داده‌های جدید منشأ کووید نشان می‌دهد همه‌گیری مرتبط با حیوانات است

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

دانشمندان بین‌المللی که داده‌های ژنتیکی که قبلاً در دسترس نبوده‌اند از نمونه‌های جمع‌آوری‌شده در بازاری نزدیک به جایی که اولین موارد انسانی کووید-19 در چین شناسایی شده بود، بررسی کردند، گفتند که نشان می‌دهند این همه‌گیری از حیوانات سرچشمه می‌گیرد، نه آزمایشگاه.

کارشناسان دیگر هنوز تجزیه و تحلیل خود را تأیید نکرده اند، که همچنین تاکنون در یک مجله معتبر ظاهر نشده است. اینکه چگونه ویروس کرونا برای اولین بار باعث بیمار شدن مردم شد، نامشخص است.

تدروس آدهانوم گهبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت در نشست مطبوعاتی جمعه خود گفت: «این داده‌ها پاسخ قطعی به نحوه شروع همه‌گیری ارائه نمی‌دهند، اما همه داده‌ها برای نزدیک‌تر کردن ما به این پاسخ مهم هستند».

وی همچنین از چین به دلیل عدم به اشتراک گذاری اطلاعات ژنتیکی پیش از این انتقاد کرد و افزود که “این داده ها می توانسته و باید سه سال پیش به اشتراک گذاشته می شد.”

پس از پیدا شدن اولین موارد انسانی کووید-19 در اواخر سال 2019، نمونه ها از سطوح در بازار غذاهای دریایی Huanan در ووهان جمع آوری شد.

تدروس گفت توالی‌های ژنتیکی در اواخر ژانویه توسط دانشمندان مرکز چین برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در بزرگترین پایگاه داده عمومی ویروس جهان آپلود شد. از آن زمان داده ها از پایگاه داده حذف شده اند.

یک زیست شناس فرانسوی به طور تصادفی این اطلاعات را هنگام جست و جوی پایگاه داده پیدا کرد و آن را با گروهی از دانشمندان مستقر در خارج از چین به اشتراک گذاشت و به منشأ ویروس کرونا نگاه کرد.

به گفته دانشمندان، داده‌های توالی‌یابی ژنتیکی نشان داد که برخی از نمونه‌ها که برای ویروس کرونا مثبت شناخته شده بودند، حاوی مواد ژنتیکی از سگ‌های راکون نیز بودند که نشان می‌دهد حیوانات ممکن است به ویروس آلوده شده باشند. تحلیل آنها اولین بار در The Atlantic گزارش شد.

استفان گلدشتاین، ویروس شناس در دانشگاه یوتا که در تجزیه و تحلیل داده ها نقش داشت، گفت: “احتمال زیادی وجود دارد که حیواناتی که آن DNA را رسوب داده اند، ویروس را نیز رسوب دهند.” از یک رویداد سرریز انسان و دام… این دقیقاً همان چیزی است که شما انتظار دارید پیدا کنید.

ری ییپ، اپیدمیولوژیست و عضو موسس مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده در چین، گفت که اگرچه یافته های جدید قطعی نبودند، اما قابل توجه بودند.

ییپ در ایمیلی به AP گفت: «داده‌های نمونه‌برداری محیطی بازار منتشر شده توسط CDC چین تا حد زیادی قوی‌ترین شواهد برای حمایت از منشأ حیوانی است. او به تحلیل جدید متصل نبود.

دانشمندان از زمانی که ویروس برای اولین بار ظهور کرد به دنبال منشاء همه‌گیری COVID-19 بودند، اما این جستجو به دلیل عواملی از جمله افزایش گسترده عفونت‌های انسانی در دو سال اول همه‌گیری و یک مناقشه سیاسی فزاینده پیچیده شده است.

متخصصان ویروس بیش از ده سال طول کشید تا منشا حیوانی SARS را که یک ویروس مرتبط است، مشخص کنند.

محققان می گویند تجزیه و تحلیل آنها اولین نشانه محکمی است که ممکن است حیات وحش آلوده به ویروس کرونا در بازار وجود داشته باشد. گلدشتاین گفت که برخی از نمونه‌ها با DNA سگ راکون از غرفه‌ای جمع‌آوری شد که آزمایش کووید-19 مثبت بود و در تجارت حیات وحش نقش داشت.

