رهبران ژاپن و کره جنوبی برای احیای روابط و تقویت امنیت منطقه با یکدیگر دیدار می کنند

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ،

ژاپن و کره جنوبی در پی اختلافات تاریخی و بازسازی روابط امنیتی و اقتصادی کشورهای خود گام های مهمی برای بهبود روابط برمی دارند.

روز پنجشنبه، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن و یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی، روز پنجشنبه در توکیو با یکدیگر دیدار کردند، زیرا کره شمالی موشکی را پرتاب کرد و کشتی های ژاپنی و چینی در آب های مورد مناقشه رویارویی داشتند.

ساعاتی قبل از نشست موردانتظار آن روز، هر دو کشور به توافقی برای احیای روابط تجاری دست یافتند و توافق کردند که یک اختلاف تجاری طولانی مدت را حل کنند. لی چانگ یانگ وزیر تجارت کره جنوبی گفت که ژاپن با لغو کنترل صادرات کره جنوبی در پی مذاکرات این هفته موافقت کرده است و کره جنوبی شکایات سازمان تجارت جهانی خود را در مورد محدودیت های ژاپن پس می گیرد.

آغاز فصل جدیدی در روابط بین الملل

ژاپن و کره جنوبی سابقه طولانی و دردناکی از مناقشات بر سر استعمار ژاپن در سال 1910 در شبه جزیره کره و جنایات مرتکب شده توسط سربازان ژاپنی در طول جنگ جهانی دوم دارند که شامل اجبار زنان کره ای به تن فروشی به عنوان “زنان آسایش” برای ارتش اشغالگر بود. همچنین بر سر مجموعه ای از جزایر اختلافات ارضی وجود داشته است.

روابط زمانی به پایین ترین حد خود رسید که دادگاه عالی کره جنوبی شرکت های ژاپنی را به پرداخت غرامت به بازماندگان کره ای در سال 2018 محکوم کرد و کمی بعد ژاپن تحریم های تجاری را علیه کره جنوبی اعمال کرد.

این دو کشور اکنون به دنبال تشکیل یک جبهه متحد با متحد متقابل خود، ایالات متحده هستند که ناشی از نگرانی های مشترک در مورد کره شمالی و چین قدرتمندتر است.

وزارت بازرگانی کره جنوبی گفت: این کشورها پس از کاهش رتبه یکدیگر در سال 2019، به بحث در مورد بازگرداندن یکدیگر به وضعیت ترجیحی تجاری ادامه خواهند داد.

دیگر مسائل کلیدی در اولین نشست سران دو کشور در ژاپن از سال 2011 این است که کیشیدا چگونه به امتیازات یون در مورد غرامت کار اجباری پاسخ خواهد داد، و اینکه آیا یا چه زمانی دو کشور گفتگوهای دفاعی و بازدیدهای منظم رهبران را از سر خواهند گرفت.

کره شمالی و چین، دلایل متقابل برای نگرانی

رسانه دولتی کره شمالی روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور رزمایش موشکی جدیدی را انجام داده است که کره جنوبی روز قبل آن را شناسایی کرده است.

پیونگ یانگ دو موشک بالستیک کوتاه برد را برای نمایش قدرت آزمایش کرد، درست یک روز پس از آغاز رزمایش های نظامی واشنگتن و سئول که کیم جونگ اون آن را تمرین تهاجم می داند.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی در بیانیه ای اعلام کرد: موشک های پرتاب شده از شهر ساحلی جانگیون در جنوب غربی کره شمالی قبل از فرود در دریا در سواحل شرقی آن کشور به پرواز درآمدند.

فرماندهی هند و اقیانوسیه ایالات متحده گفت که پرتاب های روز سه شنبه تهدیدی فوری برای متحدانش ایجاد نمی کند.

اما اعلام کرد که آزمایش‌های اخیر کره شمالی بر «تأثیر بی‌ثبات‌کننده» برنامه‌های تسلیحاتی غیرقانونی کره شمالی تأکید می‌کند و تعهد امنیتی آمریکا به کره جنوبی و ژاپن «آهنین» باقی مانده است.

در همین حال، مناقشه چین با ژاپن بر سر جزایر کوچک در دریای چین شرقی روز پنجشنبه داغ شد، زیرا هر دو طرف طرف مقابل را به نقض قلمرو دریایی خود متهم کردند.

این پس از آن رخ داد که کشتی‌های گارد ساحلی چین وارد آب‌های اطراف یک گروه جزیره‌ای غیرمسکونی شدند که ژاپن آن را کنترل می‌کند و آن را Senkakus می‌نامد، و پکن نیز ادعا می‌کند و جزایر دیائیو می‌نامد. این جزایر درست در شمال تایوان قرار دارند که ادعا می کند جزایر متعلق به خود هستند.

این اجلاس همچنین به دنبال مجموعه ای از موفقیت های دیپلماتیک چین در مناطقی است که به طور سنتی بیشتر تحت تأثیر ایالات متحده دیده می شود.

ایالات متحده همچنین در تلاش است تا اتحادهای منطقه ای را تقویت کند. واشنگتن ظاهراً برای برگزاری اجلاس امروز تلاش کرد و روز پنجشنبه تمرینات مشترک جنگ ضد زیردریایی را با کره جنوبی و ژاپن و همچنین کانادا و هند آغاز کرد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

بخش سوم در اسکاتلند از همزا یوسف می خواهد که لفاظی خود را با عمل عوض کند | اسکاتلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، شخصیت‌های ارشد در سراسر اسکاتلند …