لهستان اولین کشور ناتو است که جت های MiG-29 را به اوکراین ارسال می کند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

آندری دودا، رئیس جمهور لهستان روز پنجشنبه اعلام کرد که لهستان اولین دسته از چهار فروند جنگنده بمب افکن میگ-29 را به اوکراین تحویل خواهد داد که اولین تحویل از این نوع توسط یکی از اعضای ناتو است.

دودا به خبرنگاران گفت: «در روزهای آینده، ما ابتدا (…) چهار هواپیمای کاملاً عملیاتی را به اوکراین منتقل خواهیم کرد.

کیف بارها از متحدان غربی خود خواسته است تا جنگنده بمب افکن های مدرن را به این کشور بفرستند، به این امید که F-16 های آمریکایی را دریافت کند.

جان کربی، سخنگوی کاخ سفید پس از آن گفت که تصمیم لهستان، امتناع آمریکا از انجام همین کار را «تغییر نمی دهد».

او به خبرنگاران گفت: «این تحلیل ما را تغییر نمی‌دهد. (…) این موضوع روی میز نیست.

یوری ایگنات سخنگوی نیروی هوایی اوکراین در واکنش به اعلامیه ورشو گفت: “میگ ها مشکلات را حل نمی کنند، ما به F-16 نیاز داریم. اما میگ ها به تقویت توانایی های ما کمک خواهند کرد.”

به امید “ائتلاف گسترده تر”

هیچ واکنش فوری از سوی کرملین به اعلامیه لهستان نشان نداد، اما مسکو بارها گفته است که ارسال تسلیحات غربی به کیف، بدون تغییر در «اهداف نظامی» روسیه در اوکراین، درگیری و «رنج» جمعیت غیرنظامی را طولانی‌تر می‌کند.

رئیس جمهور لهستان در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود افزود: «سایر هواپیماها در حال حاضر در حال تعمیر هستند و احتمالاً در مرحله بعدی منتقل خواهند شد».

وی گفت: «بنابراین می‌توانیم بگوییم که در شرف ارسال این میگ‌ها به اوکراین هستیم.» وی افزود که لهستان حدود 15 میگ دارد که در دهه 1990 از نیروهای مسلح جمهوری دموکراتیک آلمان، GDR به ارث رسیده است.

رئیس جمهور دودا گفت: “این میگ ها هنوز در نیروی هوایی لهستان در خدمت هستند. این آخرین سال های عملیاتی این هواپیماها است که در بیشتر موارد هنوز عملیاتی هستند.”

وی افزود که میگ 29 “هواپیماهایی هستند که خلبانان اوکراینی امروز می توانند بدون آموزش اضافی از آنها استفاده کنند”.

صبح پنجشنبه، ماریوش بلاشژاک، وزیر دفاع لهستان، گفت لهستان می خواهد MiG-29 را به عنوان بخشی از ائتلاف گسترده تر از دولت ها به اوکراین منتقل کند.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسی دیگر در ائتلاف بود، گفت که این کشور اسلواکی است، اما “البته ما برای سایر شرکت کنندگان باز هستیم. ما قطعا می خواهیم فعالیت های ما در چارچوب یک ائتلاف انجام شود.”

میگ های منتقل شده به اوکراین با FA-50 های کره جنوبی و F-35 های آمریکایی جایگزین می شوند.

سال گذشته، اسلواکی، همسایه لهستان، اعلام کرد که آماده است درباره ارسال MiG-29 برای کمک به جایگزینی تلفات به انبارهای فعلی اوکراین بحث کند، اما تصمیمی نگرفت.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بخش سوم در اسکاتلند از همزا یوسف می خواهد که لفاظی خود را با عمل عوض کند | اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، شخصیت‌های ارشد در سراسر اسکاتلند …