اوکراین از طریق مهمات در باخموت می سوزد، درگیری های آینده را به خطر می اندازد

به گزارش دپارتمان اخبارسیاسی پایگاه خبری آبان نیوز ،

ارتش اوکراین روزی هزاران گلوله توپخانه شلیک می‌کند، زیرا تلاش می‌کند شهر باخموت در شرق را مهار کند، سرعتی که مقامات آمریکایی و اروپایی می‌گویند ناپایدار است و می‌تواند برنامه‌ریزی‌شده در بهار را که امیدوارند تعیین‌کننده باشد، به خطر بیاندازد.

دو مقام آمریکایی گفتند که بمباران به حدی شدید بوده است که پنتاگون اخیرا پس از چندین روز شلیک توپخانه بدون وقفه نگرانی‌های خود را با کیف مطرح کرده است و بر تنش بین تصمیم اوکراین برای دفاع از باخموت به هر قیمتی و امید این کشور برای بازپس‌گیری قلمرو در بهار تاکید می‌کند. یکی از این مقامات گفت که آمریکایی ها به اوکراین درباره هدر دادن مهمات در یک زمان کلیدی هشدار دادند.

با این همه سوار بر ضد حمله اوکراینی، ایالات متحده و بریتانیا در حال آماده شدن برای ارسال هزاران گلوله توپخانه و موشک از نوع ناتو و شوروی برای کمک به تامین تجهیزات برای حمله آتی اوکراین هستند.

اما یک مقام ارشد دفاعی آمریکا آن را “آخرین تلاش” توصیف کرد زیرا متحدان اوکراین مهمات کافی برای همگام شدن با سرعت اوکراین را ندارند و ذخایر آنها به شدت پایین است. تولیدکنندگان غربی در حال افزایش تولید هستند، اما ماه‌ها طول می‌کشد تا عرضه‌های جدید پاسخگوی تقاضا باشد.

این وضعیت کیف را در موقعیت خطرناک‌تری قرار داده است: نیروهای این کشور احتمالاً در سال جاری یک فرصت معنادار برای حمله، عقب راندن نیروهای روسیه و بازپس‌گیری زمین‌هایی که پس از آغاز تهاجم در سال گذشته اشغال شده بود، خواهند داشت. و احتمالاً این کار را در حالی انجام خواهند داد که با کمبود مداوم مهمات مبارزه می کنند.

به گفته چند تن از مقامات، تلفات اوکراینی به قدری شدید بوده است که فرماندهان باید تصمیم بگیرند که آیا واحدهایی را برای دفاع از باخموت بفرستند یا از آنها در یک حمله بهاری استفاده کنند. بسیاری از مقامات به شرط ناشناس ماندن صحبت کردند، زیرا آنها مجاز به گفتگو در مورد این موضوع نیستند.

توپخانه به سلاح تعیین کننده جنگ در اوکراین تبدیل شده است، از جمله هویتزر و خمپاره. هر دو طرف دارای سیستم های ضد هوایی قدرتمند هستند، بنابراین جنگ عمدتاً روی زمین انجام می شود. همانطور که جنگ یک ساله ادامه دارد، عامل اصلی در استقامت این است که کدام طرف مهمات و نیرو کافی دارد.

تخمین زده می شود که بیش از 200000 روس از آغاز جنگ مجروح یا کشته شده اند. رقم اوکراین بیش از 100000 است. روسیه می تواند از جمعیت خود که تقریباً سه برابر جمعیت اوکراین است، نیروها را به خدمت بگیرد، اما هر دو طرف با کمبود مهمات دست و پنجه نرم می کنند. تشکیلات روسیه بیشتر از اوکراین مهمات شلیک می کنند.

یک سرباز اوکراینی که در باخموت می جنگد در روزهای اخیر گفت: «ما به گلوله برای خمپاره نیاز داریم. او گفت که گردانش تجهیز نشده است. یک فرمانده تانک اوکراینی که تانک T-80 او در دفاع از شهر استفاده شده است، گفت که به سختی مهمات تانک از او باقی مانده است.

یکی دیگر از فرماندهان تیپ که نقش مهمی در نگهداری باخموت داشته است، روز سه شنبه در فیس بوک نوشت که “کمبود فاجعه بار گلوله” وجود دارد. او حادثه‌ای را توصیف کرد که در آن واحد او یک تانک پیشرفته روسی T-90 را از کار انداخت اما از شلیک توپخانه برای پایان دادن به آن منع شد زیرا “خیلی گران است”.

پنتاگون تخمین زد که اوکراین روزانه چندین هزار گلوله توپخانه را در خط مقدم 600 مایلی شلیک می کند که شامل باخموت است، شهری که تقریباً توسط نیروهای روسی محاصره شده است. نیروهای مسکو تقریباً نیمی از شهر را کنترل می کنند و در حال تجاوز به خطوط تدارکاتی هستند که اوکراینی ها برای دفاع از بقیه به آن نیاز دارند.

