می‌توانیم به کووید-۱۹ به همان شکلی که به آنفولانزای فصلی نگاه می‌کنیم نگاه کنیم.»

تهدیدی برای سلامتی، ویروسی که به کشتار خود ادامه خواهد داد. اما ویروسی که جامعه ما را مختل نمی کند یا سیستم بیمارستانی ما را مختل نمی کند، و من معتقدم که همانطور که تدروس گفت، امسال خواهد آمد.

رئیس سازمان جهانی بهداشت گفت که جهان در حال حاضر در وضعیت بسیار بهتری نسبت به هر زمان دیگری در طول این همه گیری قرار دارد.

WHO در 30 ژانویه 2020، زمانی که در خارج از چین، کمتر از 100 مورد و هیچ مرگی گزارش نشده بود، PHEIC، بالاترین سطح هشداری را که می‌توان به صدا درآورد، اعلام کرد.

اما تنها زمانی که تدروس در 11 مارس همان سال وضعیت رو به وخامت را به عنوان یک بیماری همه گیر توصیف کرد، به نظر می رسید که بسیاری از کشورها از این خطر بیدار شدند.

او روز جمعه گفت: «ما یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی اعلام کردیم تا کشورها را به اقدام قاطع ترغیب کنیم، اما همه کشورها این کار را نکردند.

سه سال بعد، تقریباً هفت میلیون مورد مرگ ناشی از COVID-19 گزارش شده است، اگرچه می دانیم که تعداد واقعی مرگ و میرها بسیار بیشتر است.

او خوشحال بود که برای اولین بار، تعداد هفتگی مرگ و میر گزارش شده در چهار هفته گذشته کمتر از زمانی است که او برای اولین بار کووید-19 را به عنوان یک بیماری همه گیر توصیف کرد.

اما او گفت که بیش از 5000 مرگ گزارش شده در هفته 5000 مورد بسیار زیاد برای بیماری قابل پیشگیری و درمان است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

برایتون – منچستریونایتد: سوپر لیگ زنان – زنده | سوپرلیگ بانوان

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، WSL رکورد دیگری را در این …