تحقیقات وزارت دادگستری از مالک TikTok به دلیل جاسوسی احتمالی از خبرنگاران

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

واشنگتن – به گفته سه نفر از افراد آشنا، وزارت دادگستری در حال تحقیق در مورد نظارت بر شهروندان آمریکایی، از جمله چند خبرنگاری که صنعت فناوری را پوشش می‌دهند، توسط شرکت چینی مالک TikTok است.

این تحقیقات که اواخر سال گذشته آغاز شد، به نظر می‌رسد با اعتراف در ماه دسامبر توسط شرکت ByteDance مرتبط باشد که کارکنان آن به‌طور نامناسبی اطلاعات کاربران آمریکایی TikTok، از جمله اطلاعات دو خبرنگار و چند تن از همکارانشان را به‌دست آورده‌اند.

به گفته یک فرد مطلع، بخش جنایی این وزارتخانه، FBI و دادستان ایالات متحده در ناحیه شرقی ویرجینیا در حال تحقیق در مورد ByteDance هستند که در پکن مستقر است و روابط نزدیکی با دولت چین دارد.

سخنگوی وزارت دادگستری هیچ اظهار نظری نکرد.

تایید این تحقیقات در حالی صورت می‌گیرد که کاخ سفید موضع خود را در قبال مجبور کردن این شرکت برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیت ملی در مورد TikTok سخت‌تر کرده است. این نگرانی‌ها شامل ترس از این است که چین ممکن است از این سرویس ویدیویی محبوب برای جمع‌آوری داده‌ها یا جاسوسی از آمریکایی‌ها، تضعیف نهادهای دموکراتیک و پرورش اعتیاد به اینترنت در میان جوانان استفاده کند.

TikTok این هفته فاش کرد که دولت بایدن از مالک خود خواسته است که این برنامه را بفروشد – که در حال حاضر از تلفن های دولتی در ایالات متحده، اروپا و بیش از دوجین ایالت مسدود شده است – در غیر این صورت با ممنوعیت احتمالی در سراسر کشور روبرو می شود.

تحقیقات جنایی فدرال پیشتر توسط مجله فوربس گزارش شده بود. روزنامه نگاری که این داستان را نوشت گفت که او یکی از افرادی بود که اطلاعاتش توسط شرکت ردیابی شده بود.

کارمندان ByteDance که در نظارت دخیل بودند، که بعداً اخراج شدند، در تلاش بودند تا منابع مشکوک درز مکالمات داخلی و اسناد تجاری به خبرنگاران را بیابند. آنها به آدرس‌های IP و سایر داده‌های گزارشگران و افرادی که از طریق حساب‌های TikTok خود به آنها متصل بودند، دسترسی پیدا کردند.

دو نفر از کارمندان در چین مستقر بودند. این شرکت گفت که در حال ایجاد تغییراتی برای جلوگیری از چنین تخلفاتی در آینده است.

اما تضمین‌های این شرکت کمک چندانی به سرکوب تقاضاهای رو به رشد سیاستمداران در هر دو طرف برای مسدود کردن یا ممنوع کردن برنامه نکرده است. پرزیدنت بایدن گفته است که ممکن است از تلاشی که اکنون از طریق کنگره در حال انجام است برای ممنوعیت این برنامه در ایالات متحده حمایت کند

این نشان دهنده یک تغییر شدید در سال گذشته است، زمانی که برخی در دولت ابراز اطمینان می کردند که ممکن است مصالحه ای حاصل شود که به شرکت اجازه می دهد در ازای تغییرات عمده در امنیت داده ها و حاکمیت خود به فعالیت خود ادامه دهد.

TikTok امیدوار بود که گروهی از آژانس‌های فدرال موسوم به کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده، یا CFIUS، برنامه‌های آن را برای فعالیت در این کشور در حالی که تحت مالکیت ByteDance باقی می‌مانند، تأیید کنند.

اما لیزا موناکو، مقام شماره 2 وزارت دادگستری، پیش نویس توافقنامه 90 صفحه ای را امضا نکرد و وزارت خزانه داری که نقش مهمی در تصویب معاملاتی که خطرات امنیت ملی را در بر می گیرد، ابراز تردید کرد که این توافق بالقوه افراد آگاه به این موضوع گفتند که مسائل امنیت ملی را حل خواهد کرد.

اکنون به نظر می رسد کاخ سفید به سرعت در جهتی دیگر حرکت می کند و مقامات ارشد به طور فزاینده ای واگذاری سرمایه را تنها راه قابل قبول رو به جلو می دانند.

مقامات TikTok که روابط عمومی و عملیات لابی قوی در واشنگتن دارد، گفتند که در حال بررسی گزینه های خود هستند و از فشار برای فروش ابراز ناامیدی کردند.

این شرکت گفت که پیشنهاد امنیتی خود که شامل ذخیره داده های آمریکایی ها در ایالات متحده است، بهترین محافظت ممکن را برای کاربران ارائه می دهد.

مورین شاناهان، سخنگوی TikTok این هفته در بیانیه‌ای گفت: «اگر هدف حفاظت از امنیت ملی باشد، واگذاری مشکل را حل نمی‌کند: تغییر مالکیت هیچ محدودیت جدیدی بر جریان داده‌ها یا دسترسی ایجاد نمی‌کند.»

شو زی چو، مدیر اجرایی TikTok، قرار است هفته آینده در مقابل کمیته انرژی و بازرگانی مجلس نمایندگان شهادت دهد. انتظار می رود که او با سوالاتی در مورد ارتباط این اپلیکیشن با چین و همچنین نگرانی هایی مبنی بر ارائه محتوای مضر به جوانان روبرو شود.

سخنگوی TikTok بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد و همه سوالات را به ByteDance ارجاع داد.

سخنگوی ByteDance پاسخی نداد. اما او به فوربس گفته بود که این شرکت “به شدت اقدامات افرادی را محکوم می کند که در آن دخیل بوده اند” و “در صورت ارائه به ما با هر گونه تحقیقات رسمی همکاری خواهد کرد.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مصدومیت انگلیس در بازی شش ملت زنان مقابل ایتالیا | تیم اتحادیه راگبی زنان انگلیس

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، دیلینی برنز ردیف دوم بریستول اولین …