ایالات متحده امیدوار است 90000 گلوله توپ در ماه تولید کند، اما احتمالاً دو سال طول می کشد. اتحادیه اروپا در حال ادغام منابع برای تولید و خرید حدود یک میلیون پوسته است. این نیز زمان می برد. و یک گروه ضربت مخفی بریتانیایی تلاش‌هایی را برای یافتن و خرید مهمات به سبک شوروی، که اوکراین عمدتاً به آن متکی است، از سراسر جهان هدایت می‌کند.

اوکراین تقریباً 350 هویتزر تهیه شده توسط غرب و حتی با تلفات میدان نبرد و خرابی های مکانیکی، تعداد قابل توجهی توپخانه دوران شوروی دارد.


آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم. آیا منابع اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها برای گفتن به ما چیست؟ آیا آنها در گذشته قابل اعتماد بوده اند؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با برآورده شدن این سوالات، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه حل استفاده می کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

اگیدیوس میلوناس، معاون وزیر امور خارجه لیتوانی، روز چهارشنبه در مصاحبه ای گفت: «ما باید بیشتر از آنها حمایت کنیم، تا سلاح های بیشتری ارائه کنیم. او در مورد اثربخشی تسلیحات قدیمی دوران شوروی تردید کرد و گفت: “بهترین راه حل، یافتن امکاناتی برای افزایش تولید در کشورهای عضو ناتو خواهد بود.”

این آسان نیست، حتی برای برخی از پیشرفته ترین ارتش های جهان. ایالات متحده و متحدانش در پیش بینی جنگ توپخانه ای، تسلیحات انباشته نکردند. صدها تانک و خودروی زرهی جدید که به اوکراین فرستاده می شوند مطمئناً به پیشروی آن کمک خواهند کرد، اما بدون پشتیبانی توپخانه کافی، تأثیر آنها محدود خواهد بود.

در حال حاضر، دولت بایدن مطمئن است که باخموت مهمات و نیروهای اوکراین را آنقدر تضعیف نخواهد کرد که به یک ضد حمله بهاری محکوم شود. اما هر چه نبرد طولانی تر شود، احتمال تغییر آن بیشتر می شود.

اوکراینی‌ها تلفات می‌دهند. جان اف کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: قصد ندارم آن را دست کم بگیرم. اما آن‌ها به اندازه و مقیاسی که روس‌ها هستند، تلفات نمی‌دهند.»

اما اعداد به تنهایی داستان باخموت، محل یکی از خونین ترین نبردهای جنگ را بیان نمی کنند. گروه شبه نظامی واگنر تحت حمایت کرملین از واحدهایی از زندانیان سابق برای شکستن خطوط اوکراین استفاده می کند. این بدان معناست که سربازان سخت نبرد از اوکراین در حالی که از شهر در برابر سربازان پیاده روسی کمتر آموزش دیده دفاع می کنند، جان خود را از دست می دهند.

باخموت شهر کوچکی است، اما دسترسی جاده‌ای به سمت شرق را فراهم می‌کند و همچنین از نظر نمادین برای هر دو طرف اهمیت پیدا کرده است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در این ماه گفت: «هیچ بخشی از اوکراین وجود ندارد که بتوان درباره آن گفت که بتوان آن را رها کرد». دفتر او این هفته برنامه هایی را برای تقویت بیشتر دفاع از شهر اعلام کرد.

دولت بایدن جدول زمانی برای نبرد در آنجا تعیین نکرده و گفته است که فقط اوکراین می‌تواند درباره عقب نشینی یا ادامه جنگ تصمیم بگیرد.

کامیل گراند، کارشناس دفاعی در شورای روابط خارجی اروپا، که تا پاییز گذشته دستیار دبیرکل ناتو در امور سرمایه گذاری دفاعی بود، گفت که این امر هم از نظر سیاسی و هم از نظر نظامی ضروری است که اوکراین نشان دهد از خاک خود دفاع خواهد کرد. اما، او گفت، “آنها باید نشان دهند که این کار ارزشمند بوده است.”

او گفت که این بدان معنا نیست که هیچ دلیل تاکتیکی برای ادامه طولانی شدن شلوغی در باخموت وجود ندارد. این می تواند روسیه را از منابع خالی کند و مانع از حرکت نیروهایش به سمت غرب شود، جایی که می تواند موفقیت دیگری را برای مسکو به دست آورد.

آقای گراند گفت: «این منطق خرج کردن این همه خون و مهمات برای باخموت است. گزینه جایگزین این است که آنها به موقعیتی کشیده شوند که در درازمدت به نفع روسیه است و اکنون خروج از آن دشوار است.

وی افزود: «آیا ارزیابی اینکه اوکراینی‌ها از ذخایر آنها استفاده می‌کنند و آنها را در موقعیت دشوارتری برای انجام این رگبار توپخانه باز قرار می‌دهند که برای شروع یک حمله علیه خطوط مستحکم روسیه در جاهای دیگر لازم است، درست است؟

“این سوال بزرگ در حال حاضر است.”

ناتالیا یرماک ارائه گزارش از کیف.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار امروز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

پاپ فرانسیس پس از درمان برونشیت بیمارستان را ترک کرد | پاپ فرانسیس

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ، پاپ فرانسیس پس از درمان …