برادر مردی که توسط عربستان سعودی اعدام شد می گوید فرمول یک “جنایت فجیع” را مشروعیت می بخشد | فرمول یک

به گزارش دپارتمان اخبار ورزشی پایگاه خبری آبان نیوز ،

برادر مردی که سال گذشته توسط مقامات عربستان سعودی اعدام شد، فرمول یک را متهم کرد که در “جنایت شنیع” مرتکب شده توسط دولت، که او اصرار دارد از فرمول یک برای سرکوب فزاینده سرکوبگرانه مخالفان استفاده می کند، استفاده می کند.

زمانی که فرمول یک این آخر هفته به پیست جده بازگردد، کمی بیش از یک سال از اعدام ۸۱ مرد در یک روز توسط دولت سعودی، کمی قبل از گرندپری سال گذشته می‌گذرد. پس از آن، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، میشل باچله، گزارش داد که سازمان ملل معتقد است که از 81 محکوم به “جرایم تروریستی”، 41 نفر از اقلیت شیعه بودند که در اعتراضات ضد دولتی شرکت کرده بودند و خواستار مشارکت سیاسی بیشتر بودند.

مصطفی الخیاط یکی از 81 مرد بود. برادرش یاسر الخیاط روز پنجشنبه در نامه ای به استفانو دومنیکالی، مدیر اجرایی فرمول یک، تاکید کرد که او به خاطر شرکت در تظاهرات دموکراسی خواهانه اعدام شده است و استدلال می کند که حضور فرمول یک در پادشاهی، مقامات را به رفتار وحشیانه ترغیب کرده است. و بدون دلتنگی

او نوشت: «آنها از تماشای این مسابقات ورزشی برای منحرف کردن حواس از قتل برادرم و صدها نفر دیگر استفاده می‌کنند. «اجرای جایزه بزرگ به طور عادی، بدون اشاره به جنایاتی که به تازگی در همان خاک انجام شده است، به این جنایات شنیع مشروعیت می بخشد.

«سکوت همدستی است. این گونه است که رژیم از جنایات خود خلاص می شود و درخواست های اصلاحات دموکراتیک را سرکوب می کند. اگر واقعاً می‌خواهید فرمول یک عامل تغییر باشد، به جای ابزاری برای «شستشوی ورزشی» سوء استفاده‌های عربستان، لطفا به سکوت فرمول یک پایان دهید.»

خیاط پس از اینکه ایتالیایی پرونده خود را به طور گسترده در اختیار آبان نیوز قرار داد مبنی بر اینکه F1 می تواند با اعمال «قدرت نرم» خود و تعامل با مقامات، بر تغییرات مثبت در رژیم های سرکوبگر تأثیر بگذارد، به دومینیکالی نامه بنویسد.

دومنیکالی گفت: «فرمول یک برای انجام کاری که ما انجام می‌دهیم بسیار قوی‌تر است، زیرا ما آنجا هستیم، تا بتوانیم کارهایی که آنها انجام می‌دهند نظارت کنیم.» من واقعاً به حفظ فشار در راه درست اعتقاد دارم، زیرا چیزی که آموخته‌ام این است که اگر می‌خواهید مورد احترام افرادی باشید که متفاوت از شما فکر می‌کنند، بهترین راه این است که سر آنها فریاد نزنید. ما نیازی به ایجاد موانع نداریم.»

ردیف جلو، از چپ به راست: محمد بن سلیم، رئیس FIA، استفانو دومنیکالی، مدیر عامل F1 و خالد بن فیصل آل سعود، فرماندار مکه، قبل از مسابقه جایزه بزرگ عربستان سعودی در سال 2022، سرود ملی را روی شبکه می ایستند.
در ردیف اول، رئیس FIA، محمد بن سلیمان، مدیر عامل F1، استفانو دومنیکالی و خالد بن فیصل آل سعود، فرماندار مکه، قبل از مسابقه جایزه بزرگ عربستان سعودی در سال 2022، سرود ملی را اجرا می کنند. عکس: Dan Istitene/Formula 1/Getty Images

با این حال، دیده بان حقوق بشر (HRW) از زمانی که محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد منصوب شد، “سرکوب وحشیانه مخالفان صلح آمیز” دولت را مستند کرده است، ادعایی که توسط خیاط که دیگر در عربستان زندگی نمی کند و گفته است که اگر او برای جان خود می ترسد، مورد حمایت قرار گیرد. تا زمانی که هنوز آنجاست نامه را نوشته باشد.

