“خلاف خارق العاده” در سهمیه ها می تواند منجر به صید بی رویه گسترده شود | توسعه جهانی

به گزارش دپارتمان اخبار اقتصادی پایگاه خبری آبان نیوز ،

بر اساس اسناد محرمانه اتحادیه اروپا که توسط آبان نیوز مشاهده شده است، فشار کشورهای ماهیگیری اتحادیه اروپا از جمله فرانسه و اسپانیا برای تضعیف نحوه گزارش صید ماهی می تواند منجر به صید بی رویه گونه های در خطر انقراض شود و حتی کل موضوع تعیین سهمیه را زیر سوال ببرد.

متداول ترین گونه های صید اروپا – که شامل ماهی خال مخالی، ماهی تن، شاه ماهی اقیانوس اطلس و شاه ماهی می شود – ممکن است تحت آخرین پیشنهاد که برای همه کشتی های موجود در آب های اتحادیه اروپا اعمال می شود، تهدید شود.

موضوع این است که چگونه صید ماهی ثبت می شود تا اطمینان حاصل شود که کشتی ها بیش از حد صید نمی کنند. قوانین بلوک در حال حاضر 10 درصد حاشیه تحمل را بین صید اعلام شده برای هر گونه ماهی در دفترچه گزارش کشتی و مقداری که پس از فرود گزارش می کنند، مجاز می کند. اما کشورهای ماهیگیری می‌خواهند شکاف اعمال شده در بالتیک را در سال 2016 گسترش دهند که دامنه حاشیه 10 درصدی را برای کل صید کشتی‌ها افزایش می‌دهد.

طبق یکی از مقالات کمیسیون اروپا، چنین «خلافی خارق‌العاده» هر گونه مجازاتی را برای کشتی‌هایی که تخمین‌های کاملاً نادرست برای گونه‌های ماهی آسیب‌پذیر ارائه می‌کنند، حذف می‌کند.

شاه ماهی در تور در نیندورف، شمال آلمان
شاه ماهی که در توری در نیندورف آلمان دیده می شود، از جمله گونه های در معرض خطر هستند. عکس: Michael Probst/AP

در این مقاله آمده است که این شکاف “محرک ماهیگیری بیش از حد پنهان شده است و حتی سودمندی اقدامات حفاظت از ماهیگیری مانند تعیین سهمیه را در سناریویی که می توان به راحتی بدون هیچ پیامدی از این سهمیه ها دور زد.”

این اوراق که در ماه فوریه در اختیار دیپلمات‌ها و مذاکره‌کنندگان پارلمانی قرار گرفت، افزود: «این انحراف منجر به گزارش‌های نادرست بزرگ، به ویژه گزارش‌دهی کم و صید بیش از حد گونه‌های سهمیه‌ای شده است. گزارش نادرست صیدها پیش‌آزمون ماهیگیری ناپایدار است که به مرور زمان منجر به کاهش ذخایر ماهی و در نهایت اختلال در اکوسیستم دریایی می‌شود.»

ممیزی های اولیه اتحادیه اروپا نشان می دهد که گزارش های نادرست در بالتیک در سال گذشته توسط این انحراف “انگیزه” بوده و با صید بی رویه همراه بوده است.

به عنوان مثال، اسپات، گونه ای است که توسط یک سهمیه محافظت می شود، اما در نمونه های یک کشور اتحادیه اروپا، اسپات 78 درصد کمتر گزارش شده است، در حالی که بر اساس ممیزی که در ذیل آمده است، حمل گونه های غیر سهمیه 819 درصد بیش از حد گزارش شده است. اسناد اتحادیه اروپا میانگین گزارش کمتر شاه ماهی و شاه ماهی در ایالت دیگر به ترتیب 36% و 63% بود.

و خورشید ماهی اقیانوس در توری در ساردینیا، ایتالیا صید شده است
و خورشید ماهی اقیانوس در توری در ساردینیا، ایتالیا صید شده است.
عکس: WaterFrame/Alamy

حافظان محیط زیست می ترسند که چنین گزارش کمتری ممکن است عواقب دائمی بر ماهی های آسیب پذیر داشته باشد. کمیته شورای بین‌المللی اکتشاف دریا (ICES) که به اتحادیه اروپا توصیه‌های علمی در مورد محدودیت‌های صید می‌دهد، خواستار تعیین سهمیه‌های احتیاطی برای حفاظت از جمعیت اسپادر در بالتیک شده است.

ماسیمیلیانو کاردیناله، مشاور ICES، گفت که اعمال حاشیه تحمل برای کل صید، جمعیت ماهی های کوچکتر را به خطر می اندازد. او گفت: «اگر دو ماهی را صید کنید که زیست توده بسیار متفاوتی با تحمل 10 درصد کل صید دارند، خطر صید بیش از حد جمعیت کوچک‌تر بسیار بیشتر است. “این فقط یک نتیجه آشکار است.”

