اعتصابات، اعتراضات و درگیری ها بر سر تصادف مرگبار قطار در یونان

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

درگیری‌ها روز پنجشنبه در آتن در جریان اعتصاب عمومی در یونان که در واکنش به فاجعه ریلی در ماه گذشته برگزار شد و در آن 57 نفر کشته شدند، روی داد.

معترضان بمب های بنزینی را به سمت حصار پلیس در نزدیکی پارلمان پرتاب کردند. پلیس ضدشورش با گاز اشک‌آور و نارنجک‌های صوتی واکنش نشان داد، در جریان شعله‌ور شدن کوتاه خشونت‌ها که تظاهرات بزرگ و مسالمت‌آمیز را مختل کرد. تاکنون گزارشی از مجروح شدن یا دستگیری گزارش نشده است.

این اعتصاب باعث توقف پروازها و اختلالات گسترده در خدمات رسانی شد، در حالی که اعتراضات گسترده ای در شهرهای دیگر سراسر کشور نیز برگزار شد. درگیری بین جوانان و پلیس در شهر بندری پاتراس در جنوب کشور نیز رخ داد.

این اعتصاب همچنین باعث شد کشتی‌ها به جزایر یونان در بندر باقی بمانند، بیمارستان‌های دولتی با کارکنان اورژانس کار کنند، خدمات حمل‌ونقل عمومی متوقف شود و منجر به لغو کلاس‌ها در مدارس دولتی شد.

اتحادیه‌ها پشت سر انجمن‌های کارگران راه‌آهن تجمع کرده‌اند که پس از برخورد قطار در شمال یونان در 28 فوریه که منجر به کشته شدن 57 نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر شد، دست به اعتراض زدند.

پوپی تساپانیدو، سخنگوی حزب اپوزیسیون چپ گرای اصلی سیریزا، به تلویزیون خصوصی اسکای گفت: «این دولت چهار سال فرصت داشته تا مشکلات شبکه ریلی را برطرف کند، اما به جای این که مسئولیت آن را بر عهده بگیرند، دیگران را مقصر می دانند.

تظاهرات اصلی در تسالونیکی، دومین شهر بزرگ یونان، و در پایتخت آتن برگزار شد، جایی که هزاران نفر با رسیدن به حصار پلیس در خارج از اپراتور راه آهن خصوصی شعار “این جنایت فراموش نخواهد شد” سر دادند.

زمانی که معترضان از کنار آن عبور کردند، زیرا پایتخت متوقف شد، فروشگاه ها و بانک ها کرکره های خود را پایین آوردند. طیف گسترده‌ای از اتحادیه‌های کارگری – از وکلا گرفته تا رانندگان تحویل کالا – به اعتصاب پیوستند.

دولت که پیش از تابستان با انتخابات پارلمانی روبرو است، می‌گوید خدمات ریلی از 22 مارس مجدداً آغاز می‌شود و به تدریج تا 11 آوریل بازیابی می‌شود و کارکنان اضافی برای نظارت بر قوانین ایمنی و کاهش سرعت اجباری در طول بخش‌هایی از مسیر خواهند بود.

دولت راست میانه نخست وزیر کیریاکوس میتسوتاکیس در هفته های اخیر شاهد کاهش برتری قوی در نظرسنجی ها نسبت به رقیب اصلی خود، سیریزا بوده است و دو طرف نیز درگیر بحث ایدئولوژیک درباره چگونگی اصلاح شبکه ریلی قدیمی یونان هستند.

میتسوتاکیس وعده داده است که مرزهای واضح تری بین خدمات خصوصی شده و مقاماتی که بر آنها نظارت می کنند، ایجاد کند و از کارشناسان اتحادیه اروپا برای ایجاد این تغییرات کمک گرفته است. مخالفان سیاسی او استدلال می کنند که انحلال ضعیف آژانس های تحت کنترل دولت در نهایت ایمنی راه آهن را به خطر انداخته است.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

حکم شش ملت: ایرلند مسلط و سوپر دوپون تحسین می کنند | ورزش

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، بازیکن مسابقات فرانسه ممکن است عنوان …