یون برای گفتگوهای تاریخی با کیشیدا – و اوموریس محبوب |. وارد ژاپن شد کره جنوبی

به گزارش دپارتمان اخبار بین المللی پایگاه خبری آبان نیوز ،

یون سوک یول او با غذای مورد علاقه خود – برنج املت – پذیرایی خواهد شد، زمانی که او اولین رئیس جمهور کره جنوبی است که در بیش از یک دهه گذشته در روز پنجشنبه به ژاپن سفر می کند، زیرا امیدها برای پایان دادن به سال ها خصومت بین همسایگان شمال شرق آسیا افزایش می یابد.

با توجه به اینکه منوی شام های رسمی نقطه عطف دیپلماتیک بین دو کشور بوده است، تلاش های میزبانان یون برای انطباق با کام او گواه بر گرم شدن اخیر روابط است، زیرا تنش های منطقه ای بر سر موشک های کره شمالی و فعالیت های نظامی چین افزایش یافته است.

انتظار می‌رود یون و کیشیدا از اولین نشست سران ژاپن و کره جنوبی از سال 2011 برای رسیدگی به مسائل دوجانبه، از جمله استفاده ژاپن از کار اجباری کره‌ها قبل و در طول جنگ جهانی دوم استفاده کنند.

این کشورها همچنین درگیر مناقشه‌ای بر سر به اصطلاح «زنان آسایش» شده‌اند – ده‌ها هزار زن و دختر عمدتاً کره‌ای که در طول حکومت استعماری ژاپن بر شبه جزیره کره در سال‌های 1910-1945 مجبور به کار در فاحشه خانه‌های نظامی ژاپن شدند. این کشورها همچنین نسبت به جزایر تاکشیما-دوکدو که توسط کره جنوبی اداره می شوند، ادعاهای رقیب دارند.

پس از سال‌ها کشمکش بر سر میراث تلخ این کشورها در زمان جنگ، مقامات توکیو علاقه یون را به ژاپن نشان می‌دهند و ظاهراً در رستورانی 128 ساله به نام یون گیتی، شامی مرکب از برنج سرخ‌شده در یک املت به او می‌دهند. در محله لوکس گینزا پایتخت.

به گفته Yomiuri Shimbun، درخواست این ظرف از طرف خود یون بود. رنگاتی که در سال 1895 افتتاح شد، ظاهراً به عنوان میزبان یون و نخست وزیر ژاپن، فومیو کیشیدا، انتخاب شد، پس از آنکه روزنامه کره جنوبی Dong-A Ilbo گفت که یون در گفتگو با یک مقام ژاپنی قبل از او با علاقه از یک “رستوران خاص” صحبت کرده است. در سال 2022 رئیس جمهور شد.

Omurice با سس گوجه فرنگی سرو می شود.
Omurice با سس گوجه فرنگی سرو می شود. عکس: kumacore/Getty Images

یون که پدرش زمانی در دانشگاه هیتوتسوباشی توکیو تدریس می کرد، در مصاحبه ای با یومیوری در آستانه سفر خود، گفت که اولین خاطراتش از ژاپن مربوط به خیابان های تمیز و مردم صادق بود.

وی به این روزنامه گفت: «انتظار دارم عادی سازی روابط دوجانبه نه تنها به نفع هر دو کشور باشد، بلکه نشانه بسیار مثبتی را برای جامعه بین المللی ارسال کند».

زمانی که دو رهبر در وعده شام ​​به هم نمی پیوندند، تلاش خواهند کرد تا بر روی بهبود اخیر در روابط ایجاد کنند، زیرا تلاش می کنند به برنامه های هسته ای و تسلیحات بالستیک کره شمالی رسیدگی کنند و همکاری های تجاری و امنیتی را از سر بگیرند.

چالشی که رژیم کیم جونگ اون در صبح روز پنجشنبه با پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیما (ICBM) که در دریا در شمالی ترین جزیره ژاپنی هوکایدو فرود آمد، مورد تاکید قرار گرفت. این اولین پرتاب ICBM کره شمالی در یک ماه گذشته و سومین آزمایش تسلیحاتی آن در این هفته بود.

