رئیس جمهور ترکیه وتو درخواست فنلاند ناتو را لغو کرد | فنلاند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، وتوی درخواست فنلاند برای پیوستن به ناتو را لغو کرد، اقدامی که توانایی غرب را برای مقاومت در برابر هرگونه تهدید آینده روسیه در سراسر دریای بالتیک تقویت می‌کند، اما تلاش موازی سوئد برای عضویت در ناتو را حل‌نشده می‌گذارد.

اردوغان پس از دیداری طراحی شده با رئیس جمهور فنلاند، ساولی نینیستو، در آنکارا، گفت که به پارلمان ترکیه توصیه می کند که از درخواست فنلاند برای پیوستن به این ائتلاف حمایت کند و سی و یکمین عضو ائتلاف شود. او گفت امیدوار است این رای گیری قبل از انتخابات ترکیه در ماه مه برگزار شود.

پس از حمله روسیه به اوکراین، فنلاند که 832 مایل (1.340 کیلومتر) مرز مشترک با روسیه دارد، مجبور شد در مبانی سیاست خارجی و امنیتی خود تجدید نظر کند و برای عضویت در ناتو درخواست دهد.

اردوغان در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک گفت: نگرانی ترکیه در مورد فعالیت تروریستی کردها در فنلاند بررسی شده است. وی گفت: «ترکیه یکی از مدافعان قوی سیاست درهای باز ناتو است. فنلاند «گام‌های ملموس و معتبر» را برای پاسخگویی به نگرانی‌های امنیتی ترکیه برداشته بود و «با عضویت فنلاند در ناتو قوی‌تر می‌شود».

نینیستو خطاب به اردوغان گفت: «اکنون پاسخی دریافت کرده‌ایم، متشکرم»، اما افزود: «عضویت فنلاند در ناتو بدون سوئد کامل نیست». وی ابراز امیدواری کرد که هر دو کشور در اجلاس سران ناتو در ویلنیوس در ماه ژوئیه اجازه عضویت پیدا کنند.

اردوغان از فنلاند و سوئد خواسته است تا اقدامات بیشتری برای سرکوب فعالان کرد انجام دهند، اما اعتراضات او در مورد رفتار سوئد عمیق‌تر است.

نیینیستو روز پنجشنبه از استان قهرمان مرعش ترکیه در مرکز زمین لرزه مرگبار 6 فوریه که بیش از 48000 کشته برجای گذاشت بازدید کرد و گفت که از آنچه دیده است شوکه شده است.

مجارستان اکنون تنها عضو ناتو است که هنوز عضویت فنلاند را تایید می کند، اما انتظار می رود هفته آینده به جای منزوی شدن در ائتلاف دفاعی، تسلیم شود.

سوئد و فنلاند، به دلایل دیپلماتیک و امنیتی، ابتدا درخواست خود را در ماه مه گذشته به عنوان یک درخواست همزمان تلقی کردند، زیرا عضویت مشترک دارای منطق نظامی تقویت کننده قانع کننده ای بود. اما پس از گفتگو با سوئد، فنلاند با اکراه تصمیم گرفت که درخواست عضویت خود را ادامه دهد.

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد، روز چهارشنبه گفت: «این واقعیت را کتمان نمی کنم که ترجیح می دادیم با هم و دست به دست هم تصویب کنیم. اما ما به این احترام می‌گذاریم که هر کشور تصمیم خود را در مورد تصویب می‌گیرد.»

این تصمیم برنامه ریزی دفاعی ناتو را پیچیده می کند، اما پیچیدگی آن بستگی به مدت زمانی دارد که ترکیه سوئد را در اتاق انتظار ناتو نگه دارد. یانس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت که نمی تواند شرایطی را در نظر بگیرد که در صورت حمله روسیه، ناتو به دفاع از سوئد نخواهد رفت.

اردوغان به دنبال تضمین از فنلاند و سوئد برای ریشه کن کردن اعضای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) بوده است، سازمانی که توسط اتحادیه اروپا به عنوان تروریست شناخته شده است. او گفت: «هیچ گروه تروریستی بدون توجه به نام و هدفشان نباید جایی داشته باشد».

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

ژوئن گذشته، فنلاند و سوئد یادداشتی 10 ماده‌ای را با ترکیه امضا کردند تا به نگرانی‌های امنیتی آنکارا رسیدگی کنند، اما محتوای آن قابل تفسیر بود که کشورهای شمال اروپا برای سرکوب فعالان کرد چه باید انجام دهند.

در ماه دسامبر، فنلاند تحریم شدید خود را بر صادرات تسلیحات به ترکیه که در سال 2019 پس از حمله ترکیه به شمال سوریه اعمال شده بود، کاهش داد.

اردوغان که از نظر سیاسی در داخل کشور پیش از انتخابات در ماه مه ضعیف شده است، ممکن است امیدوار باشد که با پذیرش درخواست فنلاند بتواند نشان دهد که می تواند با غرب همکاری کند و این پیشنهادات مبنی بر اینکه ناسیونالیسم او از نظر اقتصادی به کشور آسیب زده است را رد کند.

پارلمان فنلاند قبلاً پیوستن به ناتو را تصویب کرده است، اما این لایحه باید ظرف سه ماه توسط رئیس جمهور امضا شود و مهلتی برای مدت زمان انتظار برای آن تعیین کند.

رئیس جمهور مجارستان، ویکتور اوربان، بارها تایید عضویت سوئد و فنلاند را به تعویق انداخته و هر دو کشور را به نشر اکاذیب در مورد وضعیت دموکراسی و استقلال قوه قضاییه در کشورش متهم کرده است. مجارستان به دنبال بازگشایی منابع مالی اتحادیه اروپا است، اما اوربان ممکن است از اینکه آخرین کشوری باشد که مانع گسترش ناتو می شود، خوشش نمی آید و مقامات او اعلام کرده اند که پارلمان روز دوشنبه در مورد این موضوع بحث خواهد کرد. اوربان روز پنجشنبه با اردوغان دیدار کرد.

مقامات آمریکایی بر این باورند که ترکیه در تلاش است تا از حق وتوی خود در ناتو به عنوان یک ابزار چانه زنی برای گرفتن امتیازات غیرمجاز استفاده کند، از جمله اینکه سنای آمریکا مخالفت خود را با فروش جت های F-16 لغو کند. سناتورهای آمریکایی که احساس می‌کنند اردوغان ممکن است به سمت شکست در انتخابات پیش برود و مشتاق دیدن رئیس‌جمهوری جدید و همکاری‌تر به جای او هستند، حاضر نیستند به اردوغان هیچ گونه لطفی در قبل از انتخابات بدهند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بایدن لایحه تحت رهبری جمهوری خواهان برای پایان دادن به وضعیت اضطراری کووید را وتو نخواهد کرد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، واشنگتن — جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، …