ریچارد مارلز می‌گوید: قرارداد زیردریایی هسته‌ای Aukus برای شکست بسیار بزرگ است | ریچارد مارلز

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

معاون نخست وزیر استرالیا گفت که قرارداد زیردریایی هسته ای استرالیا با ایالات متحده و بریتانیا به سرعت “بسیار بزرگ برای شکست” خواهد شد.

ریچارد مارلز در مصاحبه ای با پادکست سیاسی آبان نیوز استرالیا این اظهار نظر را بیان کرد و از این ایده که طرح چند دهه ای Aukus می تواند در برابر تغییرات سیاسی در ایالات متحده و بریتانیا آسیب پذیر باشد، عقب نشینی کرد.

او همچنین پیش‌بینی کرد که تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌تر برای تثبیت روابط بین استرالیا و چین «تا حد زیادی تحت تأثیر آنچه در طول این هفته اعلام شده است ادامه خواهد یافت».

مارلز به عنوان وزیر دفاع در مرکز برنامه ریزی Aukus بوده است. او گفت که “جاذبه” و “مسئولیت” اعلامیه این هفته در مورد برنامه های گسترده و برنامه ریزی شده که شامل هزینه های استرالیا تا اواسط دهه 2050 تا 368 میلیارد دلار است را احساس کرده است.

یکی از موارد مورد بحث، قول استرالیا مبنی بر تأمین 3 میلیارد دلار بودجه در چهار سال آینده برای یارانه دادن به پایگاه تولید زیردریایی در دو کشور دیگر، عمدتاً ایالات متحده، بوده است و چه تضمینی وجود دارد که ایالات متحده واقعاً به فروش سه زیردریایی ادامه دهد. به پنج زیردریایی کلاس ویرجینیا به استرالیا در دهه 2030.

مارلز در پاسخ به این سوال که چه قراردادها یا توافقاتی در ذیل تعهد سیاسی سطح بالای اعلام شده در سن دیگو این هفته وجود دارد، گفت که این پروژه “یک تلاش مشترک سه کشور” بود.

مارلز گفت: “برای این امر یک پشتوانه قانونی وجود خواهد داشت… و باید یک سند در سطح معاهده بین سه کشور ما وجود داشته باشد، بنابراین قانونمندی زیادی وجود دارد که از طریق آن کار خواهد شد.”

اما از بسیاری جهات این فراتر از آن است [given] تصمیم به اشتراک گذاری این قابلیت با استرالیا. و برداشتن گام برای انجام این کار، که ما انجام داده‌ایم، هر سه کشور را در موقعیتی قرار می‌دهد که برای شکست هر یک از آن کشورها بسیار بزرگ است.»

مارلز گفت که هر سه کشور “عمیقاً به موفقیت یکدیگر در این پروژه متعهد هستند” و این همان چیزی بود که به او “احساس اطمینان داد که این به روشی که ما می‌خواهیم انجام می‌شود.”

او گفت: “این باید برای ایالات متحده کار کند، این باید برای بریتانیا کار کند، همانطور که باید برای استرالیا کار کند.”

علیرغم انتقاد شدید پکن از قرارداد Aukus در این هفته – که شامل برچسب زدن آن به عنوان یک پیمان دوران جنگ سرد است که برای منطقه خطرناک است – مارلز گفت که فشار استرالیا برای یک رابطه سازنده با چین ادامه خواهد داشت.

بدیهی است که چین روی قابلیت‌های دفاعی خود سرمایه‌گذاری می‌کند. ما این کار را به احترام خودمان انجام می دهیم.»

از نظر روابط بین دو کشور و نحوه صحبت ما با یکدیگر و نحوه تعامل، من واقعاً فکر می کنم که پروژه تلاش برای ایجاد ثبات ادامه خواهد یافت.

مارل همچنین به سؤالاتی درباره اینکه آیا زیردریایی‌ها می‌توانند منسوخ شوند، پاسخ داد، با توجه به اینکه گزارش دانشگاه ملی استرالیا، اقیانوس‌های شفاف؟، نشان می‌دهد که پیشرفت‌های علمی و فناوری پیش‌بینی می‌کند که اقیانوس‌ها تا دهه 2050 «احتمالا» یا «خیلی احتمال دارد» شفاف شوند.

مارلز گفت: «همانطور که تلاش زیادی برای روشن کردن دریاها انجام می شود، تلاش زیادی برای ایجاد پنهان کاری بیشتر در اطراف یک زیردریایی انجام می شود.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

می‌توانید این سوال را برگردانید و بگویید: چقدر مطمئن هستیم که حجاب دریا تا سال 2050 برداشته می‌شود، به طوری که ما به قابلیت زیردریایی نیاز نداریم؟ خوب، این یک تماس با سهل انگاری مخاطره آمیز از سوی هر دولت استرالیا خواهد بود.»

مارلز گفت این واقعیت که بسیاری از کشورها در حال سرمایه‌گذاری هنگفت بر روی زیردریایی‌ها هستند، نشان می‌دهد که این زیردریایی‌ها بخش‌های واقعاً مفیدی از قابلیت نظامی برای دهه‌های آینده خواهند بود.

اما دقیقاً به این دلیل است که تلاش برای روشن کردن دریا وجود دارد، به همین دلیل است که توانایی زیردریایی، مبتنی بر سیستم قدرت دیزلی-الکتریکی، در اواخر این دهه و در دهه 2030 به طور نسبی در حال کاهش است، زیرا بیشتر که قابل مشاهده خواهد بود.»

کمپین بین المللی لغو سلاح های هسته ای این هفته گفت که بهترین راه برای استرالیا برای اطمینان بخشیدن به منطقه در مورد طرح زیردریایی امضا و تصویب معاهده سازمان ملل در مورد منع سلاح های هسته ای است.

این سیاست حزب کارگر است که این کار را انجام دهد، اما فقط «پس از در نظر گرفتن» چندین عامل، از جمله نیاز به یک ساختار تأیید و اجرای مؤثر و تلاش برای دستیابی به حمایت جهانی از سایر کشورها. کشورهای دارای سلاح هسته ای، از جمله ایالات متحده، با این معاهده مخالفت کرده اند و استدلال می کنند که این معاهده با محیط امنیتی کنونی سازگاری ندارد.

مارلز گفت استرالیا خواهان جهانی است که در آن سلاح هسته‌ای وجود نداشته باشد و ناظران خود را به اولین نشست سال گذشته در وین فرستاده است.

وی گفت: “یک کمک معنادار به حذف سلاح های هسته ای نیاز به مشارکت کشورهای دارنده سلاح هسته ای دارد.”

ما کاملاً هدف آن را دریافت کرده‌ایم، و با هدف آن موافقیم… اما آنچه که این معاهده باید به دنبال دستیابی به آن باشد، جهانی بودن از نظر امضای آن کشورهاست، بنابراین موضوع این است.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

وزرا خواستار بازنگری در راهبرد جلوگیری از رادیکال‌سازی شدند | استراتژی پیشگیری

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، بیش از 200 سازمان جامعه …