کیشیدا با اشاره به پرتاب موشک گفت: صلح و ثبات در منطقه برای منطقه مهم است و ما باید همکاری بین متحدان و کشورهای همفکر را بیشتر تقویت کنیم.

ایالات متحده از این اجلاس دو روزه استقبال کرد که پس از فشار مداوم واشنگتن بر توکیو و سئول برای بهبود روابط و همکاری با یکدیگر برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی منطقه صورت گرفت.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت که این دیدار «تجلی ملموس» تلاش‌های متحدان آمریکا برای پیشبرد روابطشان خواهد بود و افزود که «ما سه نفر روابط سه جانبه مهمی داریم».

روابط دوجانبه در سال 2018 پس از آنکه دادگاه عالی کره جنوبی به دو شرکت ژاپنی، نیپون استیل و صنایع سنگین میتسوبیشی دستور داد تا برخی از کارکنان سابق کره‌ای خود را به دلیل مجبور کردن آنها به کار در طول جنگ غرامت بپردازند، به پایین‌ترین حد خود در دهه‌های اخیر سقوط کرد.

بر اساس داده های کره جنوبی، حدود 780000 کره ای توسط ژاپن در دوران استعمار به کار اجباری اجباری شدند.

ژاپن اصرار دارد که تمام مطالبات غرامت با معاهده دوجانبه 1965 که شامل 800 میلیون دلار کمک اقتصادی و وام از توکیو بود، “به طور کامل و در نهایت” حل و فصل شد.

زمانی که دولت کره جنوبی اعلام کرد که بنیادی را برای جبران خسارت کارگران اجباری سابق بدون دخالت ژاپن ایجاد خواهد کرد، امیدها برای حل و فصل این اختلاف افزایش یافت. در مقابل، دولت ژاپن مجدداً بیانیه قبلی پشیمانی خود را از حاکمیت استعماری خود تأیید کرد و گفت که کنترل صادرات اعمال شده در سال 2019 بر مواد مورد نیاز صنعت نیمه هادی کره جنوبی را لغو خواهد کرد.

کیشیدا از طرح غرامت استقبال کرد و از “تقویت روابط” در طول دیدار یون صحبت کرد. اما این اقدام خشم برخی از قربانیان را برانگیخته است و می گویند که این اقدام با تقاضای آنها برای عذرخواهی کامل و غرامت مستقیم از سوی شرکت های ژاپنی درگیر نمی باشد.

نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که نزدیک به 60 درصد از مردم کره جنوبی با این طرح غرامت مخالف بودند، در حالی که 57 درصد از ژاپنی ها از آن حمایت کردند.

یون گفت: «ژاپن از طریق موضع دولت‌های قبلی خود نسبت به حاکمیت استعماری گذشته خود ابراز پشیمانی عمیق و عذرخواهی کرده است.»

این رهبران که آخرین بار در ماه نوامبر در حاشیه نشست سران آسه‌آن در کامبوج ملاقات کردند، همچنین درباره فعالیت‌های نظامی چین و اختلال در زنجیره تامین صحبت خواهند کرد. ژاپن در مقاله استراتژی دفاعی خود که در ماه دسامبر منتشر شد، گفت: «چالش راهبردی ایجاد شده توسط چین، بزرگترین چالشی است که ژاپن تاکنون با آن مواجه شده است».

یون گفت: «نیاز فزاینده ای برای کره جنوبی و ژاپن برای همکاری در این زمان وجود دارد.

این خبر از خبرگزاری های بین المللی معتبر گردآوری شده است و سایت اخبار روز ایران و جهان آبان نیوز صرفا نمایش دهنده است. آبان نیوز در راستای موازین و قوانین جمهوری اسلامی ایران فعالیت میکند لذا چنانچه این خبر را شایسته ویرایش و یا حذف میدانید، در صفحه تماس با ما گزارش کنید.

منبع

درباره ی aban_admin

مطلب پیشنهادی

در صورت پیروزی اپوزیسیون در انتخابات، توافق ترکیه با اتحادیه اروپا برای مهاجران چه خواهد شد؟

به گزارش دپارتمان اخبار جهان پایگاه خبری آبان نیوز ، ترکیه در حال شمارش معکوس برای …