دولت بایدن از شکایت آب و هوا علیه شرکت های سوخت فسیلی حمایت می کند | کلرادو

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

وزارت دادگستری ایالات متحده روز پنجشنبه در حمایت از دولت های محلی در کلرادو که بخشی از موج رو به رشد دولت های محلی و ایالتی هستند که به دنبال دعوای حقوقی آب و هوایی علیه شرکت های سوخت فسیلی هستند، یک گزارش قانونی ارائه کرد.

در این خلاصه، وزارت دادگستری استدلال کرد که پرونده کلرادو علیه غول انرژی کانادایی Suncor باید در دادگاه ایالتی مورد رسیدگی قرار گیرد، که برای شاکیانی که از شرکت های نفتی به دلیل تغییرات آب و هوایی شکایت می کنند، مطلوب تر از دادگاه فدرال است.

کارشناسان می گویند که خلاصه وزارت دادگستری اقدامی از سوی دولت در حمایت از دعوی حقوقی آب و هوایی است که به وعده انتخاباتی رئیس جمهور جو بایدن عمل می کند. دن فاربر، استاد حقوق در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، گفت: «آنها قطعاً از طرفی بیرون آمده اند که طرفداران آب و هوا می خواستند.

دولت‌های ایالتی و محلی در سراسر کشور در سال‌های اخیر شکایت‌هایی را مطرح کرده‌اند که ادعا می‌کنند غول‌های انرژی، از جمله اکسون، شورون، شل و بریتیش پترولیوم در هشدار دادن به مردم در مورد مضرات سوخت‌های فسیلی کوتاهی کرده‌اند و در فریب یا ارائه اطلاعات نادرست در مورد محصولات خود شرکت کرده‌اند. شرایط اضطراری آب و هوایی ویرانگر در آن حوزه های قضایی. در پرونده های دادگاه، شرکت های سوخت فسیلی استدلال کرده اند که پوشش رسانه ای تغییرات آب و هوایی به دهه 1950 بازمی گردد، اما دولت های محلی به ترویج و تشویق تولید و استفاده از نفت و گاز ادامه دادند.

حامیان موج شکایت های آب و هوایی آنها را با پرونده هایی علیه Big Tobacco در دهه 1990 مقایسه کرده اند که منجر به پرداخت بیش از 200 میلیارد دلار علیه شرکت های سیگارت شد. اگر این شکایت ها موفقیت آمیز باشند، می توانند نحوه تجارت شرکت ها را تغییر دهند، شرکت ها را مجبور به پرداخت هزینه های سازگاری با آب و هوا کنند و نگرانی های صنعت بانکی را در مورد اینکه سوخت های فسیلی سرمایه گذاری پرخطری هستند، تقویت کنند.

از زمانی که اولین شکایت ها در کالیفرنیا در سال 2017 مطرح شد، شرکت های نفتی آنها را به دادگاه فدرال منتقل کردند، که به نظر آنها برای استدلال های آنها دوستانه تر است. اما شاکیان معتقدند که پرونده ها به دادگاه ایالتی تعلق دارد.

در سال 2018، دولت‌های محلی در کلرادو از شرکت‌های سوخت فسیلی شکایت کردند که به دلیل نقش این شرکت‌ها در ایجاد تغییرات اقلیمی به دنبال خسارت بودند. دولت‌های محلی گفته‌اند که هزینه‌های سنگینی را از بدتر شدن امواج گرما، آتش‌سوزی‌های جنگلی، خشکسالی و سیل متحمل شده‌اند و شرکت ExxonMobil و Suncor Energy Inc. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، کلرادو دارای ذخایر فراوان سوخت فسیلی است و دو پالایشگاه نفت در حال فعالیت در دنور – یکی از آنها توسط Suncor اداره می شود.

این دادخواست ادعا می‌کند که شرکت‌ها آگاهانه و اساسی با تولید، ترویج و فروش بخش قابل‌توجهی از سوخت‌های فسیلی که باعث ایجاد و تشدید تغییرات آب و هوایی می‌شوند، در حالی که خطرات مرتبط با استفاده مورد نظر خود را پنهان کرده و نادرست معرفی می‌کنند، به بحران آب و هوا کمک کرده‌اند.

