“جلوگیری از اشتباه محاسباتی”: ایالات متحده و روسیه پس از حادثه هواپیمای بدون سرنشین تماس خود را از سر گرفتند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

مقامات آمریکایی و روسیه پس از سرنگونی یک پهپاد آمریکایی بر فراز دریای سیاه پس از رویارویی با جت های جنگنده روسی، تماس خود را از سر گرفتند.

لوید آستین، وزیر دفاع، روز چهارشنبه پس از حادثه ای که دو کشور را از زمان تهاجم مسکو به اوکراین در سال گذشته به درگیری نزدیک کرد، با همتای روس خود گفت و گو کرد.

آستین در نشست مطبوعاتی پنتاگون گفت: «ما هر گونه احتمالی برای تشدید تنش را بسیار جدی می‌گیریم. به همین دلیل است که معتقدم باز نگه داشتن خطوط ارتباطی مهم است.»

«من فکر می‌کنم خیلی مهم است که ما بتوانیم تلفن را برداریم و با یکدیگر درگیر شویم. و من فکر می کنم که این به جلوگیری از محاسبه اشتباه در آینده کمک می کند.

تماس آستین با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، اولین تماس از ماه اکتبر بود.

MQ-9 Reaper نیروی هوایی ایالات متحده پس از اینکه یک جت جنگنده روسی روی آن سوخت پاشید و با ملخ آن برخورد کرد، در آب های جنوب اوکراین فرو رفت.

روسیه سرنگونی پهپاد تجسسی را که در حال پرواز در فضای بین المللی بود، رد کرده است.

واشنگتن می گوید در تلاش است تا فیلم های تجسسی پهپاد را که سقوط روز سه شنبه را نشان می دهد، از حالت طبقه بندی خارج کند.

آستین که همراه با ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش در جلسه توجیهی ایستاده بود، گفت این حادثه مانع از پرواز ایالات متحده در هر جایی که قوانین بین‌المللی اجازه می‌دهد، نخواهد بود.

با این حال، روسیه از آن زمان ادعا کرده است که مناطق خاصی از دریای سیاه ممنوع است.

گفتگوی مقامات ارشد ایالات متحده و روسیه پس از این حادثه نشان دهنده جدی بودن این رویارویی است و هر دو طرف از نیاز به تنش زدایی آگاه هستند.

تماس بین دو کشور از آغاز تهاجم در فوریه محدود بوده است، در حالی که در سالن‌های جنگی قبلی که هر دو ارتش در آن فعالیت می‌کنند، مانند سوریه، ارتباطات دقیق‌تر بوده است.

سؤالات بزرگی در مورد اینکه آیا روسیه قصد داشت هواپیمای بدون سرنشین چند میلیون دلاری را سرنگون کند، وجود دارد، اگرچه ژنرال میلی گفته است که لحظات منتهی به این حادثه “عمدی” بوده است.

وی گفت: “می دانیم که رهگیری عمدی بوده است. می دانیم که رفتار تهاجمی عمدی بوده است.”

در پاسخ به سوالی درباره این تماس، آستین از ارائه جزئیات خودداری کرد. اما او ادعای روسیه را که جت های جنگنده این کشور با هواپیمای بدون سرنشین تماس نداشته اند، عقب نشینی کرد.

میلی افزود: “ما شواهد مطلقی از تماس داریم.” این بسیار تهاجمی است. … ما شواهد تصویری و اینها داریم».

هر دو مقام آمریکایی همچنین احتمال تلاش آمریکا برای بازیابی بخش‌هایی از پهپاد 32 میلیون دلاری ساقط شده را که به گفته میلی به آب‌هایی با عمق 1200 تا 1500 متری سقوط کرد، باز گذاشتند.

اگر تماس بین آستین و شویگو منجر به تنش زدایی در خصوصی شد، از بیانیه های عمومی روسیه پس از آن مشخص نبود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که روسیه مناطق خاصی از دریای سیاه را برای هرگونه تردد هوایی در طول درگیری ممنوع اعلام کرده است.

دیپلمات ارشد روسیه گفت که واشنگتن قصد دارد از طریق این پروازها تشدید تنش ایجاد کند.

این پهپاد در نزدیکی شبه جزیره کریمه اوکراین سقوط کرد که روسیه آن را در سال 2014 توقیف و به طور غیرقانونی ضمیمه آن کرد.

لاوروف گفت: «هر حادثه‌ای که می‌تواند باعث تقابل بین دو قدرت بزرگ، دو قدرت هسته‌ای بزرگ شود، خطرات بسیار جدی را به همراه دارد.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

منچسترسیتی – لیورپول: لیگ برتر – زنده | لیگ برتر

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ، اتفاقات کلیدی فقط رویدادهای کلیدی را …