تظاهرات ضد اتحادیه اروپا در گرجستان: صحنه سازی شده اند یا واقعی؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

پرچم های اتحادیه اروپا روز سه شنبه مقابل پارلمان گرجستان به آتش کشیده شد.

در یک طغیان آشکار احساسات ضد اروپایی، جمعیتی – که اکثراً از مردان مسن تشکیل شده بودند – پرچم اتحادیه اروپا را که بیرون ساختمان پارلمان تفلیس آویزان بود، پاره کردند و آن را به خاکستر تبدیل کردند.

وی گفت: “ما آشکارا اعلام می کنیم که بخش بسیار زیادی در جامعه گرجستان وجود دارد که مخالف ایده ادغام اروپایی است.” شوتا مارتیننکو، دبیرکل گروه اعتراضی.

“همه باید به صدای این بخش گوش دهند.”

اما این به سادگی درست نیست.

حمایت از پیوستن به این بلوک در میان حدود چهار میلیون شهروند گرجستان به 81 درصد می رسد نظرسنجی 2022 توسط موسسه ملی دموکراتیک.

“این یک اجرای بسیار صحنه ای بود” تامتا گلاشویلییک محقق راست افراطی گرجستان در دانشگاه اسلو به یورونیوز گفت.

این تظاهرات با هدف نشان دادن اختلاف نظر بین مردم در مورد جهت گیری سیاست خارجی کشور به جامعه بین المللی بود.

می‌خواهد این تصور را ایجاد کند، اما چنین تنوع عقاید واقعاً وجود ندارد.»

“استراتژی های ابلهانه”

نسخه ی نمایشی سرکش – طبق گزارش هابدون مانع از حضور کم پلیس” – توسط Alt Info، یک گروه راست افراطی، طرفدار روسیه و ضد غرب سازماندهی شد.

گلاشویلی گفت: «آنها یک ارگانیسم عجیب و غریب هستند. “آنها به روشی بسیار مصنوعی ایجاد شده اند. پایگاه اجتماعی بزرگی نداشتند. آنها شبکه بزرگی ندارند. آنها واقعاً با دیگر گروه های راست افراطی مرتبط نیستند.»

Alt Info زندگی خود را در حدود سال 2018 آغاز کرد وب سایت خبری آنلاین، ترجمه مقالاتی از رسانه های راست افراطی، مانند Breitbart، با تمرکز بر “نقاط اشتعال فرهنگی”، مانند مهاجرت و جنسیت.

گلاشویلی به یورونیوز گفت: «در آن زمان خیلی کوچک بود. «این وب‌سایت اطلاعات صفر داشت، بنابراین ما هرگز نمی‌دانستیم چه کسی پشت این گروه است. ما چیزی در مورد آنها نمی دانستیم.»

همه چیز در سال 2021 تغییر کرد.

Alt Info اعلام کرد که یک حزب سیاسی به نام ‘جنبش محافظه کاربا دفاتری در گوشه و کنار کشور در عرض یک سال – چیزی که گلاشویلی آن را “رویا” برای اکثر احزاب نامید.

این که حزب منابع مالی هنگفت مورد نیاز برای این گسترش سرسام آور را از کجا به دست آورد، مشخص نیست.

گلاشویلی به یک «سیستم مشکوک» اشاره کرد که در آن پول شخصاً توسط اعضا اهدا می‌شد، اما وقتی روزنامه‌نگاران درباره منشأ این پول نقد پرسیدند، برخی گفتند که توسط خود حزب به آنها داده شده است.

او گفت: «به وضوح نوعی ابهام مالی در آنجا وجود دارد. آنها بودجه زیادی دارند، اما واقعاً نمی خواهند فاش کنند که این پول از کجا آمده است.»

گرجستان آینده ای با غرب ندارد

برخی در گرجستان حدس می‌زنند که Alt Info توسط مسکو تأمین می‌شود، اگرچه گلاشویلی محتاط‌تر بود و گفت «شواهد بسیار کمی» برای این موضوع وجود دارد – علی‌رغم «شک‌های فراوان».

او گفت: «مطمئناً ایجاد این بی‌ثباتی و تلاش برای معکوس کردن جهت‌گیری بسیار واضح غرب‌گرایانه کشورمان به نفع روسیه است.

اما من همیشه بسیار مراقب هستم که بگویم پیوندهای مالی مستقیم وجود دارد. یک مشکل دیرینه در سیاست گرجستان این است که هر بار که کسی را دوست نداریم، او را طرفدار روسیه خطاب می کنیم.

روسیه دارای منافع قابل توجهی در شهرستان کوچک قفقازی است که زمانی بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود. این کشور در سال 2008 حمله کرد و سرزمین های آبخازیا و اوستیای جنوبی در شمال گرجستان را اشغال کرد.

اعضای Alt Info بارها ادعا کرده اند که غرب گرجستان را به جنگ اوکراین خواهد کشاند – خطی که رسانه دولتی روسیه تکرار می کند.

شوتا دبیرکل Alt Info گفت: از دیدگاه ژئوپلیتیک، سیاست اتحادیه اروپا و آمریکا شامل ایجاد جنگ بین گرجستان و روسیه و گشودن جبهه دوم به منظور تضعیف نفوذ روسیه در منطقه و تقویت نفوذ خود است. مارتیننکو در بیانیه ای که برای یورونیوز ارسال شده است، نوشت.

