دادگاه کیفری بین المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را صادر کرد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

دادگاه کیفری بین‌المللی می‌گوید حکم بازداشت پوتین رئیس‌جمهور روسیه را به دلیل ارتکاب جنایات جنگی به دلیل دست داشتن وی در ربودن کودکان از اوکراین صادر کرده است.

این دادگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین «ظاهراً مسئول جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان) از مناطق اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه است.

این سازمان همچنین روز جمعه حکم بازداشت ماریا الکسیونا لووا-بلوا، کمیسر حقوق کودکان در دفتر رئیس جمهور فدراسیون روسیه را به اتهامات مشابه صادر کرد.

دیوان کیفری بین‌المللی گفت که دادگاه پیش از محاکمه‌اش دریافته است که «دلایل معقولی برای این باور وجود دارد که هر مظنون مسئولیت جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت و انتقال غیرقانونی جمعیت از مناطق اشغالی اوکراین به فدراسیون روسیه را بر عهده دارد. کودکان اوکراینی.»

بیانیه رسمی دادگاه کیفری بین‌المللی امروز به شرح زیر است:

امروز، 17 مارس 2023، اتاق مقدماتی دوم دادگاه کیفری بین المللی (“ICC” یا “دادگاه”) حکم بازداشت دو نفر را در زمینه وضعیت اوکراین صادر کرد: آقای ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین و خانم ماریا آلکسیونا. لووا-بلووا.
_

آقای ولادیمیر ولادیمیرویچ پوتین، متولد 7 اکتبر 1952، رئیس جمهور فدراسیون روسیه، متهم به جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی جمعیت (کودکان) از مناطق اشغالی اوکراین به روسیه است. فدراسیون (طبق مواد 8(2)(a)(vii) و 8(2)(b)(viii) اساسنامه رم). گفته می شود این جنایات حداقل از 24 فوریه 2022 در اراضی اشغالی اوکراین انجام شده است. دلایل منطقی وجود دارد که معتقدیم آقای پوتین مسئولیت کیفری فردی برای جنایات فوق الذکر دارد، (1) به دلیل ارتکاب این اعمال به طور مستقیم، مشترک با دیگران و/یا از طریق دیگران (ماده 25 (3) (الف) اساسنامه رم)، و (2) به دلیل عدم اعمال کنترل مناسب بر زیردستان غیرنظامی و نظامی که مرتکب اعمال شده‌اند یا اجازه انجام آنها را داده‌اند و تحت تأثیر او بوده‌اند. اختیار و کنترل، بر اساس مسئولیت برتر (ماده 28 (ب) اساسنامه رم).

خانم ماریا آلکسیونا لووا-بلوا، متولد 25 اکتبر 1984، کمیسر حقوق کودکان در دفتر رئیس جمهور فدراسیون روسیه، ظاهراً مسئول جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت (کودکان) و انتقال غیرقانونی جمعیت است. (کودکان) از مناطق اشغالی اوکراین تا فدراسیون روسیه (طبق ماده 8(2)(a)(vii) و 8(2)(b)(viii) اساسنامه رم). گفته می شود این جنایات حداقل از 24 فوریه 2022 در سرزمین های اشغالی اوکراین انجام شده است. دلایل منطقی وجود دارد که معتقد باشیم خانم لووا-بلوا مسئولیت کیفری فردی برای جنایات فوق الذکر به خاطر ارتکاب این اعمال به طور مستقیم، مشترک با دیگران و/یا از طریق دارد. دیگران (ماده 25 (3) (الف) اساسنامه رم).

دادگاه مقدماتی دوم، بر اساس درخواست‌های دادستانی در 22 فوریه 2023، در نظر گرفت که دلایل منطقی وجود دارد که معتقد است هر مظنون مسئولیت جنایت جنگی اخراج غیرقانونی جمعیت و انتقال غیرقانونی جمعیت از مناطق اشغالی اوکراین را بر عهده دارد. به فدراسیون روسیه، در تعصب کودکان اوکراینی.

اتاق در نظر گرفت که این احکام به منظور حفاظت از قربانیان و شاهدان و همچنین حفاظت از تحقیقات مخفی هستند. با این وجود، اتاق با توجه به اینکه رفتاری که در وضعیت فعلی مورد توجه قرار گرفته است، ظاهراً ادامه دارد و آگاهی عمومی از احکام قضایی ممکن است به جلوگیری از ارتکاب بیشتر جرایم کمک کند، اتاق در نظر گرفت که به نفع عدالت است که به اداره ثبت اجازه دهد. افشای علنی وجود حکم، نام مظنونین، جنایاتی که قرارها برای آنها صادر شده است، و شیوه های مسئولیتی که توسط اتاق تعیین شده است.

قرارهای بازداشت مذکور به موجب درخواست های دادستانی در تاریخ 22 فوریه 2023 صادر شده است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس پس از بستری شدن در بیمارستان به دلیل مشکلات تنفسی به تدریج بهبود می یابد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، واتیکان می گوید که پاپ فرانسیس …