حمله پرواز سوالاتی را در مورد امنیت و سلامت روان ایجاد می کند

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ،

لئومینستر، ماس. موسیقی در یک بعدازظهر فوریه بلند بود که فرانسیسکو تورس در مقابل آرایشگاه ماساچوست ایستاد و اعلام کرد که نیمه فرشته و نیمه شیطان است.

او می‌خواست ده‌ها نفر به بیرون مغازه بیایند و با یک سلاح خودکار که در صندوق عقب ماشینش ذخیره شده بود به او شلیک کنند. قبل از اینکه کسی بتواند درخواست را بفهمد، تورس از مغازه فرار کرد و رفت. آنها هرگز اسلحه ای ندیدند و او هم برنگشت.

“من متوجه نشدم که او چه می گوید، اما بعد متوجه شدم که او در مورد یک اسلحه صحبت می کند. من به او گفتم که بچه‌هایی اینجا هستند، چرا این حرف را می‌زنید، گفت: سائول پرز، که در حال ملاقات با دوستانش در مغازه بود و اشاره کرد که یک کارمند با 911 تماس گرفت، بچه‌ها را به عقب برد و مغازه را تعطیل کرد. “من ترسیده بودم.”

این حادثه حدود یک هفته قبل از دستگیری تورس به دلیل حمله به مهماندار هواپیما و تلاش برای باز کردن درب اضطراری هواپیما در پرواز بین‌المللی یونایتد از لس آنجلس به بوستون در اوایل ماه جاری رخ داد.

از زمان شروع همه‌گیری، درگیری‌ها در پروازها افزایش یافته است، و برخی درگیری‌ها ضبط شده و بی‌پایان در رسانه‌های اجتماعی پخش می‌شوند.

در ویدئویی که توسط یکی از مسافران گرفته شده است، تورس با صدای بلند مردم را تهدید به کشتن می‌کند و قبل از شارژ کردن جلوی هواپیما وعده حمام خون می‌دهد، جایی که گروهی از مسافران او را به زمین می‌کشند تا او را مهار کنند.

او در پشت میله‌های زندان باقی می‌ماند و در انتظار ارزیابی سلامت روان است، با حکم قاضی که «ممکن است در حال حاضر از یک بیماری روانی یا نقصی رنج می‌برد که او را از نظر روانی ناتوان می‌کند».

تورس از طریق مدافع عمومی فدرال خود، جاشوا هانیه، به ارزیابی اعتراض کرد، که پنج شنبه به تماسی پاسخ نداد و خواستار اظهارنظر بیشتر شد. یکی از بستگان تورس در مورد این پرونده اظهار نظر نمی کند.

حمله پروازی بخشی از الگوی چند دهه ای بود که تورس نشانه هایی از یک بیماری روانی را نشان می داد. او مدتی را در مراکز بهداشت روان گذراند، بر اساس شکایت هایی که از زمان بسته شدن او در سال های 2021 و 2022 علیه دو بیمارستان در ماساچوست ارائه کرد. تورس می‌گوید که در یکی از شکایت‌ها استدلال کرده است که به دلیل بیماری روانی به اشتباه تشخیص داده شده است و در دیگری، به دلیل وگان بودن مورد تبعیض قرار گرفته است.

بر اساس گزارش پلیس، در دسامبر 2022، پلیس با او در خانه‌اش در کانتی ووستر روبرو شد، جایی که او با لباس زیر بیرون از خانه بود و گفت که به تغییرات آب و هوایی اعتراض می‌کند. در موقعیت دیگری در سال 2021، پلیس به تماس مادرش پاسخ داد که گفته بود او از پنجره “تهدید قتل” را فریاد می‌زند. او به پلیس گفت که در جنگ جهانی سوم بوده و دستگاه مخصوصی دارد که به او «شنوایی فوق‌العاده صوتی» می‌دهد و از آن برای گوش دادن به صحبت‌های همسایه‌هایش در مورد او استفاده می‌کند.

سابقه پرونده او نشان دهنده چالش هایی است که خطوط هوایی و تنظیم کننده های فدرال هنگام رسیدگی به مسافرانی مانند تورس با آن مواجه هستند. به خصوص از آنجایی که کارشناسان می گویند داده ها نشان می دهد افراد مبتلا به بیماری های روانی بیشتر قربانی جنایت می شوند تا کسانی که مسئول ارتکاب اعمال خشونت آمیز هستند.

علیرغم برخوردهای مکرر با پلیس، مقامات گفتند که او به ندرت خشونت آمیز می کرد. او یک بار متهم به گرفتن بازوی مادرش شد، اما این اتهامات رد شد. او به طور قانونی سلاحی نداشت، حتی اگر اغلب در مورد اسلحه صحبت می کرد. به گفته یکی از مسافران، زمانی که او ماه گذشته سوار آن پرواز بین‌المللی شد، یا در طول پنج ساعت اول پرواز، هیچ نشانه‌ای از مشکل وجود نداشت.

آرون کندی، رئیس پلیس لئومینستر، که با تورس در جریانات قبلی آشناست، گفت: “او واقعاً یک مجرم غیرخشونت آمیز است.”

و حتی اگر حوادث گذشته پرچم‌های قرمز را برافراشته باشد، کارشناسان می‌گویند که شرکت‌های هواپیمایی نمی‌توانند یا باید انجام دهند. خطوط هوایی می‌گویند که فهرست مسافران ممنوعه را با یکدیگر به اشتراک نمی‌گذارند، اگرچه چند مورد آنقدر بدنام وجود داشته که نام مسافر به طور گسترده شناخته شده است.