ذخایر ماهی که بیش از همه توسط پروتکل‌های گزارش‌دهی ضعیف تهدید می‌شوند شامل ماهی تن زرد باله در اقیانوس هند است که اندیشکده‌ها و دانشمندان دریایی هشدار داده‌اند در صورت ادامه صید بی‌رویه ممکن است تا سال 2026 سقوط کند. قایق های ماهیگیری اتحادیه اروپا حدود یک سوم صید ماهی تن اقیانوس را جمع آوری می کنند. به گفته اتحادیه جهانی ماهی تن، یک انجمن مستقل صنعت ماهی تن، آنها از روشی به نام کیف پول استفاده می کنند که از شبکه هایی به طول حدود 2 کیلومتر و عمق 200 متر استفاده می کند، که همچنین گونه هایی مانند لاک پشت های دریایی، کوسه ها و پرتوها را هدف قرار نمی دهد.

بر اساس داده‌های اکتبر 2022 از کمیسیون بین‌المللی حفاظت از ماهی‌های تن اقیانوس اطلس، آن‌ها همچنین عمدتاً ماهی تن را به دام می‌اندازند، که 63 تا 71 درصد از صید ماهی‌های باله زرد ناوگان اتحادیه اروپا را با استفاده از این روش چکش‌پنجکی، بسته به زمان سال، به دام می‌اندازند.

از تبلیغات قبلی خبرنامه رد شوید

صید شاه ماهی بالتیک در داخل یک تور ترال بین فنلاند و سوئد.
صید شاه ماهی بالتیک در داخل یک تور ترال بین فنلاند و سوئد. عکس: ویل پالونن/آلامی

در این زمینه، ایجاد شکاف گزارش ده درصدی «گزارش نادرست، به ویژه گزارش کمتر از چند گونه سهمیه بندی شده را قانونی می کند، و با بازگرداندن استانداردهای ماهیگیری اتحادیه اروپا به سال 1983، تقریباً 40 سال دقت بهبود یافته گزارش صید در اتحادیه اروپا را پاک می کند». اولین سند کمیسیون می گوید. همچنین “برخلاف” اهداف توافقنامه Cop15 در مورد حفاظت از طبیعت است.

این نزاع بخشی از چانه زنی داخلی اتحادیه اروپا بر سر نوسازی کنترل های شیلات است که در سال 2018 توسط بروکسل پیشنهاد شد اما از آن زمان توسط کشورهای ماهیگیری مانند فرانسه، دانمارک و اسپانیا به چالش کشیده شد. کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا، ویرجینیوس سینکوویچیوس، در مورد برنامه های نصب دوربین مدار بسته در همه کشتی ها به خطر افتاده است، اما این شکاف را به یک خط قرمز تبدیل کرده است. بنا به گفته دو مقام، او تهدید کرده است که کل بسته قانونی را در مذاکرات روز چهارشنبه پس خواهد گرفت. سینکویچیوس از اظهار نظر خودداری کرد.

Europêche، گروه تجاری صنعت ماهیگیری، استدلال کرد که اعمال قوانین جدید برای ماهیگیری ناوگان هایی مانند ماهی تن استوایی بسیار دشوار است و تعلیق مجوزهای ماهیگیری و “بی حرکت” کشتی ها پس از جمع آوری امتیازات مجازات بسیار زیاد. ناعادلانه است

دانیل ووس، مدیر عامل یوروپچه، در دفاع از این پیشنهادات، گفت: «مقررات فعلی مربوط به حاشیه تحمل، مالکان کشتی و کشتیرانان ما، به ویژه صنعت تن ماهی را که با تحریم های شدید، تخصیص امتیاز و حتی خطر مواجه هستند، جریمه می کند. از دست دادن شغل خود به دلیل عدم امکان رعایت قاعده ای که برای صنعت در شکل فعلی آن غیرقابل اجرا است.

“اگر مشکل به زودی برطرف نشود، می ترسم ناوگان ماهی تون اتحادیه اروپا در عرض چند سال ناپدید شود.”

گروه حفاظت از دریا Oceana در مورد مقیاس هزینه ای که قوانین جدید برای صنعت ایجاد می کند، مخالفت کرد. وانیا ولپرهورست، مدیر کمپین Oceana، گفت: «تنها تعداد معدودی از مجرمان سریالی در معرض خطر زیانده شدن هستند.

تسلیم شدن به آنها «تضاد کامل با سیاست عدم تحمل اتحادیه اروپا در قبال ماهیگیری غیرقانونی، گزارش نشده و غیرقانونی است. [and] ذخایری که قبلاً بیش از حد صید شده اند مانند ماهی تن زردپره در اقیانوس هند را بیشتر در معرض خطر قرار دهد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

“من زنده ماندن را انتخاب کردم”: اولین مصاحبه جرمی رنر پس از حادثه برف روب | جرمی رنر

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، جرمی رنر قرار است اولین …