روز تعیین کننده برای اصلاحات بازنشستگی فرانسه در حالی که مکرون برای حمایت از او فشار می آورد

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

بن‌بست فرانسه بر سر لایحه افزایش سن بازنشستگی در روز پنج‌شنبه، یا از طریق رای‌گیری پارلمانی یا از طریق اقدام ویژه رئیس‌جمهوری برای اجبار آن به مجلس قانون‌گذاری، به اوج خود می‌رسد.

امانوئل ماکرون در ظهر روز پنجشنبه، قبل از رای گیری قاطع و نامطمئن در مورد اصلاحات بازنشستگی، مجدداً با رهبران اردوگاه ریاست جمهوری دیدار خواهد کرد تا «دوباره» را دنبال کند.

ماکرون تغییرات بازنشستگی را که باعث افزایش سن بازنشستگی از 62 به 64 سال می شود، به عنوان محوری برای چشم انداز او برای رقابتی تر کردن اقتصاد فرانسه تبلیغ کرده است.

اتحادیه‌ها در اواخر روز چهارشنبه به مبارزات خود ادامه دادند و از قانون‌گذاران خواستند به این طرح رای منفی دهند و راه‌های میانبر قانونی دولت برای پیشبرد این لایحه را به‌عنوان «انکار دموکراسی» خطرناک محکوم کردند.

کارگران امتناع به اعتصابات خود ادامه می دهند، در حالی که دانشجویان قصد دارند در حالی که مخالفان این لایحه به دولت فشار می آورند تا آن را کنار بگذارد، به سمت مجلس پایین راهپیمایی کنند. نزدیک به 500000 نفر روز چهارشنبه در سراسر کشور تظاهرات کردند.

کمیته ای متشکل از هفت سناتور و هفت قانونگذار مجلس ملی روز چهارشنبه در یک جلسه غیرعلنی بر روی متن نهایی به توافق رسیدند و انتظار می رود اکثریت محافظه کار سنا آن را تصویب کند.

این طرح قرار است بعدازظهر پنجشنبه برای رای گیری در مجلس شورای ملی، جایی که وضعیت پیچیده تر است، برود.

ائتلاف میانه رو ماکرون اکثریت خود را در انتخابات پارلمانی سال گذشته از دست داد و دولت مجبور شد برای تصویب این لایحه روی آرای محافظه کاران حساب کند.

چپ‌ها و قانون‌گذاران راست افراطی به شدت مخالف هستند و محافظه‌کاران اختلاف دارند و نتیجه را غیرقابل پیش‌بینی می‌کند.

دفتر وی پس از جلسه راهبردی چهارشنبه شب با نخست وزیر الیزابت بورن و وزرای مسئول این لایحه در کاخ ریاست جمهوری الیزه اعلام کرد که مکرون “آرزو دارد” رای گیری در مجلس ملی انجام شود.

با این حال، در مذاکرات دولت که صبح پنجشنبه ادامه یافت، تصمیم قطعی گرفته نشد.

تصویب در مجلس ملی به این طرح مشروعیت بیشتری می بخشد، اما به جای اینکه با خطر رد شدن مواجه شود، ماکرون می تواند در عوض از قدرت ویژه خود در قانون اساسی استفاده کند تا لایحه را بدون رای گیری به پارلمان تحمیل کند.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

ویدئو : آخرین بولتن اخبار | 30 مارس – عصر

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، به روز رسانی: 30/03/2023 – 18:27 …