“مسیر خطا و خطر”: چین از معامله Aukus عصبانی و سردرگم است | Aukus

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

هنگامی که بریتانیا، ایالات متحده و استرالیا جزئیات قرارداد چند میلیارد دلاری خود را برای ارائه زیردریایی های هسته ای به استرالیا در روز دوشنبه اعلام کردند، واکنش در چین هم خشمگین و هم سردرگم بود.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز سه شنبه گفت که متحدان “در مسیر خطا و خطر بیشتر و بیشتر قدم می زنند.” هیئت چینی در سازمان ملل این سه کشور را به دامن زدن به مسابقه تسلیحاتی متهم کرد.

این قرارداد، که حداقل سه زیردریایی هسته‌ای را در اختیار استرالیا قرار می‌دهد، برای مقابله با آنچه به عنوان تهدید فزاینده چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام تلقی می‌شود، طراحی شده است.

به گفته یک سازمان غیرانتفاعی آمریکایی، ابتکار تهدید هسته‌ای، نیروی دریایی چین در حال حاضر شش زیردریایی هسته‌ای دارد که می‌توانند اژدر و موشک‌های کروز شلیک کنند. اما رسانه های دولتی چین، شرکای Aukus را به “فریب محض” در رابطه با معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (NPT) متهم کرده اند، زیرا این توافق شامل انتقال فناوری هسته ای به استرالیا، یک کشور غیرهسته ای است.

این توافق متکی به یک خلاء در NPT است که به مواد شکافت‌پذیر مورد استفاده برای استفاده نظامی غیرمنفجره اجازه می‌دهد از نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) معاف شوند.

اگر پاکستان انتقال دهد [nuclear technology] وانگ هویائو، رئیس مرکز چین و جهانی‌سازی (CCG)، یک اندیشکده در پکن، می‌گوید: به کشور دیگری که محکوم می‌شود. “بنابراین من نمی دانم چرا در این مورد ما انتقادات بین المللی زیادی نمی شنویم.”

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که استرالیا، ایالات متحده و بریتانیا آن را از این توافق مطلع کرده‌اند، اما بار دیگر تاکید کرد که «تعهدات قانونی» این سه کشور در قبال عدم اشاعه هسته‌ای «بالاترین» است. «در نهایت، [IAEA] باید اطمینان حاصل شود که هیچ خطر گسترش سلاح های هسته ای از این پروژه ناشی نمی شود.

پرسنل نیروی دریایی استرالیا امسال از پایگاه های بریتانیا و ایالات متحده بازدید خواهند کرد تا نحوه استفاده از زیردریایی های هسته ای را بیاموزند که می توانند بیشتر و سریعتر از مدل های دیزلی عمل کنند و حملات موشکی دوربرد را انجام دهند. استرالیا همچنین با بریتانیا برای توسعه ناوگان جدیدی از زیرساخت‌های هسته‌ای، که به نام SSN-Aukus شناخته می‌شود، همکاری خواهد کرد.

Aukus بخشی از جنبش گسترده تری از کشورهای غربی و متحدان آنها برای ایمن سازی هند و اقیانوس آرام در برابر آنچه آنها به عنوان تهدیدات چین می دانند، است.

این هفته بریتانیا تجدید نظری در سیاست دفاعی و خارجی خود منتشر کرد که در آن گفت: «چین چالشی تعیین‌کننده برای نوع نظم بین‌المللی که ما می‌خواهیم ببینیم، هم از نظر امنیتی و هم از نظر ارزشی، ایجاد می‌کند». دولت می‌گوید که می‌خواهد حفاظت از امنیت ملی خود را در برابر چین تقویت کند و در عین حال به دنبال یک “انحراف” هند و اقیانوس آرام برای افزایش حضور بریتانیا در منطقه است. این به دنبال انتشار استراتژی هند-اقیانوس آرام دولت بایدن در سال گذشته است که گفته بود ایالات متحده می خواهد موقعیت خود را در منطقه در پاسخ به “زور و تجاوز” چین تقویت کند.

همچنین یک اتحاد بین ایالات متحده، ژاپن، هند و استرالیا که هدف آن ایجاد سنگری در برابر قاطعیت نظامی چین در منطقه است، وجود دارد. در حالی که هیچ پیمان امنیتی متقابلی وجود ندارد، چین شکایت کرده است که این یک “ناتوی آسیایی” است.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

این اتحادها باعث افزایش درک چین مبنی بر اینکه توسط همسایگان متخاصم احاطه شده است. در سال 2022، ژو فنگ و نی گیهوا، از دانشگاه نانجینگ، نوشتند که Aukus “نشانه مهمی است که ایالات متحده منطقه آسیا و اقیانوسیه را به عنوان منطقه اصلی برای “جنگ سرد جدید” با چین می بیند. پکن بارها غرب را به درگیر شدن در “ذهنیت جنگ سرد” متهم کرده است و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، ایالات متحده را به “مهار” برای کند کردن رشد چین متهم کرده است.

تسلیحات آبی خاکی چین برای همسایگانش نگرانی خاصی دارد زیرا این امر کلید حمله به تایوان است، احتمالی که ایالات متحده به طور فزاینده ای نگران آن است.

در ماه آوریل، ایالات متحده و فیلیپین بزرگترین رزمایش نظامی مشترک خود را در دریای چین جنوبی برگزار خواهند کرد، در حالی که مانیل آن را اقدامات “تهاجمی” چین در آنجا می خواند.

اما پکن می گوید در تلاش برای ایجاد ثبات است. برخی از تحلیلگران در چین بر این باورند که قرارداد Aukus منطقه را به درگیری نزدیکتر خواهد کرد. اندی موک، محقق ارشد در CCG می گوید: «اگر فقط یک چکش داشته باشید، به نظر می رسد که دنیا پر از میخ است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

چرا بسیاری از جوانان فرانسوی علیه اصلاحات بازنشستگی ماکرون مبارزه می کنند؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، برای بسیاری از جوانان در سراسر …