این پرونده به دادگاه تجدیدنظر مدار دهم رسید که با شاکیان موافقت کرد که پرونده باید در دادگاه ایالتی رسیدگی شود. دادگاه عالی که اکنون تحت سلطه قضات محافظه کار است، در مورد این موضوع تصمیم گیری خواهد کرد.

برای کمک به این تصمیم، دادگاه عالی از وکیل کل الیزابت پرلوگار دعوت کرد تا خلاصه ای از نظرات دولت ایالات متحده در مورد اینکه آیا پرونده به دادگاه فدرال تعلق دارد یا خیر، ارائه کند. پرلوگار این گزینه را داشت که از استدلال دادگاه ایالتی شهرستان های کلرادو حمایت کند، که او در پرونده ای در روز پنجشنبه انجام داد.

پرلوگار در پاسخ به این سوال که آیا پرونده کلرادو باید به دادگاه فدرال منتقل شود، استدلال کرد که این دادخواست باید رد شود. او نوشت: «پاسخ‌دهندگان این شکایت را در دادگاه ایالتی مطرح کردند و فقط ادعا می‌کردند که قانون ایالتی است. “بر اساس قانون شکایت به خوبی ادعا شده، ادعای پاسخ دهندگان یک سوال فدرال ارائه نمی کند، و درخواست کنندگان هیچ مبنای محکمی برای توصیف مجدد این ادعاها شناسایی نکرده اند.”

وکیل Suncor Energy بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

فاربر گفت که این خلاصه بر روی این سوال که آیا پرونده ها باید در دادگاه فدرال باشد یا خیر متمرکز است و هیچ استدلال گسترده تری در مورد دعوای آب و هوا ارائه نمی دهد.

دادگاه عالی اکنون دو گزینه دارد – یا می تواند از رسیدگی به پرونده امتناع کند یا می تواند پرونده را پیگیری کند. اگر از استماع پرونده امتناع کند، تصمیم دادگاه بدوی پابرجاست و دعوی به دادگاه ایالتی بازمی گردد – یک برد برای شاکیان که تأثیری موج دار بر دیگر دعاوی اقلیمی خواهد داشت و همه پرونده ها در دادگاه ایالتی رسیدگی می شود. فاربر گفت.

اگر دادگاه عالی تصمیم به رسیدگی به این پرونده بگیرد، استدلال شفاهی ممکن است در پاییز اتفاق بیفتد و دادگاه می‌تواند در سال 2024 تصمیمی را صادر کند. او گفت که در این سناریو، تمام پرونده‌های اقلیمی در دادگاه‌ها تا زمانی که رای صادر شود متوقف می‌شود. .

ممکن است مسائل پیچیده‌ای در مورد نحوه رسیدگی به برخی از پرونده‌های فردی وجود داشته باشد، اما من فکر می‌کنم اساساً نتیجه این خواهد بود که همه چیز کم و بیش متوقف می‌شود تا زمانی که دادگاه تصمیم به رسیدگی به این پرونده بگیرد یا تصمیم به عدم رسیدگی به آن بگیرد.» فاربر گفت.

ریچارد وایلز، رئیس مرکز یکپارچگی آب و هوا، از توضیحات دولت فدرال خوشحال شد. او در تماس تلفنی گفت: «ما آشکارا از این تصمیم بسیار خرسندیم. وزارت دادگستری در کنار هر قاضی فدرال دیگری که به این موضوع نگاه کرده است، برخورد کرد. وی گفت: در دادگاه ها اتفاق نظر وجود دارد و جامعه حقوقی بر این است که پرونده ها در دادگاه ایالتی تعلق دارد.

وی در مورد دولت بایدن گفت: «قطعاً می توان گفت که آنها به قول خود مبنی بر حمایت استراتژیک از این موارد عمل کردند.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

دادگاه قبرس: انگلیسی آزادانه به قتل همسرش اعتراف کرد

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، پافوس، قبرس — دادگاه قبرس روز …