اما این امکان نیز وجود دارد که انسان ها ابتدا ویروس را به بازار آورده باشند و سگ های راکون را آلوده کرده باشند یا اینکه انسان های آلوده ردپایی از ویروس را در نزدیکی حیوانات به جا گذاشته باشند.

آنها می گویند که پس از تماس دانشمندان این گروه با CDC چین، توالی ها از پایگاه داده جهانی ویروس استخراج شد. محققان متحیر هستند که چرا داده‌های مربوط به نمونه‌های جمع‌آوری‌شده بیش از سه سال پیش زودتر در دسترس عموم قرار نگرفت.

گلدشتاین تأیید کرد که در اوایل این هفته، برخی از دانشمندان یافته های خود را به یک گروه مشاوره ای ارائه کردند که سازمان بهداشت جهانی وظیفه بررسی منشأ کووید را بر عهده داشت.

مارک وولهاوس، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ادینبورگ، گفت که بسیار مهم است که ببینیم توالی‌های ژنتیکی سگ‌های راکون با آنچه در مورد تکامل تاریخی ویروس COVID-19 شناخته شده است، مطابقت دارد.

او گفت که اگر تجزیه و تحلیل نشان دهد که ویروس‌های حیوانی منشأ اولیه‌تری نسبت به ویروس‌هایی دارند که افراد را آلوده کرده‌اند، «احتمالاً شواهد خوبی است که ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که این یک رویداد سرریز در بازار باشد.»

پس از یک سفر چند هفته‌ای به چین برای مطالعه منشأ همه‌گیری، WHO گزارشی را در سال 2021 منتشر کرد که در آن نتیجه‌گیری شد که کووید احتمالاً از حیوانات به انسان منتقل شده است و احتمال منشأ آزمایشگاهی را «بسیار بعید» رد می‌کند.

اما آژانس بهداشت سازمان ملل در سال بعد از آن عقب نشینی کرد و گفت که “قطعات کلیدی داده” هنوز مفقود است.

در ماه‌های اخیر، تدروس، مدیر WHO گفته است که همه فرضیه‌ها روی میز باقی مانده است، در حالی که او و مقامات ارشد از چین درخواست کردند تا داده‌های بیشتری را در مورد تحقیقات COVID-19 خود به اشتراک بگذارند.

دانشمندان CDC چین که قبلاً نمونه ها را تجزیه و تحلیل کرده بودند، مقاله ای را به عنوان پیش چاپ در ماه فوریه منتشر کردند. تجزیه و تحلیل آنها نشان می دهد که انسان ها ویروس را به بازار آورده اند، نه حیوانات، به این معنی که ویروس از جای دیگری منشأ گرفته است.

در این مقاله اشاره ای نشده است که مواد ژنتیکی حیوانی در نمونه هایی که تست COVID-19 آنها مثبت بوده است پیدا شده است و نویسندگان داده های خام را تا ماه مارس آپلود نکرده اند. گائو فو، رئیس سابق CDC چین و نویسنده اصلی مقاله، بلافاصله به ایمیل درخواست نظر پاسخ نداد.

ووهان، شهر چین که برای اولین بار کووید-19 در آن شناسایی شد، خانه چندین آزمایشگاه است که درگیر جمع آوری و مطالعه کروناویروس ها هستند و این نظریه ها را تقویت می کند که ممکن است ویروس از یک آزمایشگاه نشت کرده باشد.

در ماه فوریه، وال استریت ژورنال گزارش داد که وزارت انرژی ایالات متحده «با اطمینان کم» ارزیابی کرده است که ویروس از یک آزمایشگاه نشت کرده است. اما سایرین در جامعه اطلاعاتی ایالات متحده با این نظر مخالف هستند و معتقدند که احتمال دارد که ابتدا از حیوانات نشات گرفته باشد. کارشناسان می گویند که منشاء واقعی همه گیری ممکن است برای سال های زیادی مشخص نباشد – اگر هرگز شناخته شده باشد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

PC سابق Met می گوید که در مورد فلش قاب وین کوزنز اشتباه کرده است | وین کوزنز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، افسر سابق پلیس مت که …