این رژیمی است که مردم خود را در سکوت می کشد. او نوشت. «سکوت بدن هایی مانند فرمول یک این خشونت و خونریزی را امکان پذیر می کند. مشارکت فرمول یک با رژیم با تسریع اعدام ها همزمان شده است.

این موقعیت توسط مایا فوآ، مدیر گروه حقوق بشر Reprieve که این ورزش را نیز به کار گرفت، حمایت شد.

فوآ گفت: “مسابقه این آخر هفته در زمانی برگزار می شود که اعدام ها دوباره در حال افزایش است، با 13 موردی که در دو هفته گذشته از آنها می شناسیم.” این نشان می دهد که رژیم محمد بن سلمان چقدر جسور شده است و مطمئن است که می تواند به سکوت فرمول یک تکیه کند. این رژیمی است که معترضان طرفدار دموکراسی، قاطرهای بی گناه مواد مخدر و متهمان کودک را اعدام می کند، و هر بار که فرمول یک در پادشاهی مسابقه می دهد و این را اعتراف نمی کند، احتمال اعدام دسته جمعی بعدی را بیشتر می کند.

سال گذشته مسابقه در جده نه تنها تحت الشعاع اعدام های دسته جمعی قرار گرفت، بلکه با حمله موشکی شورشیان حوثی یمن به تاسیسات نفتی نزدیک به پیست نیز تحت الشعاع قرار گرفت. در نتیجه رانندگان تقریباً جلسه را تحریم کردند، اما با تضمین های F1 و دولت متقاعد به ماندن شدند.

راهنمای سریع

چگونه می توانم برای هشدارهای اخبار ورزشی ثبت نام کنم؟

نمایش دهید

  • برنامه Guardian را از فروشگاه برنامه iOS در iPhone یا فروشگاه Google Play در Android با جستجوی “The Guardian” دانلود کنید.
  • اگر قبلاً برنامه Guardian را دارید، مطمئن شوید که از جدیدترین نسخه استفاده می کنید.
  • در برنامه Guardian، روی دکمه Menu در پایین سمت راست ضربه بزنید، سپس به تنظیمات (نماد چرخ دنده) و سپس Notifications بروید.
  • اعلان‌های ورزشی را روشن کنید.

از بازخورد شما متشکرم.

لوئیس همیلتون، که در خواسته های خود از فرمول 1 برای رسیدگی به مشکلات برخی از ایالت هایی که از آنها بازدید می کند، صریح بوده است، گفته است که برای مسابقه دادن در عربستان سعودی راحت نیست. قبل از افتتاحیه فصل امسال در بحرین، او اعتقاد خود را تکرار کرد که فرمول 1 “وظیفه” دارد که تأثیر مثبتی بگذارد و اصرار داشت که ورزش باید کارهای بیشتری انجام دهد.

خیاط سخنان خود را در التماس خود به دومنیکالی تکرار کرد. تنها راه ایجاد تغییر، فشار بر مقامات سعودی برای پایان دادن به این نقض حقوق بشر است. فرمول یک این هفته فرصتی برای انجام این کار دارد و من از شما التماس می کنم که آن را هدر ندهید.”

هنگامی که از سخنگوی F1 خواسته شد در مورد نامه توضیح دهد، پاسخ داد: “ما مسئولیت های خود را بسیار جدی می گیریم و موضع خود را در مورد حقوق بشر و سایر موضوعات برای همه شرکای خود و کشورهای میزبان که متعهد به احترام به حقوق بشر در نحوه برگزاری رویدادهای خود هستند روشن کرده ایم. میزبانی و تحویل داده شد. ما به همه مشارکت‌هایمان افتخار می‌کنیم و مشتاقانه منتظریم تا در سال‌های آینده بر این شراکت‌ها بسازیم.»

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

صنعت آبزی پروری استرالیا فراتر از پودر ماهی است تا پایداری را بهبود بخشد | کوئینزلند

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، صنعت رو به رشد آبزی …