وی ادامه داد: «کسانی که خواهان ادغام با غرب هستند صرفاً قربانی تبلیغاتی هستند که غرب برای نابودی آنها آماده کرده است. ما در تلاشیم تا آنها را بیدار کنیم.»

در حالی که هیچ مبنایی برای این ادعاها وجود ندارد، Alt Info از جاه طلبی های متزلزل گرجستان در اتحادیه اروپا استفاده کرده است.

در ژوئن، بروکسل این کشور را از لیست انتظار برای پیوستن به بلوک خارج کرد و در عین حال به اوکراین و مولداوی وضعیت نامزدی اعطا کرد.

مارتیننکو گفت: ما معتقد نیستیم که پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا به هیچ وجه ممکن است. این یک کار ناتمام و یک افسانه به دلایل جغرافیایی و ژئوپلیتیکی است که غرب از آن برای امید دادن به گرجی ها استفاده می کند و در ازای این امیدها خواستار پیگیری منافع آنها می شود.

پیشنهاد گرجستان به اتحادیه اروپا به دلیل نگرانی در مورد سیستم سیاسی این کشور، که با اتهامات تقلب، ارعاب، خرید رای، دوستی و آزار و اذیت پلیس خدشه دار شده است، علاوه بر این اتهاماتی که Oligraphs اعمال نفوذ بیش از حد بر سیاست و رسانه ها دارد.

سؤالات دیگری پیرامون ارتباط آلت اینفو با حزب حاکم رویای گرجستان، حزبی که اسماً طرفدار دموکراسی و اروپایی است که در سال 2012 به قدرت رسید، وجود دارد.

به گفته گلاشویلی، تحلیلگر، در دو سال گذشته، به طور فزاینده ای پیام های کرملین مانند را طوطی وار منتشر کرده و “گرایش های اقتدارگرایانه سرکوب مخالفان” را نشان داده است.

او ادعا کرد: “همزیستی زیادی بین دولت و Alt Info وجود دارد، اگر نه پیوندهای مستقیم.” روایات آنها با هم همپوشانی دارد و نشان می‌دهد که رویای گرجستان از این گروه برای تعمیق دو قطبی شدن سیاسی با رقبای خود استفاده استراتژیک می‌کند.

نیروی پلیس گرجستان نیز به همدستی با Alt Info متهم شده است.

در سال 2021، بیش از 50 روزنامه‌نگار و فعال پیش از برگزاری راهپیمایی غرور در حمایت از جامعه LBGT مورد حمله خشونت‌آمیز اوباش راست افراطی قرار گرفتند.

مارتیننکو، رهبر Alt Info گفت: «در مورد ادغام اروپا، واضح است که فرهنگ و ارزش‌های سنتی گرجستان در معرض تهدید هستند. هنجارهایی که اتحادیه اروپا به شدت از کشور ما می خواهد که ایجاد کند، برای بخش بزرگی از جامعه گرجستان کاملا غیرقابل قبول است: تبلیغات گسترده LGBT و تلاش برای اعلام همجنس گرایی، تراجنسیتی و انحرافات بیمارگونه مشابه، فمینیسم تهاجمی و حمایت از مهاجرت لیبرال. خط مشی.”

حقوق بشر — برخی مربوط به حقوق و وضعیت اقلیت ها — تحت معاهدات اتحادیه اروپا محافظت می شود، اگرچه بروکسل سیاستی را در مورد دولت های ملی اعمال نمی کند.

“فقط چند ده نفر که وانمود می کنند یک جنبش هستند”

در حال حاضر Alt Info با وجود سیرک رسانه ای پیرامون اعتراضات آنها همچنان در حاشیه سیاسی باقی مانده است. سال گذشته، پس از بازدید اعضا از روسیه و دیدار با مقامات در بحبوحه جنگ اوکراین، حمایت آنها با شکست مواجه شد.

دموی آتشین ضد اتحادیه اروپا آنها در روز سه شنبه کوچک بود و تعداد آنها به چند صد نفر می رسید. در همین حال، اعتراضات اخیر علیه قانون «عامل خارجی» که اکنون متوقف شده است – که منتقدان آن را ضد دمکراتیک می نامند – ده ها هزار نفر را به خود جلب کرد.

اینکه آیا آنها آینده سیاسی دارند یا نه مشخص نیست.

گلاشویلی می گوید: «خطر به معنای بلندمدت تر است. من نمی بینم که آنها به یک بازیگر سیاسی قدرتمند انتخاباتی تبدیل شوند. اما روایت ضد برابری آنها خطرناک است… می تواند بر افکار عمومی و روند دموکراتیزه شدن گرجستان تأثیر بگذارد.

“مشکل این است که آنها پول زیادی دارند و پول می تواند چیزهای زیادی برای شما بخرد.” من بسیار مراقب خواهم بود که هر نوع نظر بسیار قوی را مطرح کنم.» او ادامه داد.

“هیچ کس واقعا نمی داند چه کاری می تواند انجام دهد.”

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

رأی دهندگان مریلند برای تصمیم گیری درباره اصلاحیه قانون اساسی سقط جنین

به گزارش دپارتمان اخبار پزشکی پایگاه خبری آبان نیوز ، آناپولیس، دکتر — رای دهندگان مریلند …