FBI فهرست پرواز ممنوع برای افراد مظنون به تروریسم دارد که ماموران ویژه و سایر کارمندان دولتی تایید شده می توانند اسامی آنها را برای بررسی ارائه کنند.

به گفته جفری پرایس، کارشناس امنیت هوانوردی در دانشگاه ایالتی متروپولیتن دنور، افراد مبتلا به بیماری های روانی منعی برای سوار شدن به هواپیما ندارند. او گفت که قانون فدرال به شهروندان ایالات متحده “حق عمومی ترانزیت از طریق حریم هوایی قابل کشتیرانی” می دهد.

قانون مورد حمایت شرکت های هواپیمایی و اتحادیه های کارگری آنها در سال گذشته در کنگره معرفی شد تا فهرست جدیدی از پرواز ممنوع ایجاد کند که شامل افرادی می شود که به دلیل دخالت در کار خدمه هواپیمایی متهم یا جریمه شده اند. این لوایح بدون جلسه استماع در مجلس سنا یا مجلس نمایندگان به پایان رسید، اما حامیان قصد دارند در اواخر این ماه دوباره آنها را ارائه کنند.

چندین سناتور جمهوری‌خواه با این پیشنهاد مخالفت کردند و گفتند که می‌توان از آن برای مجازات منتقدان قانون فدرال که مسافران را ملزم به پوشیدن ماسک می‌کند – حتی برای “معادل کردن آنها با تروریست‌ها” استفاده کرد. طبق آمار اداره هوانوردی فدرال، از ژانویه 2021 تا آوریل 2022، در حالی که دستور فدرال ماسک هنوز به اجرا در آمده بود، اکثریت قریب به اتفاق موارد سرکشی از مسافران گزارش شده توسط خطوط هوایی مربوط به اختلافات بر سر ماسک بود.

برخی از گروه‌های لیبرال نیز با این قانون مخالفت کردند و استدلال کردند که فهرست پرواز ممنوع کنونی افراد مظنون به تروریسم مبهم و ناعادلانه است.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در طول دهه گذشته چندین بار از دولت به نمایندگی از افرادی که نمی‌دانستند چرا در لیست هستند یا چگونه از لیست حذف شوند، شکایت کرده است. ACLU همچنین FBI را متهم کرده است که برخی از افراد را در لیست قرار داده است تا آنها را تحت فشار قرار دهد تا در تحقیقات ضد تروریستی علیه جوامع مسلمان در ایالات متحده به عنوان خبرچین تبدیل شوند.

کاپیتان یک پرواز خطوط هوایی می تواند تصمیم بگیرد که با مسافر خاصی در هواپیما پرواز نکند، اگرچه مهمانداران می گویند که این معمولا زمانی اتفاق می افتد که به نظر می رسد مسافر مست است.

دولت برنامه‌های «مسافر مورد اعتماد» مانند TSA PreCheck را اجرا می‌کند که به افرادی که انگشت نگاری می‌شوند و سرعت بررسی پس‌زمینه را بدون درآوردن کفش‌ها، کمربندها، ژاکت‌ها و لپ‌تاپ‌ها از کیف‌شان می‌گذراند، امکان می‌دهد. افراد را می توان برای جرایم خاص از PreCheck محروم کرد، که شامل کسانی می شود که به دلیل جنون بی گناه شناخته می شوند. اما مطمئناً افرادی که از PreCheck محروم می شوند هنوز هم می توانند پرواز کنند.

اضافه کردن مسافرانی مانند تورس به هر فهرست پرواز ممنوع یا ممنوعیت آنها از پرواز، انبوهی از سوالات لجستیکی و قانون اساسی را ایجاد می کند. و تعیین اینکه چه کسی در لیست قرار می گیرد در کشوری که به محافظت از حقوق فردی و خصوصی نگه داشتن اطلاعات بهداشتی با پیروی از قوانین سختگیرانه HIPAA افتخار می کند بحث برانگیز است.

به علاوه، لین بوفکا، روانشناس و معاون مدیر تحول عمل انجمن روان‌شناسی آمریکا، گفت: «به‌علاوه، داشتن «چالش سلامت روان» «لزوماً پیش‌بینی این نیست که فردی دچار طغیان‌ها یا رفتار غیرقابل پیش‌بینی شود». “این نشانه خوبی برای تعیین اینکه آیا کسی باید با خیال راحت سوار شود یا نه.”

قبل از اینکه تورس آشفته شود و اطرافیانش را تهدید کند، همسفر جیسون لومیس گفت که در هنگام سوار شدن هیچ رفتار عجیبی از خود نشان نداده و برای شروع پرواز ساکت بوده است. اما چند ساعت بعد، لومیس شاهد طغیان او بود. در ابتدا، او با تورس صحبت کرد تا سعی کند او را آرام کند، اما وقتی عصبانیت تورس بالا گرفت، لومیس به دیگر مسافران پیوست تا او را مهار کنند.

با این حال، لومیس گفت که در وهله اول نمی‌توانست تورس را از پرواز دور نگه دارد. در عوض، او گفت که این یادآوری است که جامعه باید از بیماران روانی بهتر مراقبت کند.

لومیس گفت: “می دانم که این روزها صحبت های زیادی در مورد امنیت و ایمنی هواپیما شده است، اما این یک اتفاق بسیار نادر بود.” او چیزی را تهدید نمی کرد. او کاملاً خوب بود و سپس چیزی شکست.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت خبری آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

مارک لاتام به دلیل توئیت همجنسگرا هراسی که وزیر کار را از نظر جسمی بیمار کرد، محکوم شد | سیاست نیو ساوت ولز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پنی شارپ، وزیر محیط زیست …